Reklama

Polityka obronna

Umocnienia HESCO Bastion staną na granicy

Fot. chor. Andrzej Kędzierski
Fot. chor. Andrzej Kędzierski

Po konsultacjach ze Strażą Graniczną zdecydowaliśmy o budowie na granicy posterunków w systemie HESCO Bastion. To specjalne umocnienia, które będą służyły funkcjonariuszom SG i żołnierzom m.in. podczas niskiej temperatury - powiedział w poniedziałek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Skurkiewicz wziął w poniedziałek udział w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych poświęconej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformował, szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował po konsultacjach z SG o wybudowaniu specjalnych posterunków na granicy, z których korzystać będą funkcjonariusze SG i żołnierze. Mają być one wykorzystywane szczególnie podczas złej pogody. Budowa umocnień - jak poinformowano - rozpoczęła się w poniedziałek.

Wiceszef MON zaznaczył, że posterunki będą budowane w systemie HESCO Bastion. "To są takie specjalne umocnienia, one będą służyły pomocą Straży Granicznej, jak również i żołnierzom Wojska Polskiego w realizacji zadań, mając na względzie również zmienne warunki atmosferyczne i obniżoną temperaturę" - mówił Skurkiewicz.

System HESCO może też stanowić bazę dla budowy ogrodzenia Terrablock, poprzez montowanie specjalnie zaprojektowanych siatek do koszy balastowych napełnianych materiałem sypkim, stanowiących podstawę dla systemu HESCO.

Skurkiewicz dodał, że Siły Zbrojne RP zaangażowane są w działania związane ze wsparciem Straży Granicznej od 5 lipca br. "Na obecną chwilę już wykonaliśmy prawie 90 kilometrów pionowej budowli inżynierskiej i ok. 140 km poziomej, czyli te trzy bele zasieków, które są realizowane" - powiedział. Zaznaczył, że żołnierze budują również siatkę zabezpieczającą zwierzęta przed zranieniem. Takich zabezpieczeń wykonano już - jak poinformowano - ok. 100 km.

"Na dzień dzisiejszy - to są dokładne dane - jest zaangażowanych w te działania 2400 żołnierzy" - powiedział.

Reklama
Reklama

Zaznaczył, że Wojska Obrony Terytorialnej w pasie nadgranicznym - w 183 gminach - wykonują zadania związane z przekazywaniem informacji, czy dodatkowymi szkoleniami z jednostkami samorządu terytorialnego. "To jest dokładnie 651 żołnierzy" - powiedział.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (21)

 1. Rakietki

  Umocnienia HESCO - coś tu śmierdzi łapówkami

  1. Anonim

   No tak rozpoczniemy dialog, konsultacje to może za 2-3 lata coś się wybuduje. Tymczasowe punkty gdzie SG, Wojsko i Policja może się ogrzać, coś zjeść, odpocząć, są potrzebne na już. Nie mamy czasu niedługo zima. Natomiast na wiosnę należy zacząć budowę konkretnego muru 4 metry w górę i w dół, na bazie np.ścianki Larsena.

 2. Stary i mądry

  Widziałem betonowa ścianę z wieżami strzelniczymi w Izraelu i jeśli chcemy naprawdę się odgrodzić to taka ściana musi powstać, sforsować się nie da,chyba że wysadzić, ale to już zadanie dla wojska a nie uchodźców.

  1. Eltaa

   Nie uchodźców a nielegalnych imigrantów bo to bliższe prawdzie.

  2. Honker Haker

   A o tunelach pod twoją "nie do sforsowania" ścianą nie słyszałeś?

 3. Fflyer

  Najwyższy czas aby poważnie wzmocnić ogrodzenie tej granicy budując minimum 3.5 m metrowe solidne ogrodzenie z zasiekami, ewentualnie dodatkowymi linami z prądem. Ogrodzenie wreszcie że solidnymi słupami nośnymi zalanymi betonem w ziemi i fundamentem betonowym wraz z odpowiednią infrastrukturą czujników i masztów z kamerami i sensorami nadzoru w wymaganej odległości od siebie wreszcie niewielkie, lekko opancerzone stróżówki z łącznością i ogrzewaniem dla Strazy Granicznej i Wojska to powinno być minimum oprócz regularnych obecnych wart i patroli. Cześć środków Mona pozyskać na budowę z funduszy obrony granic Unii Europejskiej bo to również oprócz naszej jej granice. Mamy wiele firm budowlanych w kraju aby to solidne ogrodzenie razem z wojskiem sprawnie wykonać. Kolejny problem to bardzo duża liczba potencjalnie niebezpiecznych imigrantów w naszym ośrodkach dla cudzoziemców przyłapanych przy nielegalnych przekroczeniach granic RP których jak najszybciej powinno się deportować z Polski a nie utrzymywać za pieniądze podatników. Pozdrawiam wszystkich zatroskanych naszym wspólnym bezpieczeństwem.

 4. prawdziwy itd.,itd.

  1.co to jest ,bądź kto to jest nieszlachta?2.kukiełki, przynajmniej w Europie ,są na patyku a nie na sznurkach .

 5. Gts

  Widzicie jak dziala nieustannie prostowanie wygibasow slownych naszej wladzy? Jak sie ich pilnuje i wytyka bledy to jednak czegos sie ucza. Nie nazywaja tworu plotem, bariera tylko "budowla inzynieryjska na trzy bele zasiekow" teraz chcialbym jeszcze, choc to plonne nadzieje, skonczenia tej farsy ze stanem wyjatkowym i dopuszczenia tam normalnych mediow. Widze jednak, ze ida w zaparte powiekszajac sterty idiotyzmow posylanych do mediow w celach propagandowych. Ludzie, ktorzy mieszkaja lub maja tam znajomych wsrod mieszkancow, wojska czy sluzb wszelakich wiedza jakie to jest naciagane. Ja nie twierdze ze granica to jest jakies urojenie wrecz przeciwnie zawsze bylem i jestem zdania ze nasza wschodnia granica jak i rowniez zewnetrzna granica UE powinna byc chroniona. Jednak dzialanie to musi byc zrobione z sensem, systematycznie i skutecznie, nie bedac jednoczesnie murem jak na granicy Izraelskiej. Tyle, ze aby taka bariere stworzyc trzeba ja budowac latami i z odpowiednim projektem do konkretnego celu. Niektorzy proponuja minowanie i strzelanie do wszystkiego co sie rusza, a tu nie o to chodzi. Nie jestesmy w stanie zimnej wojny i to mimo wszystko nie jest sytuacja jak w Berlinie gdy dzielil go mur. Za to plot powinien byc solidny, a jednoczesnie miejscami umozliwiac migracje zwierzat, ktora bylaby pod kontrola. Jednoczesnie srodki obserwacyjne w tym miejscu szczegolnie, powinny dawac pelna kontrole i mozliwosc szybkiej reakcji w sytuacji gdy z przejsc chcieliby korzystac ludzie.

  1. "Pułkownik" Michał

   Polecam materiały Leszka Sykulskiego na yt. Nakreśla on kwestie wojny informacyjnej jako części wojny hybrydowej. Dlatego mediom od granicy wara podczas kryzysu. Szkoda, że media nie robią wywiadów z takimi fachowcami tylko zapraszają np. Frasyniuków...

  2. hermanaryk

   Wiesz, dlaczego USA przegrały wojnę wietnamską? Bo wpuściły na teren walk dziennikarzy. Takich samych jak ci z mediów, które nazywasz "normalnymi". Czyli pracujących wtedy dla Sowietów, a dziś dla Rosjan. I mało mnie obchodzi, czy robiących to z głupoty, nienawiści, dla pieniędzy czy idei.

  3. Enter

   Dokładnie tak

 6. Jozef

  Wyrazy Szacunku oraz Pozdrowienia dla Polskiej Strazy Granicznej, Wojska Polskiego i Policji broniacych naszej wschodniej granicy.

  1. Enter

   Całkowita racja.Dołączam się do pozdrowienia!

 7. Grzyb

  Mam nadzieję, że wewnątrz tych umocnień będą schrony kontenerowe żeby nasi chłopcy nie marzli. A w tych kontenerach pełno stanowisk do obsługi dronów. Takich dronów do obserwacji i takich innych dronów, Warmate czy jakoś tak się zwą, na tych uchodźców co się przedrą.

 8. Box123

  Odnośnie rozbudowy muru na granicy należy uwzględnić kilka kwestii: 1) po pierwsze, że w sytuacji posiadania wewnętrznej V kolumny, głównym celem muru obok zatrzymania imigrantów jest niedopuszczenie do eskalowania sytuacji na granicy i podejmowania prób wykorzystywania jej przez wpisywanie się w działania Bialorusi i Rosji wymierzone w UE i Polskę przez naszą patologiczną opozycję, która jak pokazał początek tej sytuacji nie cofnie się przed niczym żeby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie władzy, nawet kosztem bezpieczeństwa Polski, co w przypadku realnego zagrożenia wojną może przesądzić o naszej klęsce i spowodować śmierć milionów ludzi, a dzięki temu że posiada silne media oraz wsparcie mediów skrajnie lewicowych i niemieckich może ze swoją propagandą oddziaływać na dużą część społeczeństwa nastawiając je przeciwko własnemu państwu (tak samo jak to robili Niemcy przed drugą wojną światową we Francji po wykupieniu jej prasy) 2) w związku z powyższym mur musi przede wszystkim: uniemożliwiać nagrywanie/obserwowanie tego co dzieje się po drugiej stronie, tak aby opozycja i jej media nie mogły wykorzystywać tej sytuacji do grania na emocjach społeczeństwa tak jak to miało miejsce w sierpniu oraz uniemożliwiac przerzucanie różnych materiałów na drugą strone, aby zapobiec takim próbom zawczasu. Dlatego mur powinien mieć konstrukcje nieprzeswitujacą (nie może to być tylko jakaś siatka), powinien mieć przynajmniej 3,5 - 4 metry wysokości oraz powinien być zabezpieczony dodatkowym ogrodzeniem w odległości 10-15 metrów (w głąb Polski), tak aby nawet po zniesieniu stanu wyjątkowego, nie było możliwości bezpośredniego podejścia do niego i przerzucania czegos na drugą strone czy wystawiania przez niego kamer itp, co sprawiało by, że nie rozwiązywał by on problemu i mielibysmy ciągle miasteczka namiotowe pod granicą i prawodpodbie coraz ostrzejsze ataki na polskie służby - tym dodatkowym ogrodzeniem mogło by być to obecnie budowane na granicy tylko przesunięte bardziej w głąb terytorium Polski. 3 ) Budowa powinna być rozpoczęta jak najszybciej, bo chyba nie ulega wątpliwości co się będzie działo od pierwszego dnia kiedy tylko skończy się stan wyjątkowy. Cała nasza granica zostanie zalana przez przedstawicieli naszej totalnej targowicy i jej mediów i znowu zaczną się ataki na żołnierzy i straż graniczaną oraz kolejne happeningi i domaganie się wpuszczania imigrantów oraz próby grania na emocjach społeczeństwa. Co nas czeka i z jakiego kategorią ludzi mamy doczynienia (jeśli dla kogoś to co pokazali na początku bialorusko-rosyjskiej prowokacji było niewystarczające) ukazały reakcje na opublikowanie ostatnich informacji na temat zatrzynanych przez Polskę imigrantów, gdzie blisko 50 z 200 poddanych weryfikacji osób może mieć powiązania z organizacjami terrorystycznymi lub rosyjskimi służbami (zdjęcia i filmy z egzekucji, szkoleń, spotkan z przedstawicielami organizacji terrorystycznych) oraz być zamieszana w handel ludźmi, pedofilię i zoofilie (przy zatrzymanych znaleziono między innymi zdjęcia kilkumiesięcznych dzieci czy współżycia z krową). Nawet to nie spowodowało po tamtej stronie jakiej kolwiek refleksji. Główna stacja opozycyjna która jeszcze niedawno atakowała polskie wojsko i straż graniczaną oraz rząd za nie wpuszczanie imigrantów wpisując się w działania Łukaszenki i Putina, teraz "demokratycznie" przerwała transmisję na żywo z konferencji na temat sytuacji na granicy gdy tylko zaczeto odwoływać się do przykładów litwy - zapewne chciała żeby jak najmniej jej widzów zapoznało się z wypowiedziami na żywo żeby mieć czas na odpowiednią ich obróbkę do wieczornego wydania "antyfaktow", a poza tym to Polski rząd ma być tym złym więc widzowie tvn-u nie mogli słuchać że inne kraje w naszym regionie podejmują takie same działania mając wsparcie Unii i NATO.; der Onet (powielając prawdopodobnie fejknewsy białoruskich służb) zaczął atakować straż graniczaną za śmierci 16 latka na granicy bo źli Polacy go nie wpuścili do Polski - stąd może też to zablokowanie przez tvn informacji o Litwie, która przedstawiła dowody na podawanie przez białoruskie służby, dzieciom imigrantów, silnych środków psychotropowych, które prawie doprowadziły do śmieci dwójki z nich - nie trzeba chyba mówić kto został by o nią oskarżony, a były minister obrony w rządzie Donalda Tuska, Tomasz Siemoniak nazwał ujawnienie informacji dotyczących tego z kim mamy doczynienia w przypadku imigrantów "niezdrową fascynacją" rządu oraz uznał, że nie było (uwaga!) W HOSTORII ŚWIATA podobnie niegodziwych działań: "Ja sądzę, że w historii świata czegoś takiego nie było, bo ani demokracja, ani dyktatura nawet nie pozwala sobie na ten typ przekroczenia wszelkich granic", co oznacza, że w opinii tego człowieka nawet hitler czy Stalin nie dopuścili się tego co obecny rząd PiS publikując informacje o potencjalnych terrorystach i zielonych ludzikach próbujących dostać się na terytorium Polski, co pokazuje z jakiego rodzaju patologią i ludźmi którzy nie cofną się w swojej nienawiści i zakłamaniu przed niczym mamy doczynienia ale też uzmysławia co by się działo gdyby to oni byli dzisiaj u wladzy. Dziś mielibysmy przynajmniej ok 10 tysięcy nielegalnych imigrantow z ktorych kilka tysięcy mogło by stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i polskich obywateli (i to zakładając, że rosyjskie i białoruskie służby widząc, że zaczęliśmy ich wpuszczać nie zwiększyły by do dzisiaj ilości dostarczanych osób kilkukrotnie - co jest mało prawdopodobne, co oznacza że tych osób mogłoby już być nawet 30-40 tys, a to byłby dopiero początek), a po drugie to pokazuje, że gdyby to dzisiejsza skrajnie lewicowa opozycja była u wladzy nigdy nie dowiedzielibyśmy się kto w rzeczywistości przekracza naszą granicę na tej samej zasadzie jak to kilka lat temu miało miejsce w przypadku masowych gwałtów w sylwestra w Niemczech zaraz po wpuszczeniu setek tysięcy imigrantów z Afryki i bliskiego wschodu, kiedy to tamtejsze "demokratyczne" władze i ściśle współpracujące z nimi niemieckie "wolne media" próbowały przez kilka dni tuszować całą sprawę, która ostatecznie wyszła na jaw tylko dzięki informacjom publikowanym przez indywidualne osoby w mediach społecznościowych. To powinno uzmyslowic każdemu kto wierzy w kłamstwa tych osób i powiązanych z nimi mediów na temat obecnego rządu i sytuacji w Polsce, ile ich wypowiedzi i emitowane materiały są warte. Dodajmy, że wypowiedź Siemoniaka padła podczas wywiadu na tvn24 i nie spotkała się z jakąkolwiek reakcja prowadzącej jakie to bzdury wygaduje - podobnie jak poprzednia wypowiedź Frasyniuka w której wyzywał polskich żołnierzy od śmieci - i taki właśnie przekaz trafia z tych mediów przez "całą dobę" do tej części społeczeństwa, która uwierzyła w ich rzetelność 4) dlatego też po raz kolejny powtórzę, że konieczne jest jak najszybsze pozbawienie tej nowej targowicy wpływu na społeczeństwo (ograniczenie obcnego kapitału w mediach do 20% - skopiowanie słowo w słowo prawa z Francji; wprowadzenie realnych kar za rozpowszechnianie kłamstw w przestrzeni publicznej oraz zaostrzenie kar za zdradę i rozszerzenie jej definicji o działania w warunkach wojny hybrydowej wpisujące się w nią po stronie wroga oraz działania przeciwko Polsce na arenie międzynarodowej typu domagania się nakładania na nas sankcji, pozbawiania środków czy wstrzymywania sprzedaży nam uzbrojenia w sytuacji realnego zagrożenia państwa). Bez tego los Polski będzie cały czas wisiał na włosku. Nie da się naprawić państwa i zapewnić mu bezpieczeństwa mając cały czas tak silną V kolumnę mającą możliwość dowolnego manipulowania poprzez swoje media blisko połową społeczeństwa. Trudno sobie nawet wyobrazić co ci ludzie zrobią w razie prawdziwego zagrożenia wojną jeśli uznają, że to najlepsza okazja do osłabienia pozycji rządu i przejęcia władzy

  1. "Pułkownik" Michał

   W punkt!

  2. mat

   Popieram.

  3. Piotr Skarga

   W samo sedno. Pełna zgoda!

 9. LMed

  Aż się prosi tę granice zaminować w sumie.

  1. Xzibit

   A czym ty ją chcesz zaminować ?? chyba odchodami :) Polska już ładnych parę lat temu pozbyła się całkowicie arsenału min przeciwpiechotnych no chyba że taki "inteligent" jak ty chce stawiać miny przeciwpancerne do zatrzymania ludzi.To tak nie działa :)

  2. pomz

   Chcialem napisac: jaki problem takie miny ppiechotne zrobic... Jednak przypomnialem sobie ze nie umiemy zrobic granatnika ppanc (rura plus pocisk rakietowy) oraz zwyklych pasoszelek uszyc dla zmechów :)

  3. LMed

   Można kupić w Ameryce kolego i zaminować wszystkie granice przy okazji. Znacząco podniosłoby to bezpieczeństwo Ojczyzny naszej. Nie uważasz?

 10. Wreszcie,im robią schronienia...brawo. tak naprawdę to Niemcy mają problem a nie my...zawieść ich pociągami do Niemiec i nara ? Tylko turbany dac im tęczowe jako immunitety.

 11. Księgowy

  Dziwi mnie, dlaczego zamiast od razu budować porządne ogrodzenie, budowane są prowizoryczne zasieki...

  1. dim

   Akurat ten system to nie prowizorka. Natomiast można go potem łatwo rozebrać, składować w stanie złożonym, przenieść. Obejrzyj w youtube. A prawdziwy płot graniczny, taki naprawdę dobry i także napchany elektroniką, kosztowałby kilka mld Euro.

  2. Gts

   Ta inzyniernyjna budowla na trzy bele concertiny zakladanej szczotkami to nie prowizorka? Chlopie obudz sie. No wlasnie, taki plot powinien systemstycznie powstawac odkad pojawil sie kryzys migracyjny i ekpserci wskazywali, ze gdy zostana ograniczone mozliwosci przerzutowe na poludniu to otworza sie te na wschodzie. Druga sprawa PSL juz dawno w zwiazku z ASF postulowal budowanie tego plotu. Zamiast cudowac z kolejnymi socjalami czy bezsensnowym z punktu widzenia ekonomicznego i strategicznego przekopu mierzei nalezalo zajac sie wschodnia granica. Przekop mierzei dla kajakow, jachtow i motorowek kosztuje juz ok 3 mld zl., a nic wiekszego tam nie przeplynie.

  3. Księgowy

   Publikacja z dnia 22-08-2021 w RP: "Litwa buduje 500 km płotu na granicy z Białorusią. W poniedziałek rząd Litwy ma omawiać projekt budowy płotu o długości 500 km na granicy z Białorusią. Budowa ma być priorytetem gabinetu Ingridy Simonyte. Według projektów rządu płot ma mieć co najmniej 4 m wysokości, na jego szczycie znajdzie się drut kolczasty, który będzie także rozmieszczony na przedpolach ogrodzenia.(...)Szacowany koszt przedsięwzięcia - 152 mln euro." - nie są to jak widzisz miliardy euro - a jeśli stać Litwę to stać i Polskę, tym bardziej, że koszty jakie może wywołać niekontrolowany napływ imigrantów przez źle zabezpieczone granice mogą być zdecydowanie większy. Co do systemu HESCO Bastion - jest super, tylko czy jest to rozwiązanie tańsze niż płot w wersji litewskiej czy węgierskiej?

 12. n@ti

  Bardzo fajna i pozyteczna konstrukcja

 13. Piotr ze Szwecji

  Dopiero jak przyjdzie bodziec z za granicy to reaktywni polscy politycy działają, jak te martwe ryby płynące z nurtem rzeki. Smutne jest oglądać tą bezmyślną, bez polotu i bez fantazji klasę polityczną nieszlachty w Polsce. Sznurki tych kukiełek jak zawsze za granicą, a pociągają za te sznurki nie zawsze sojusznicy. Dobry graniczny mur wzdłuż polskich granic mógł już stać od lat. Taki z zaporami anty-czołgowymi włącznie. Wyasfaltowany parking z kanalizacją przy każdym przejściu granicznym na kwarantannę też lata przed epidemią Covid-19 mógł stanąć. Nie spodziewaj się waść wiele po tych Dyzmach.

 14. Polish blues

  Na granicy z Białorusią i Rosją dobrze byłoby postawić taki płot/mur jak był kiedyś między NRD i RFN plus kamery, miny i automaty.

  1. Wojak

   Pewnie że tak

  2. Kazio

   A co z pincet plus? Ty zdajesz sobie ile to kosztuje?

 15. tagore

  Wypada przywrucić KOP i uruchomić stałe strażnice jak za dawnych czasów.

  1. Polish blues

   Ot co!

  2. Wawiak

   A może by tak zadbać o relacje z ludnością lokalną? Jak na granicy USA-Meksyk, gdzie weterani patrolują i mają kontakt z odpowiednimi służbami? Tu wystarczy, by w razie czego ktoś zadzwonił z informacją na zasadzie" "Panie Mirku, tu Franek z miejscowości X, jestem między X a Y na wysokości Z, jakaś grupka się tu kręci, może niech ktoś od was tu podjedzie. Przesyłam zdjęcia z komórki..."

  3. baba

   Tu nie jest problemem wyłapywanie tych ludzi, tylko co potem z nimi robić. Odesłać nie ma za bardo gdzie. Trzeba chyba otworzyć punkty informacyjne, lub kampanię medialną w każdej dziurze w afryce i azji, ale to też mało skuteczny sposób, bo przecież Polska nie jest celem tych ludzi. Może bezpośrednie uderzenie w Łukaszenkę i jego reżim, ale to z kolei może doprowadzić do wojny.

 16. BUBA

  I bardzo dobrze ....

  1. Prosty

   Jasnow... Nazar wiele wyjasnia w kwestii wojskowosci. Rowniez polecam.

  2. Logik

   Jak to jasnowidz. Zna się na wszystkim...

 17. Micho

  Trzeba zabrać z tego frontu WOT bo jeszcze będzie nieszczęście. Krzywdę mogą sobie zrobić i najszybciej dadzą się sprowokować. Ani oni zwarci ani gotowi a jak przyjdzie coś do czegoś to i guziki im zabiorą.

 18. Head

  Najpierw bezmyślne działanie by osiągnąć pozorny sukces . Później myślenie o logistyce i zabezpieczeniu żołnierzy. A gdzie kamizelki kuloodporne reflektory i noktowizory?

  1. Nie inż.

   A gdzie sens w tym co piszesz?

  2. Brawo

   A o kamerach, w tym noktowizyjnych to słyszał kiedyś?

  3. Falcon

   Nie bój się są, wszystko jest. Akurat straż graniczna ma super wyposażenie, wbrew durnym, dezinformujacym filmikom z you tube

 19. 1234

  Może zrobić nasyp z ziemi z umocnieniami na szczycie. Będzie to dodatkowa obrona przed czołgami.

 20. Jan

  Zgodnie z nauczaniem Jezusa, my polscy katolicy, mamy być miłosierni, ale nie wobec uchodźców, trzeba wybudować wysoki mur i za nim siedzieć i mieć czyści sumienie...

  1. Dziekan

   Zgodnie z nauczaniem Kościoła masz odmawiać codziennie różaniec. Zacznij od modlitwy, potem nauczanie...

  2. andrzejto

   Miłosierdzie nie oznacza wpuszczania wilków lub leni do zagrody. Polecam przypowieść o talentach na przykład. Jak również symbolikę dwóch mieczy ( do obrony).

  3. Gts

   Chyba nie do konca rozumiesz nauke Jezusa, ale masz racje Polski katolicyzm nie wiele ma z nia wspolnego. Wybiorcze traktowanie jego nauki polega na ignorowaniu zakazow i nakazow, brania sobie z niej tego tylko co korzystne i grzeszeniu bo milosierny bog wybaczy jak sie naprutym na pasterke przyjdzie. Zgodnie z tym polscy katolicy kradna, zdradzaja zony, bija dzieci, rozwodza sie i biora kolejne zony, zyja na czyjs koszt, nie podobaja sie im wszyscy inni, a jak ci inni maja byc w Polsce to maja polskim katolikom sluzyc. Jednym slowem polski katolicyzm to przypomina troche katolicyzm konkwistadorski. I oczywiscie ze Jezus uwazal iz wlasnego domu trzeba bronic, ale nie twierdzil ze jednoczesnie innymi trzeba gardzic.

 21. Martysiak

  Pakistan Forum podało dzisiaj, że Skurkiewicz negocjuje zakup JF-17 dla Polski, na początek 32 szt. dla Malborka i Mińska Mazowieckiego, potem kolejne 32 szt. dla Bielic i Nowego Miasta Nad Pilicą. Ogłoszą to na początku października, jak ogłoszą program finansowania zbrojeń. Polska wyjdzie z UE.

  1. rusku stek bzdur

   Co więcej, aukcja harytatywna ma wesprzeć nie zakup Abramsów ale właśnie tych chińskich latadeł.

  2. Ciekawy

   Jest jakieś źródło tych rewelacji w internecie? Brzmi ciekawie.

  3. Kocur

   Hahaha...a tak na marginesie to oczywiście, że Polska w odpowiednim dla niej czasie powinna wyjść z UE, czyli gdy stanie się płatnikiem netto, a pozostać w EOG (Europejski Obszar Gospodarczy).

Reklama