Reklama

Polityka obronna

Tajlandia: trwają największe ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku

ćwiczenia Cobra Gold
Autor. US Embassy in Thailand

W Tajlandii trwają Cobra Gold, jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Dwutygodniowe manewry z udziałem przeszło 9,5 tys osób z 30 państw mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.

Tajlandia i Stany Zjednoczone zainicjowały Cobra Gold w 1982 r. jako dwustronne ćwiczenia mające na celu przeciwdziałanie wrogim siłom komunistycznym w krajach sąsiadujących z Tajlandią. Z czasem przekształciły się w jedne z największych manewrów w regionie Azji i Pacyfiku.

Podczas wtorkowej ceremonii rozpoczęcia ćwiczeń w bazie marynarki wojennej Utapao w Rayong we wschodniej Tajlandii ambasador USA w Tajlandii Robert Godec powiedział, że tegoroczna edycja przygotuje uczestniczące w nich kraje do wspólnej reakcji na „nowe i pojawiające się wyzwania”, których żaden kraj nie jest w stanie rozwiązać w pojedynkę.

Reklama

„Tylko dzięki współpracy możemy sprostać tym wyzwaniom i zapewnić bezpieczeństwo naszym ludziom, zapewniając solidne podstawy bezpieczeństwa regionalnego i dobrobytu sprzyjającego włączeniu społecznemu” – powiedział Godec.

Czytaj też

W głównej części trwających do 8 marca manewrów oprócz Tajlandii i USA biorą udział Japonia, Indonezja, Malezja, Singapur i Korea Południowa. Z kolei przedstawiciele Chin, Indii, Australii i pozostałych państw dołączą jedynie do ćwiczeń z zakresu pomocy humanitarnej i reagowania na katastrofy.

Łącznie z uczestnikami z krajów obserwatorów, w 43. edycji Cobra Glod bierze udział 9590 osób. To o ok. 30 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Stany Zjednoczone, które chcą wywrzeć presję na ekspansjonizm morski Chin na Morzu Południowochińskim, są największym uczestnikiem ćwiczeń; na manewry wysłano ponad 4200 osób.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. PszemcioPL

    Niech się Tajlandczycy ogarną. USA wydymały UA tak jak kiedyś wydymali Wietnam południowy. I tak samo wydymają Tajlandię i innych w ramach walki z Chinami. Tylko głupek by wchodził w jakiekolwiek wojny po stronie usa widząc co usa zrobiło Ukraińcom.

  2. bezreklam

    Ciekawe czy USa skrykowalo wojsko Tajlandii za aresztwanie nie tak dawno demokatcznej opozycji. Pewnie nie. Tak samo jak Wietnamscy KOmunisci to tacy " W pozadku komunisci" A Szariat w Arabi Saudsjkiej to taki mily szariat (A ze wspiea Wachabitow co tam)

Reklama