Polityka obronna

Szef BBN: jesteśmy bardzo elastyczni w sprawie wojskowej obecności USA [Defence24 TV]

Jesteśmy bardzo elastyczni – tak o polsko-amerykańskich rozmowach w sprawie tzw. Fort Trump mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Z jego wypowiedzi dla Grupy Defence24 wynika, że negocjacje z rządem w Waszyngtonie mogą się zakończyć nie tyle powstaniem stałej bazy, co zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

W tym tygodniu szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w Waszyngtonie z kongresmenami oraz sekretarzem obrony USA gen. Jamesem Mattisem. Po rozmowach polski minister podkreślał, że jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć sukces w staraniach o ulokowanie stałej bazy wojsk amerykańskich. Siły USA są w Polsce od kilku lat. Od 2017 r. są obecne w sposób ciągły, choć rotacyjny. Rząd w Warszawie stara się o przekształcenie tej formuły w obecność stałą.

Soloch, w wypowiedzi dla Grupy Defence24, na pytanie o szanse utworzenia stałej bazy USA w Polsce, odpowiedział, że raczej chodzi o zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

To są negocjacje dotyczące zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce. Tutaj tak, jak to podkreślał wielokrotnie pan prezydent Andrzej Duda, my jesteśmy bardzo elastyczni. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ta obecność była zwiększona w kontekście zwiększonej obecności NATO, ale oczywiście zaczynamy od rozmów bilateralnych ze Stanami Zjednoczonymi.

szef BBN Paweł Soloch

Prezydencki minister podkreślił, że starania Polski spotykają się z życzliwym odbiorem w Waszyngtonie, zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów. Soloch przypomniał też, że Kongres USA zlecił Pentagonowi przygotowanie do marca raportu na temat ewentualnego zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Rozmawiał: Jakub Wiech, Energetyka24.com

Tekst: Rafał Lesiecki, Defence24.pl

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.