Reklama

Polityka obronna

Szczyt NATO. Błaszczak: Mamy historyczny przełom

Autor. MON/Twitter

Mamy historyczny przełom, uzyskaliśmy bardzo dużo dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny, Stany Zjednoczone ogłosiły stałą obecność dowództwa V Korpusu w Polsce, a do NATO dołączą Szwecja i Finlandia - powiedział w środę w Madrycie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Błaszczak ocenił na konferencji prasowej, że na szczycie NATO doszło do historycznego przełomu, ponieważ w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a ponadto do Sojuszu dołączą Szwecja i Finlandia.

Reklama

"Mamy historyczny przełom (...) do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączy Szwecja i Finlandia, a więc pojawią się nowe dylematy dla Rosji, dla agresywnej polityki rosyjskiej, co też jest niezwykle korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju" - podkreślił Błaszczak.

Odnosząc się do Finlandii powiedział, że imponujący jest cały mechanizm obrony powszechnej tego kraju, natomiast Szwecja robi wrażenie wysoką technologią swojego uzbrojenia.

Reklama

"A więc niewątpliwie obecność Szwecji i Finlandii wzmacnia Sojusz Północnoatlantycki, wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Jeżeli do tego dodamy ten przełom historyczny, polegający na tym, że Stany Zjednoczone ogłosiły stałą obecność dowództwa V Korpusu w Polsce, to właśnie możemy powiedzieć, że uzyskaliśmy bardzo dużo dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - podkreślił wicepremier i szef MON.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Starry

    Panie Błaszczak - czy ktoś w naszej Polsce jeszcze myśli?, zachłystujemy się dowództwem korpuswu , który w 2-3 godz może być w całości ewakuowany bo wystarczą 3-4 globemastery ....gdzie są wytwórnie rakiet i amunicji bo jak pokazuje wojna na wschodzie musimy mieć potężne zapasy , gdzie są satelity do nawigacji i naprowadzania?, gdzie systemy plot?. a w Polsce jak zwykle totalny chaos

  2. dr Solfernus

    Minister mija się z prawdą. Polska jak zwykle nic nie dostała prócz "paciorków" bo tak można nazwać 300 oficerów z teczkami zamiast ciężkiej brygady czy OP!!! Polska od USA nie dostaje dosłownie NIC!!! Ani w wymiarze wojskowym ani politycznym ani gospodarczym!!!

  3. Chyżwar

    I dobrze. Odnoszę wrażenie putin i spółka woleliby cofnąć czas do 24 lutego. Kiedy zaczęli rozrabiać na Ukrainie zdecydowania nie o taki wynik im chodziło.

Reklama