Reklama

Polityka obronna

Terytorialsi już za chwilę z kotwicą. Ustawa podpisana

<p>Orzeł i flaga Wojsk Obrony Terytorialnej. Źródło: WOT/Twitter</p>
<p>Orzeł i flaga Wojsk Obrony Terytorialnej. Źródło: WOT/Twitter</p>

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą na orła i flagę Wojsk Obrony Terytorialnej trafi Znak Polski Walczącej, czyli tzw. kotwica. Nowe prawo zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

O podpisaniu ustawy poinformowała we wtorek wieczorem Kancelaria Prezydenta. Według nowych przepisów wyróżnikiem orła i flagi WOT będzie znak Polski Walczącej, czyli tzw. kotwica. Przepisy nowelizowanej ustawy definiują wygląd orłów wojskowy, flag rodzajów sił zbrojnych, sztandarów jednostek wojskowych, znaków Marynarki Wojennej (w tym bandery wojennej i proporca) oraz lotnictwa wojskowego (w tym szachownicy). Podpisana przez prezydenta nowelizacja określa wygląd orła i flagi WOT. Takie symbole mają już pozostałe rodzaje sił zbrojnych.

Wszystkie opisane w ustawie orły wojskowe nawiązują do znaku ukształtowanego w 1815 r. – orła w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzącego na tarczy amazonek. Tak wygląda orzeł Wojsk Lądowych. Orzeł lotnictwa wojskowego dodatkowo jest otoczony stylizowanymi skrzydłami husarskimi. Orzeł Marynarki Wojennej ma tarczę koloru niebieskiego, na której umieszczona jest złota kotwica admiralicji i lina zwinięta w kształcie litery "S". Natomiast wprowadzony w 2009 r. orzeł Wojsk Specjalnych ma tarczę koloru czarnego.

Najnowszy orzeł WOT ma na tarczy złoty Znak Polski Walczącej. Nowelizacja określa też wzór flagi WOT, analogicznej do flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych, tyle że z orłem WOT.

Projekt ustawy dotyczącej orła i flagi WOT powstał w MON. Przez Sejm przeszedł w dość burzliwy sposób. Mimo że przedłożenie nie było obszerne, to komisja obrony narodowej musiała zajmować się nim dwa razy. Za pierwszym razem większość zdobył bowiem wniosek opozycji, by wezwać do Sejmu specjalistów z Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA.

Ten organ opiniodawczy na etapie prac rządowych skrytykował pomysł umieszczenia kotwicy na tarczy orła WOT. Inne orły wskazują bowiem na specyfikę pozostałych rodzajów sił zbrojnych, czego nie można powiedzieć o Znaku Polski Walczącej na orle WOT – argumentowali heraldycy. Podkreślali też, że symbol kotwicy wyróżnia się ściśle zakreślonym czasowo przekazem semantycznym, i proponowali przyjęcie orła noszonego przez oddziały Obrony Narodowej, które walczyły w wojnie obronnej 1939 r.

MON natomiast odpowiadało, że WOT upatrują swoich tradycji w Armii Krajowej oraz że obie formacje dzieli wprawdzie czas, ale łączy misja, struktura i terytorialność.

Debata w parlamencie miała dość burzliwy przebieg, jak w przypadku wszystkich kwestii dotyczących Wojsk Obrony Terytorialnej, które – chcąc lub nie chcąc – stały się jednym z najbardziej upolitycznionych tematów debaty wokół wojska.

W czerwcu 2017 r. decyzją ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza Dowództwo WOT przejęło tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. To wtedy po raz pierwszy zaprezentowano projekty flagi i orła WOT ze znakiem kotwicy.

Koszty związane z wprowadzeniem nowych symboli MON szacuje na 50 tys. zł.

W 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Reklama

Komentarze (13)

 1. nielot bojowy

  I to są te obiecane reformy i modernizacja armii. Na przestrzeni 4 lat 3 razy zmienimy system dowodzenia , WOT-wi nadamy sztandary i kotwicę , pozostałym zmienimy stopnie wojskowe i kroje mundurów , jak by było mało tych reform to wymienimy dwa razy całą kadrę dowódczą .Żeby nie gadano to dowództwo MW powróci do Gdyni , tylko po co MW już nie ma a przysłowiowych gaci w magazynach też nie . To tak z grubsza i w skrócie te flagowe reformy i osiągnięcia . Zapomniałbym , kupili system OP którego w zasadzie jeszcze nie ma ale jak będzie produkowany to zabezpieczy 1/2 obszaru Warszawy przed rakietami z Kaliningradu. Co tu panowie jeszcze można spi……. .

 2. Walter

  Każdy kraj ma oddziały OT, ale czy to ważne co mają wpięte? Orła? Kotwice czy papa smerfa? Liczy się jedno: obrona Ojczyzny? Czy jakieś gówniane przypinki? OT i tak nie są to jednostki pierwszo liniowe i nie będą ! Podstawa to każdy mieszkaniec kraju od 17-60lat powinien być przeszkolony w obsłudze broni strzeleckiej! Obowiązkowe Kursy weekendowee potwierdzone egzaminem! Stąd trzeba strzelnic w całym kraju! Co roku każdy obowiązkowo wystrzelać swoją porcję amunicji, którą i tak corocznie trzeba dezaktywować bo jakaś partia traci ważność ! Po co płacić za utylizację skoro można wykorzystać z pożytkiem !

 3. Artur Kucharczyk

  Jestem całym sercem za OT. I całym sercem przeciwko nadawaniu tak znaczących symboli jakimkolwiek współczesnym formacjom . Tym bardziej że to był symbol walki o niepodległość i godność narodu. Uchwalili tę ustawę łajdacy którzy tę godność depczą i jak konstytucję mają za nic.

 4. Torpida

  Modernizacja armi made in Poland inni maja rakiety. A my mamy TeRytoliAls heh brawo my

 5. PKP kargo

  Po co kotwica, wystarczy iu... Lepiej dociaza... Fakt orzeł on z II ws jest bardziej na miejscu... A PW...moze lepiej orzeł PiS i mottem 500+dobra zmiana = przegrana.... Poszli nasi w bój bez broni Hurrraaaa Hurrraaaa Hurrraaaa niechaj polska zna jakich synów ma...

 6. zły

  Potencjał armii znacząco się zwiększy. Można olać kolejne przetargi i wypłacić sobie premie.

 7. Hultaj

  A może by tak z jakimś skutecznym RPG ? To by dopiero była wiadomość.

 8. Polish blues

  Symbolika pokazuje wyraźnie komu mają służyć, jaką rolę pełnić i jaki mieć kręgosłup moralny (czyt. poglądy polityczne)

 9. Apis.

  Dla wielu polaków ten znak na prawdę jest bardzo ważnym symbolem. Nie powinien być od tak wrzucany do WOT-u. Orzełek oddziałów Obrony Narodowej, to bardzo dobra propozycja, a przede wszystkim bardziej na miejscu. ...i serio? Nie wzięli nawet pod uwagę opinii Komisji Heraldycznej?

 10. JJ

  Chyba nie zna historii kotwicy tam pownna byc leniuszka niedzielna

 11. nielot bojowy

  W tej infantylnej materii aktywność Prezydenta jest imponująca. Myślałem że Pan Prezydent już zapomniał że jest zwierzchnikiem SZ i nie \&quot;patrzy\&quot; co w tej armii się dzieje a tu proszę poważna robota legislacyjna. No brawo.

 12. Ja z synowcem...

  I to jest właśnie zamiast kupowania sprzętu.

 13. Obserwator

  Szkoda komentować. \&quot;Kotwica\&quot; im się nie należy i już.

Reklama