Reklama

Polityka obronna

Szef NATO: różne kraje Europy zadeklarowały w Ramstein przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego

Autor. British Army/Facebook

Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Ramstein w Niemczech sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Chodzi o niemieckie wozy bojowe Marder, Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Challengery, a Polska i Francja również zadeklarowały wysłanie czołgów" - sprecyzował Stoltenberg. "Jest to znaczące wsparcie dla Ukrainy" - dodał.

"Widzimy jedność sojuszników NATO w sprawie wysłania cięższego, zmechanizowanego sprzętu; to na ten temat toczą się konsultacje. Zapewnienie, że broń trafi na Ukrainę, to sprawa najwyższej pilności" - wskazał Stoltenberg.

Reklama

Czytaj też

"Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich" - ostrzegł szef NATO. "Celem Rosji jest zwycięstwo na polu bitwy, jednak aby uczynić możliwym zakończenie wojny przy stole negocjacyjnym, musimy zapewnić Ukrainie wsparcie wojskowe w walce z Rosją" - dodał.

Odpowiadając na pytanie o ewentualne powiązanie decyzji o wysłaniu na Ukrainę przez Niemcy czołgów Leopard z wysłaniem przez USA czołgów Abrams, Stoltenberg powiedział, że "takie spotkania, jak to tutaj, są ważne, bo pozwalają koordynować wysyłane Ukrainie wsparcie". "Ważnym komunikatem jest to, że sojusznicy wzmacniają dostawy, tworzą nowy wielki pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy" - oświadczył sekretarz generalny NATO.

Czytaj też

Autor. Fot. Bundeswehr/Carsten Vennemann
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. ktosiex

  Ten wyścig zbrojeń zaczyna martwić. Kraje zachodnie wybudziły się z letargu, ale czy nie za późno? Do tego pancyr ustawiony w paru miejscach Moskwy, na pikabu latają zdjęcia czołgów i innego uzbrojenia rozstawionego pomiędzy blokowiskami w centrum Moskwy. Może chcą nas nastraszyć, może swoich obywateli, ale razem z tym wyścigiem żeby szybko uzbroić Ukrainę wygląda to nieciekawie. Pytanie co wiedzą nasze elity i czego nie chcą nam przekazać...

  1. Chyżwar

   Rzecz w tym, że obudziły się bardzo późno. Co gorsza pozbyły się zapasów sprzętu naiwnie wierząc, że nie będzie już potrzebny. USA jeszcze funkcjonuje, bo ma mądrych polityków. U reszty jest dramat. I trudno to będzie naprawić. Hale produkcyjne da się wybudować. Obrabiarki można kupić. Technologie są. Ale ludzi potrafiących produkować broń trzeba wyuczyć od nowa.

 2. Rainman184

  Mnie interesuje Francja , jestem w szoku że chcą dać Ukrainie leclrerki , nie wiem jak teraz ale kiedyś to były najdroższe czołgi na świecie naszpikowane elektronika

 3. Alibi

  Holandia wyraża gotowość zapłacić za wysłanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Rosjanie przygotowują samobójczy szturm na Ukrainę..

Reklama