Reklama

Polityka obronna

Transport filarem obrony. Przykład z USA

Ciężarówka Oshkosh M1074A1 PLS (Palletized Load system).
Ciężarówka Oshkosh M1074A1 PLS. Pojazd przewozi 20-stopowy (6,1 m) kontener ISO, który może samodzielnie załadować i rozładować.
Fot. Oshkosh Defense / Wikimedia Commons

Chociaż dla wielu obecny konflikt w Ukrainie kojarzy się głownie z czołgami, artylerią, dronami i obroną przeciwlotniczą, to z punktu widzenia wojska najważniejsza jest logistyka. Wiele zależy od odpowiednio przygotowanej infrastruktury transportowej, która niemal zawsze pozostaje w cieniu systemów bojowych czy bezpośredniego wsparcia działań.

Reklama

Chyba najlepszym przykładem kraju, który już od lat dba o rozwój infrastruktury transportowej, są Stany Zjednoczone. Ma to związek z realizowaną od lat polityką Waszyngtonu utrzymania czołowej pozycji globalnego mocarstwa, a przez to do dominacji militarnej i ekonomicznej w różnych regionach świata. Siły Zbrojne USA muszą więc być zdolne do szybkiego rozmieszczania ludzi i sprzętu w dowolnym miejscu naszej planety, co przejawia się jako główne narzędzie do osiągania celów wojskowo-politycznych. Z kolei zabezpieczenie wszystkich potrzeb armii staje się jednym z priorytetowych obszarów w strefie odpowiedzialności gospodarki, szczególnie tej powiązanej ze strefą militarną. Musi ona bowiem dążyć do ścisłej współpracy między przedsiębiorstwami przemysłu, obiektami infrastruktury transportowej (IT), systemem magazynów Departamentu Obrony USA oraz obiektami wojskowymi SZ USA na terytorium kraju. Szczególne znaczenie w tym zakresie ma cywilna IT, która pełni funkcję korytarza transportowego dla dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz niezbędnych materiałów pomiędzy przemysłem a armią w czasie pokoju. Owa infrastruktura posiada znaczny potencjał, który w warunkach wojny może być wykorzystany w interesie SZ USA.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.