Reklama

Polityka obronna

Stoltenberg na czele NATO do września 2022 r. Sojusznicy znów przedłużyli mu kadencję

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO

Mandat sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga został przedłużony o kolejne dwa lata, do 30 września 2022 r. Taką decyzję podjęła w czwartek Rada Północnoatlantycka, czyli przedstawiciele 29 państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To już druga taka decyzja dotycząca Stoltenberga – poprzednia została podjęta w grudniu 2017 r.

Sojusznicy wyrazili swoje poparcie dla pracy sekretarza generalnego, której celem jest dostosowanie i modernizacja NATO oraz zapewnienie, że pozostanie ono dopasowane do tego, co przyniesie przyszłość – poinformowała kwatera główna NATO w krótkim komunikacie.

W przyszłym tygodniu w Waszyngtonie NATO będzie świętować 70-lecie powstania. Odbędzie się tam narada ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, ale sam Stoltenberg – już z odnowionym mandatem – też będzie miał napięty grafik. W stolicy USA spotka się m.in. z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wygłosi przemówienie do obu izb Kongresu. Na pewno ogłoszona w czwartek decyzja przyczyni się do tego, że słowa sekretarza generalnego będą słuchane w Waszyngtonie z większą uwagą niż zwykle.

Sojusznicy już drugi raz zdecydowali, że kadencja Stoltenberga będzie przedłużona o dwa lata. Pierwsza taka decyzja zapadłą w grudniu 2017 r. i wydłużała okres sparowania urzędu przez Norwega do końca września 2020 r. Wtedy komunikat NATO mówił, że sojusznicy mają pełne zaufanie do zdolności Stoltenberga do kontynuowania pracy w celu przyspieszenia adaptacji NATO do wyzwań XXI wieku.

Pochodzący z Norwegii Stoltenberg został wybrany na sekretarza generalnego NATO w marcu 2014 r. i objął urząd 1 października. Zastąpił wtedy Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Kadencja sekretarza generalnego w NATO trwa zwykle cztery lata. Norweg miał więc zajmować stanowisko do końca września 2018 r. Dwie decyzje Rady Północnoatlantyckiej – z grudnia 2017 r. i z marca 2019 r. – oznaczają, że Stoltenberg będzie kierował Sojuszem przez dwie pełne kadencje.

Podobnie jak w grudniu 2017 r. Stoltenberg napisał w czwartek na Twitterze, że jest zaszczycony decyzją sojuszników. Zapowiedział kontynuację pracy na rzecz modernizacji NATO.

Już w przeszłości zdarzało się, że kadencja sekretarza generalnego była przedłużana. Tak było np. w przypadku Rasmussena.

Sekretarz generalny NATO jest przewodniczącym Rady Północnoatlantyckiej, Rady Planowania Obronnego oraz Grupy Planowania Nuklearnego. Współprzewodniczy Komisji NATO-Ukraina. Jest tytularnym przewodniczącym kilku innych gremiów NATO-wskich.

W Sojuszu Północnoatlantyckim sekretarz generalny odpowiada za kierowanie i wspieranie procesu decyzyjnego, którego podstawą są konsultacje. Ma prawo poddawać nowe tematy do dyskusji, wspiera też rozwiązywanie konfliktów między sojusznikami.

Jens Stoltenberg 16 marca skończył 60 lat. W latach 2000-01 oraz 2005-13 był premierem Norwegii. Od 2002 do 2014 przewodniczył norweskiej Partii Pracy.

Reklama

Komentarze (1)

  1. bender

    Moim zdaniem całkiem nieźle sobie radzi.

Reklama