Reklama

Polityka obronna

Ukraina otrzyma więcej artylerii z Francji

Prezydent Francji EmmanuelMacron podczas swojej wizyty w Kijowie zapowiedział dalsze wsparcie wojskowe Ukrainy, zapewnił o przekazaniu jej wojsku dodatkowych 6 samobieżnych kołowych armatohaubic CAESAR. Da to łącznie co najmniej 12 systemów artyleryjskich tego typu przekazanych przez stronę francuską Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kolejna partia armatohaubic samobieżnych pozwoli Ukrainie na uzupełnienie strat poniesionych przez ich systemy artyleryjskie w walkach. Dodatkowo pozwoli to na zwiększenie zasięgu ostrzału prowadzonego przez ich żołnierzy. Paryż przekazuje więc Ukrainie już co najmniej 12 (inne źródła mówią o 18) haubic, z mniej niż 80 posiadanych. Widać więc, że Francja przekazała znaczną część swojego artyleryjskiego potencjału (choć prezydent Macron nadal wypowiada się dwuznacznie, z góry wykluczając przekazanie czołgów czy samolotów Ukrainie). Możliwe, że w związku z ubytkiem 18 samobieżnych kołowych armatohaubic Francja zdecyduje się na wyrównanie liczby artylerii poprzez dokupienie CAESARów nowej generacji i/lub przywrócenie do służby wycofanych już systemów AMX 30AuF1.

Czytaj też

System artyleryjski CAESAR może być montowany na podwoziach różnych ciężarówek zgodnie z wymaganiami klienta, w konfiguracjach 6x6 i 8x8 jest już używany we Francji, Europie, Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Wschodniej. Do tej pory wyprodukowano ponad 300 tych systemów artyleryjskich. Jest on uzbrojony w działo kalibru 155 mm L52 zamontowane z tyłu podwozia ciężarówki i może strzelać szeroką gamą amunicji między innymi standardową odłamkowo-burzącą, przeciwpancerną BONUS czy nowymi kierowanymi pociskami KATANA 155 mm. Maksymalną donośność armaty określa się na ponad 40 km.

Reklama

Obecnie prowadzone są prace nad wdrożeniem do m.in. Sił Zbrojnych Francji nowszej wersji tego ostatnio bardzo popularnego systemu artyleryjskiego CAESAR NG, które będzie dalej posiadać tą samą 155 mm armatohaubicę o długości 52 kalibrów. Zmiany będą dotyczyć m.in. podwozia, które zostanie wzmocnione zapewnienie większego bezpieczeństwa załogi. Caesar NG będzie napędzany nowym mocniejszym silnikiem o mocy 460 KM zamiast 260 KM. Będzie również wyposażony w nową automatyczną skrzynię biegów oraz nowe podwozie 6x6 francuskiej firmy Arquus, zapewniające ochronę balistyczną i przeciwminową. Wśród nowych ulepszeń Caesar NG znalazło się również nowe oprogramowanie sterujące ostrzałem, system łączności radiowej Contact oraz system zagłuszania łączności Barage francuskiej firmy Thales.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Powiślak

  Mocarstwo atomowe przekazuje "aż" 12 dział? No wręcz, niemożliwa ...szczodrość!! Budują lotniskowiec, atomowe okręty podwodne i mają "aż" 80 haubic ?? I te całe 12 chcą dać Ukrainie? Niecodzienna rozrzutność! Ha ha ha

  1. Chyżwar

   Ale mam nadzieję, że wiesz o tym do czego Francuzom przede wszystkim służy armia? Sprawdź na jakie pojazdy oni obecnie stawiają. Wiesz czemu oni mają te trzyosiowe działa? Otóż dlatego, bo faktycznie potrzebują takich, które umieją latać. Tak samo ich nowy program pancerny dotyczący kołowych pojazdów. Mnie odpowiada tylko ten dla ich pojazd dla zwiadowców. Francuzom odpowiadają one wszystkie, bo bardzo istotna dla nich jest obecność w Afryce. Między innymi dlatego zgrzyta we francusko - niemieckim czołgu, bo każda ze stron ma tu inne wymagania. Dodam jeszcze, że dziwię się nieco powściągliwości Francuzów przy okazji tego konfliktu. Ruscy brużdżą im w Afryce jak jasna cholera i w moim przekonaniu Francuzi powinni dążyć do tego, żeby oni dostali teraz koncertowe baty i dzięki temu z Afryki wynieśli się na amen. O ich haubice też się nie martw za bardzo. Mają jeszcze 155 mm gąsienicowe AMX Au F1. Na Ukrainę natomiast posłali swoje najnowsze o konkretnym zasięgu.

  2. Valdore

   @Powislak, maja tez mniej MRLS od polski, bo całe 14 sztuk, maja mniej czołgów, i co w tym dziwnego? jak sam pisałeś , mają broń jadrową. silne lotnictwo i flotę wiec po co im przyich położeniu setki dział i wyrzutni rakiet?

  3. szczebelek

   Gdyby ich potrzebowali większej ilości to pewnie byliby stanie bardzo szybko je wyprodukować...

Reklama