Reklama

Polityka obronna

Szef BBN: jesteśmy bardzo elastyczni w sprawie wojskowej obecności USA [Defence24 TV]

Jesteśmy bardzo elastyczni – tak o polsko-amerykańskich rozmowach w sprawie tzw. Fort Trump mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Z jego wypowiedzi dla Grupy Defence24 wynika, że negocjacje z rządem w Waszyngtonie mogą się zakończyć nie tyle powstaniem stałej bazy, co zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

W tym tygodniu szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w Waszyngtonie z kongresmenami oraz sekretarzem obrony USA gen. Jamesem Mattisem. Po rozmowach polski minister podkreślał, że jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć sukces w staraniach o ulokowanie stałej bazy wojsk amerykańskich. Siły USA są w Polsce od kilku lat. Od 2017 r. są obecne w sposób ciągły, choć rotacyjny. Rząd w Warszawie stara się o przekształcenie tej formuły w obecność stałą.

Soloch, w wypowiedzi dla Grupy Defence24, na pytanie o szanse utworzenia stałej bazy USA w Polsce, odpowiedział, że raczej chodzi o zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

To są negocjacje dotyczące zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce. Tutaj tak, jak to podkreślał wielokrotnie pan prezydent Andrzej Duda, my jesteśmy bardzo elastyczni. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ta obecność była zwiększona w kontekście zwiększonej obecności NATO, ale oczywiście zaczynamy od rozmów bilateralnych ze Stanami Zjednoczonymi.

szef BBN Paweł Soloch

Prezydencki minister podkreślił, że starania Polski spotykają się z życzliwym odbiorem w Waszyngtonie, zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów. Soloch przypomniał też, że Kongres USA zlecił Pentagonowi przygotowanie do marca raportu na temat ewentualnego zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Rozmawiał: Jakub Wiech, Energetyka24.com

Tekst: Rafał Lesiecki, Defence24.pl

Reklama

Komentarze (8)

 1. NIK

  Tyle lat staraliśmy się wygonić rosyjskie wojska z Polski, a teraz sami sprowadzamy sobie amerykańskie i jeszcze chcemy im za to płacić? Coś jest nie tak z tym rządem.....

 2. As

  Jak się najpierw ogłosiło sukces, a później przystąpiło do negocjacji to trzeba być bardzo, bardzo elastycznym tym bardziej, że przy dużym zagrożeniu

 3. lbn

  Czyli będzie więcej żołnierzy ale będziemy płacić jakby była prawdziwa baza.ci to dopiero potrafią robić biznesy.

 4. mana

  bojkot sprzętu z usa jeśli nie będzie stałych baz.

 5. gekko

  jesli nie bedzie stalej bazy, to nie mozna ich nazywac sojusznikiem z kwi i kosci. nie kupowac wiecej sprzetu od usa ! robic zakupy w europie.

 6. rozbawiony

  Ciąg dalszy po Adelajdach , sukcesów duetu min. Błaszczak - PAD .

 7. razdwatri

  Czyżby koniec mrzonek min. Błaszczaka o utworzeniu stałej bazy amerykańskiej w Polsce . Czas najwyższy więc zabrać się , za tworzenie silnej polskiej armii , a nie liczyć na innych .

 8. Dropik

  Czyli będziemy bulic więcej niż 2 mld . To będzie że 4 mld na start.

Reklama