Reklama

Polityka obronna

Szef BBN na Defence24 DAY: "Ukraina kupuje nam czas,(...) na budowę tych zdolności"

Siewiera Defence24DAY BBN
Autor. Defence24

„Po tych kilkunastu miesiącach (wojny w Ukrainie – przyp. red.) możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo Europy jest zbyt poważną sprawą, by go nie powierzyć Polsce i krajom tego regionu” – podkreślił minister Jacek Siewiera, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, inaugurując tegoroczną edycję konferencji Defence24 DAY – European Defence Days. Dodał również, że Ukraina kupuje nam obecnie czas, który musimy poświęcić na budowę zdolności europejskiego przemysłu zbrojeniowego, obecnie są one bowiem niewystarczające.

Reklama

"Ukraina kupuje nam czas, który musimy poświęcić na budowę tych zdolności" – mówił. To również czas na "rewolucję zbrojeniową w polskiej armii", która prócz modernizacji ma także na celu zwiększenie liczebności wojsk oraz rozbudowę struktur wojskowych we wschodniej części kraju. Musi temu towarzyszyć, co więcej, budowa etosu żołnierza, stojącego na straży ojczyzny – oceniał szef BBN.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. Anka

  Tytle było czasu, wszystko przebimbane. Teraz zakupy na łapu capu.

  1. Chyżwar

   Z tym tylko, że na zakupy dla wojska potrzebne jest przyzwolenie społeczne, którego do czasu wybuchu wojny na Ukrainie nie było nigdzie w Europie.

 2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Po wspaniałych deklaracjach Premiera Morawieckiego o wspólnym budowaniu "loyal wingman" do F-35 pozostały tylko...słowa. Po równie wspaniałych zapowiedziach współpracy z ukraińskim przemysłem zbrojeniowym - mamy uruchamianie produkcji amunicji 125 mm - czyli do czołgów posowieckich - których się pozbywamy? Gdzie jest akwizycja produkcji i wielkoskalowa produkcja turbin na bazie współpracy z Motor Sicz? Gdzie są wspólnie rozwijane systemy reaktywnej/aktywnej obrony? Gdzie rozwijanie rakiet manewrujących jak Neptun? Gdzie rozwijanie Wilchy? Gdzie wspólne rozwijanie dronów bojowych wszelkich klas i domen? Tylko puste deklaracje....

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  To proszę zamiast kupować z cudzej półki PRZESTARZAŁE [zaznaczam - dla naszych potrzeb na naszym teatrze wojny - po doświadczeniach Ukrainy] czołgi, samoloty szturmowe, czy teraz śmigłowce szturmowe - proszę INWESTOWAĆ w NASZ Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, Internet Wszystkiego, AI - i w edukację protechnologiczną - z bogatą bazą B+R. Poczynając od budowy suwerennego kompleksu C5ISTAR/EW z AI - spinającego sieciocentrycznie wszystkie sensory, nosiciele, efektory - w jedną metadomenę sterowaną real-time. Pierwszy krok to zasilenie CEZAMAT w kilka mld złotych, byśmy mieli suwerenną produkcję elektroniki [specjalizowanej, ale i podwójnego zastosowania - w tym do "cywila"] przyzwoitej skali integracji - ca 17 nm. Bo budowanie ekstensywne WP wzór 1980 opartego o cięzkie dywizje panc-zmech to ANACHRONIZM na każdym poziomie - od taktycznego po strategiczny.

 4. andys

  "Ukraina kupuje nam obecnie czas, który musimy poświęcić na budowę zdolności europejskiego przemysłu zbrojeniowego, " To ciekawe! Pan miinister Błaszczk nic nie mówił o zdolnosciach przemysłu europejskiego. Odnioslem wrazenie, że współpraca z tym przemyslem nie jest nam potrzebna. O czyms zapomniałem?

Reklama