Polityka obronna

Szatkowski "kończy misję" w MON i obejmie stanowisko ambasadora przy NATO

Fot. MON
Fot. MON

Ze względu na otrzymanie nominacji ambasadorskiej na stanowisko stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli przez dotychczasowego podsekretarza stanu w MON Tomasza Szatkowskiego, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o bezpośrednim przejęciu dotychczasowych obowiązków swojego zastępcy.

Ze względu na otrzymanie z rąk szefa MSZ Jacka Czaputowicza nominacji ambasadorskiej na stanowisko stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli przez podsekretarza stanu w MON Tomasza Szatkowskiego, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował za pośrednictwem wpisu na Twitterze o osobistym przejęciu nadzoru nad sferą dotychczasowych obowiązków swojego zastępcy - sprawami międzynarodowymi.

Dziękując za "owocną współpracę" szef MON dodał, że będzie nadal współpracował z ambasadorem Szatkowskim na rzecz bezpieczeństwa, tym razem już w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wiceszef MON Tomasz Szatkowski w połowie maja otrzymał rekomendację sejmowej komisji spraw zagranicznych na stałego przedstawiciela RP przy NATO i Organizacji do spraw zakazu Broni Chemicznej w Hadze. Rekomendacji tej Szatkowski nie otrzymał dwa miesiące wcześniej, ze względu na zbyt małą liczbę posłów PiS obecnych podczas posiedzenia komisji.

Szatkowski wśród priorytetów swej misji w Brukseli wymienia zwiększenie wpływu Warszawy na politykę NATO i umocnienie postrzegania naszego państwa jako wiarygodnego sojusznika, prace na rzecz dalszego rozszerzania Sojuszu i utrzymanie zaangażowania politycznego i wojskowego USA i Kanady w bezpieczeństwo Starego Kontynentu.

Nowy ambasador RP przy NATO zastąpi na tym stanowisku byłego wiceszefa MSZ Marka Ziółkowskiego, który zakończył swoją misję pod koniec marca tego roku.

Tomasz Szatkowski sprawował stanowisko podsekretarza stanu w MON od listopada 2015 roku. Odpowiadał w resorcie za kwestie współpracy międzynarodowej, koordynował też prace nad przeprowadzonym w MON w latach 2016-2017 Strategicznym Przeglądem Obronnym, którego publicznie znaną wersją jest Koncepcja Obronna RP. Wiceminister Szatkowski uczestniczył w przygotowaniu rozwiązań na szczyty NATO w Warszawie i w Brukseli, a także w negocjacjach bilateralnych ze stroną amerykańską w sprawie zwiększenia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych na terenie RP. Następstwem tych negocjacji 

Komentarze (4)

 1. KONFEDERACJA

  A co z planem modernizacyjny na lata 36996 ?

 2. sża

  Nawet w NATO nas nie lubią, mieliśmy dostać stanowisko v-ce, a dostała Rumunia...

 3. Marek1

  Mam nikłą(niestety) nadzieję, że w/w znajdzie się wśród innych przedstawicieli "elit' politycznych III RP przed TS.

 4. Zbyszek

  Pan Szadkowski to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Trudno go będzie w MON zastąpić

  1. Drzazga

   Sbyszek , myślę że trochę przeceniasz możliwości tego pana.