Reklama

Polityka obronna

Tusk: jest konsensus w sprawie Ukrainy, to szansa

Autor. Maciej Szopa/Defence24

Konsensus w kwestii Rosji, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz rozszerzenia NATO i UE jest w Polsce właściwie pełny; to coś bezcennego i warto to wykorzystać - mówił w poniedziałek, podczas Forum Eksperckiego przed szczytem NATO w Madrycie, lider PO Donald Tusk. Zaapelował do rządu o skorzystanie z rekomendacji forum.

Reklama

W poniedziałek były premier, wraz z politykami PO - m.in. byłym szefem MON Tomaszem Siemoniakiem i byłem szefem MSZ Radosławem Sikorskim, a także wojskowymi, dyplomatami i ekspertami ds. bezpieczeństwa wziął udział w Forum Eksperckim pt. "Jak zwiększyć bezpieczeństwo Polski? Rekomendacje na szczyt NATO".

Reklama

"Chcielibyśmy w maksymalnie skuteczny sposób pomóc polskim przedstawicielom na spotkaniu w Madrycie. Nawet jeżeli nasze postulaty mogą się wydawać wygórowane - choć to nie pierwszy raz w dziejach tego regionu - to mam apel do rządzących i przedstawicieli Polski w Madrycie, aby korzystali z oferty opozycji i naszej dobrej woli. Chcemy wesprzeć polskie władze w staraniach o większe zaangażowanie Zachodu na rzecz Ukrainy, wygranej i pokoju, a także na rzecz Polski i całego regionu" - zaapelował był premier.

Czytaj też

Lider PO mówił, że w Polsce nie ma podziału w kwestii Rosji, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz poszerzenia NATO i Unii Europejskiej. "To jest, jak sądzę nie tylko w moim przekonaniu, coś absolutnie bezcennego - że konsensus w tych sprawach jest właściwie pełny, i warto byłoby to wykorzystać" - ocenił. Zapowiedział, że rekomendacje wypracowane na forum ekspertów zostaną przesłane władzom, które będą reprezentowały Polskę w Madrycie.

Reklama

Tusk ocenił, że zadaniem Polski na szczycie NATO w Madrycie pod koniec czerwca jest przede wszystkim skłonienie Zachodu do większego zaangażowania we wsparcie Ukrainy, a także w kwestii rozszerzania organizacji takich jak NATO i Unia Europejska o kolejne kraje, jak Ukraina czy Mołdawia, a w dalszej perspektywie m.in. Gruzja.

Czytaj też

"Rzadko przypominamy słowa z preambuły Traktatu Północnoatlantyckiego, które powinny być zawsze w głowach tych, którzy będą decydowali o pomocy dla Ukrainy i jej zakresie: +Strony niniejszego traktatu są zdecydowane ochraniać wolność, wspólne dziedzictwo i cywilizację swych narodów, oparte na zasadach demokracji, wolności i jednostki, i rządach prawa" - zaznaczył lider PO.

W trakcie konferencji przedstawiano koncepcje rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP oraz postulaty na szczyt w Madrycie. Więcej informacji można znaleźć w relacji Defence24.pl na mediach społecznościowych.

Reklama

Komentarze (9)

 1. DON MARZZONI

  Jest Konsensus. Do odbudowy Ukrainy wyślemy Nowaka już z zegarkiem na łapie...

 2. LMed

  Zwraca uwagę rzeczowy, wyważony ton wypowiedzi.

  1. wert

   i tylko te wilcze ślepia mówiące tak wiele

  2. Chyżwar

   Fakt. Równie "wyważony" był "sprężyna" w "Ekstradycji". Każdy go lubił i nie poszło mu na zdrowie. Ja nie widzę różnicy.

 3. Facetoface

  Dla niego Polska jest tylko krową dojną UE. Dowód jego wiarygodności to słowa( jedno z kilkuset) ,,nie wybieram się do UE,, i co?

 4. piotr04

  Nie czytałem tego artykułu,wystarczyło mi zdjęcie dodane do niego aby zostać zniechęconym Jak to było ? Putin Nasz człowiek w Moskwie :)

  1. wert

   ten "miszcz" podpisał w 2009 porozumienie z sowietami w temacie Cieśniny Pilawskiej na gorszych warunkach niż "wynegocjował" bierut w 1945. Priorytetem był "reset". I życzenie tante Angeli

 5. Tytan

  Kiedy PIS wygralo wybory nastopilan wyzsza koniuktura gospodarcza. Wydatki na obronnosc wzrosly.

 6. szczebelek

  Pomieszały mu się stołki, bo zapomniał, że szef partii opozycyjnej nie jest szefem Komisji Europejskiej i nie posiada prelogatywy prowadzenia polityki zagranicznej.

  1. Valdore

   @szzcebelek, a jakie wg ciebei prerogatywy ma Komisja Europejska na szczycie NATO?? Ech poducz się bo ....

  2. szczebelek

   @Valdore Szef Komisji Europejskiej jako "premier" UE może zostać zaproszony na szczyt NATO i wyrazić swoje zdanie, jeśli by nie było zrozumienia obu organizacji w przypadku konfliktu w Ukrainie to byś zobaczył koordynację działań jak świnia niebo. Tusk taką funkcję piastował i posiadał możliwość reprezentowania UE na łonie innych organizacji czy też w rozmowach transatlantyckich z USA. Myślisz, że kto reprezentuje UE i prowadzi jej politykę zagraniczną?? Rozumiem, że nigdy nie doszło do rozmów sekretarza NATO z szefem komisji podczas szczytów NATO i UE. Naucz się odpisywać po polsku, bo "poducz" i "ciebei" nie są wyrazami z mojego języka. Jakie masz wykształcenie? Ja mam ukończoną politologię i na geopolityce się znam. Jeśli szef komisji nie ma prelogatywy do prowadzenia polityki zagranicznej to na podstawie jakiej prelogatywy obecną szefowa podpisuje umowy międzynarodowe w imieniu UE.

  3. zumba

   szczebele- czy ci się to podoba czy nie, to piszesz o przyszłym premierze, trochę szacunku.

 7. ProArte

  Zadziwia mnie to o czym mówi Tusk. Wybuchła wojna i zmienił poglądy o 180 stopni i nagle stał się antyrosyjski. Pamietam jak był przeciwko embargu na rosyjski węgiel w 2014 roku po anekcji Krymu a wtedy przeciez PO rządziło a teraz pierwszy krzyczał zebysmy zablokowali import rosyjskiego węgla w sytuacji gdy UE zostawiła sobie 3 miesiące okresu przejsciowego aby zdołać uzupełnić zapasy. Pamiętam też jak razem z Komorowskim byli przeciwko budowie tarczy antyrakietowej USA w Redzikowie aby nie pogarszać stosunków z Rosją. A teraz nagle stał się antyrosyjski i myśli że ludzie nie pamiętają tego co wyprawiał w Polsce gdy rządziło PO i był premierem. Myśłi że ludzie mają krótką pamięć.

  1. klapaucyusz

   A myślisz, że ludzie nie pamiętają, jak Jarosław Kaczyński na złość Brukseli układał się z każdym sojusznikiem Putina w Europie? Albo jak za Tuska i Komorowskiego uruchomiono programy takie jak Wisła czy Narew? Albo jak Tusk straszył, że 1 września dzieci mogą nie pójść do szkoły? Albo jak Komorowski demonstracyjnie przyjmował Obamę i zapowiadał daleko idące zbrojenia wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę w 2014 roku? Odstawcie te mass media, bo robią Wam papkę z mózgów. W Polsce istnieją prorosyjscy politycy, ale są bardzo nieliczni i w większe ich skupisko występuje wyłącznie w obozie Konfederacji. Reszta lawiruje jak na polityków przystało.

  2. wert

   klapaucyusz@ ludzie pamiętają kto sfinansował putina z jego wojnami i KTO jest czyim sojusznikiem! Ludzie pamiętają kto rozbroił prawy brzeg Wisły, kto wyganiał "indian" z WP gdy zbliżali się do 10 lat służby. W oPOwiesciach jesteście rewelacyjni w robocie jak wasz guru: w piątek rano wylot na południowy meczyk w Sopocie, powrót do "pracy" w poniedziałek po południu bo trzeba było odpocząć po weekendzie. brukselka jest takim samym wrogiem jak kacapia, jeszcze nie strzela ale już siłą "nawraca" A Bredzisław? NIE ośmieszaj się tym "szogunem"

  3. szczebelek

   Co do polityki to istnieje jedna zasada wykorzystać wszystkie możliwości by zdobyć władzę, a potem długo się przy niej utrzymać...

 8. Al.S.

  Te "rekomendacje" to de facto stanowisko Niemiec. Jeśli Tusk w imieniu PO mówi - podajemy wam rękę, oznacza to, że Niemcy przyjęły kurs na kompromis z Polską. On sam ma niewiele do gadania.

 9. easyrider

  Na czym niby miałoby polegać to skorzystanie z rekomendacji forum? Żadnych rozwiązań nie przedstawiają poza tym co i tak się dzieje.

Reklama