Polityka obronna
Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; Ciężki BWP jednak z Polski; Polska militarnym filarem wschodniej flanki
Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl
Michał Duszczyk, Rzeczpospolita, „Rosja ma zalegalizować 'hakerów-patriotów'": Działania grup hakerskich - wspieranych przez Rosję - ukierunkowane są zwłaszcza przeciwko krajom NATO. Od czasu rozpoczęcia konfliktu średnia liczna ataków hakerskich nad Wisłą wzrosła o ponad 1100 prób tygodniowo na pojedynczą firmę czy instytucję. „Od wybuchu wojny w Ukrainie intensywność cyberataków na członków NATO gwałtownie wzrosła Od września ub.r w Polsce skoczyła o prawie jedną trzecią. \[...\] Zdecydowana większość kampanii z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania, do których dochodzi w ostatnim czasie w Europie, to dzieło grup powiązanych z Kremlem. Wiele wskazuje na to, że teraz ci cyberprzestępcy pozostaną bezkarni. Aleksander Khinsztajn, szef komisji ds. polityki informacyjnej w rosyjskiej Dumie, wystąpił z pomysłem zalegalizowania hakerów. To oznacza, że Moskwa przymknie oko na „patriotyczne" grupy, uderzające jedynie w zachodnie cele. Mówimy o wypracowaniu zwolnienia od odpowiedzialności osób, które działają w interesie Federacji Rosyjskiej mówi Khinsztajn, cytowany przez agencję TASS."
Rzeczpospolita, „19 chińskich myśliwców w pobliżu Tajwanu": Kolejne incydenty w przestrzeni powietrznej Tajwanu. „Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że w ciągu doby wykryło 19 chińskich myśliwców J-10 w swojej strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ). \[...\] Chińskie myśliwce i bombowce regularnie pojawiają się w rejonie tajwańskiej ADIZ, co Tajwan uważa za działanie mające na celu wywieranie presji militarnej na Tajwan, a także wyczerpujące zasoby tajwańskiej armii, która często podrywa własne myśliwce w związku z pojawieniem się chińskich samolotów wojskowych w pobliżu wyspy (z komunikatu tajwańskiego resortu obrony wynika, że i tym razem Tajpej poderwało swoje myśliwce)."
Rzeczpospolita, „Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami": Jak poinformował Mariusz Błaszczak, będzie się opierać na koreańskim podwoziu K9PL/PK, używanym m.in. w armatohaubicach Krab, oraz na bezzałogowej wieży ZSSW-30. „Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.Zgodnie z informacjami, za projekt nowego wozu odpowiedzialna będzie Huta Stalowa Wola. \[...\] Koncepcja pozyskania nowego ciężkiego bwp dla Wojska Polskiego rozgrzała emocje w branży kilka miesięcy temu. Stało się tak, gdyż pierwsze informacje z tym związane wskazywały, że nowy wóz przyjedzie do Polski z Korei Południowej."
Radosław Opas, Wirtualna Polska, „Rosja coś szykuje. Niepokojące słowa z Ukrainy": Zmasowany atak rakietowy armii Federacji Rosyjskiej na Ukrainę może nastąpić w ciągu następnych 48 godzin. „W ciągu najbliższych kilku dni Rosja może przeprowadzić zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Świadczy o tym aktywność lotnictwa wroga - ostrzegła rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. \[...\] Według rzeczniczki Sił Obrony na południu Ukrainy obserwowana jest obecnie 'pewna aktywność' samolotów wroga na ukraińskim niebie. Zaznaczyła, że na razie nie ma to związku z bezpośrednimi przygotowaniami do ataku. Jednak sam fakt działania może świadczyć o przygotowaniach do masowych ostrzałów."
Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, „Budimex polubił zbrojeniówkę": Spółka przygotowuje się do zwiększenia zamówień w segmencie polskiej zbrojeniówki. „Grupa zyskuje zamówienia obronne i ogranicza aktywność na rynku budowy mieszkań. Będzie na nim działać głównie jako podmiot finansujący inwestycje. \[...\] Zamówienia ze zbrojeniówki pozwalają zagospodarować spółce zasoby uwolnione po osłabieniu koniunktury w segmencie mieszkaniowym. \[...\] podmioty zlecające kontrakty na rynku wojskowym nie przedstawiają prognoz, więc trudno ocenić, jaka będzie kontraktacja w kolejnych latach. Zakłada jednak, że będzie rosnąć."
Maciej Kożuszek, Gazeta Polska Tygodnik, „Ostrożna konsekwencja Bidena": Prezydent USA - Joe Biden - we wszystkich przemówieniach wskazywał błędne kalkulacje Władimira Putina w wojnie na Ukrainie. „Wizyta prezydenta USA w Warszawie i Kijowie nie przyniosła rewolucyjnych przełomów w polityce Waszyngtonu. To, z punktu widzenia Polski, pozytywny sygnał, że ta administracja będzie konsekwentnie realizowała swoją politykę: wspierania Ukrainy i wywiązywania się z zobowiązań sojuszniczych wobec wschodniej flanki NATO. \[...\] Rok pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i niemal rok od pierwszego przemówienia Joego Bidena w Warszawie. Wiele zmieniło się od tego czasu na polu walki, a koalicja, której przewodzą USA, bezprecedensowo zwiększyła wsparcie dla walczącego Kijowa."
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Kierunek – militarna potęga": Prawdopodobne Polska przekaże na cele obronne aż 4 proc. PKB. To dwukrotnie więcej, niż wymaga NATO. „Plany znacznego zwiększenia liczebności armii, przemyślane zakupy dla wojska, strategiczna rola w kontekście wsparcia dla walczącej Ukrainy i mobilizowanie innych krajów NATO, by podążały tą samą drogą - pozycja Polski w europejskiej architekturze bezpieczeństwa sukcesywnie rośnie. Zaczynają to dostrzegać również inne kraje, przekonując, że Polska może stać się militarnym liderem całego kontynentu. Bo o tym, że nasz kraj już jest najsilniejszym bastionem wschodniej flanki NATO, nie trzeba nikogo przekonywać. \[...\] Na rosnącą pozycję Polski w architekturze europejskiego bezpieczeństwa wpływ ma głównie polityka zbrojeniowa, nakierowana m.in. na współpracę z USA. Kilka dni temu amerykański Kongres wydał zgodę na sprzedaż Polsce 500 systemów rakietowych Himars."
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Borsuki zastąpią postsowieckie BWP-1": Szef resortu obrony narodowej - Mariusz Błaszczak - zatwierdził wczoraj umowę ramową między Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Huty Stalowa Wola na dostawy 1,4 tys. bojowych wozów piechoty Borsuk w wersji podstawowej i specjalistycznych. „Umowa zawarta we wtorek 28 lutego pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą skarb państwa Rzeczypospolitej Polskiej, a konsorcjum firm w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa SA i Huta Stalowa Wola SA, ma na celu określenie zasad i warunków zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z dostawą bojowych wozów piechoty (BWP) Borsuk oraz całej rodziny specjalistycznych pojazdów gąsienicowych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej (UMPG) dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsze umowy wykonawcze mają zostać podpisanie jeszcze w tym roku."
Andrzej Łomanowski, Gazeta Wyborcza, „Amerykańscy generałowie, gazety w Waszyngtonie, nawet premierka Finlandii - chór wzywających do dozbrojenia Ukrainy rośnie z każdą godziną": Ukraina stoi w obliczu wojny, która będzie trwać lata. Czy wspólnota transatlantycka stanie na wysokości zadania i wesprze zaatakowany kraj? „Prezydent Biden mimo ogromnych zasług potęguje ryzyko, że wiarygodność, wpływy i prestiż NATO będą bezpowrotnie zniszczone \[...\] 'W obliczu długiej wojny Ukraina potrzebuje zachodnich myśliwców' – tak zatytułowała wczoraj swój komentarz Rada Redakcyjna 'Washington Post'.\[...\] Kilka dni wcześniej siedmiu kolejnych naczelnych dowódców NATO w Europie napisało wspólnie: 'Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, dla zwycięstwa Ukrainy'. \[...\] Chór wzywających do radykalnego zwiększenia pomocy wojskowej dla Kijowa rośnie z każdą godziną. 'Powinniśmy zrobić więcej i zrobić to szybciej' – powiedziała na konferencji w Monachium dwa tygodnie temu premierka Finlandii, Sanna Marin."
Gazeta Wyborcza, „Szef NATO zapewnia o członkostwie Ukrainy w NATO. Kreml zdecydowanie odpowiada": W jakim kształcie Ukraina ma szanse zostać członkiem NATO? „Ukraina stanie się członkiem NATO w 'długoterminowej perspektywie' - zapewnił we wtorek sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg, który składa wizytę w Finlandii, podkreślił, że w gronie państw członkowskich jest zgoda na Ukrainę w Sojuszu. \[...\] Rosja bardzo szybko odpowiedziała na tę deklarację. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że 'Rosja nie zrezygnuje z anektowanych regionów Ukrainy'."
Stefan Hedlund, Onet, „Poważne problemy Szwecji z NATO. 'Erdogan jest jej najmniejszym problemem'": jak dotąd pozostały dwa państwa wstrzymujące się od głosu -Turcja i Węgry. Czy Finlandii i Szwecji uda się w końcu przystąpić w struktury NATO? „Przyszłość Szwecji w NATO staje pod coraz większym znakiem zapytania - i nie chodzi tylko o sprzeciw tureckiego prezydenta. Chociaż Sojusz stara się przekonać Erdogana, by spuścił z tonu, na nic to się zda, jeśli nie będzie miał poparcia Sztokholmu. A ten, mimo wniosku o członkostwo, jest nastawiony mocno przeciwko NATO — i może to poważnie wpłynąć na bezpieczeństwo na jego północnej flance. \[...\] Istnieją nadzieję na to, że po ochłodzeniu sytuacji i po wyborach prezydenckich w Turcji, które odbędą się 14 maja, sprawy będą wyglądać inaczej. Prezydent Erdogan może stać się bardziej elastyczny, jeśli zostanie ponownie wybrany."
DRB
Bumar to relikt komunizmu - nie potrafią niczego poza klepaniem t72, a już ostatnie płacze, że im anulowali umowę na modyfikację czegoś, co oddano (lub pójdzie na) Ukr to szczyt kpiny. Przez dekady nie potrafili zaoferować niczego sensownego. Na dodatek pan związkowieć wynosi tajne dokumenty i przekazuje je onetowi, portalowi który robi wszsytko by szkalować polską obronność i generalnie realizuje obce interesy. DBA@ masz rację co do kraba - ta decyzja teraz się broni, zwłąszcza że k9 i krab to konstrukcje siostrzarzane, a huta skupi się na bwpach - nowych i opracowaniu ciężkiego. Tak że tylko pochwalić Błaszczaka za działania z rozmachem, byle tylko odczepili się od naszych f16.
PGR
" Przez dekady nie potrafili zaoferować niczego sensownego. " od dawna pokazywał na MSPO cala gamę pojazdów na własnym podwoziu od BWP do czołgu wsparcia tylko nie podobały się bo nie pływały a tu proszę, podpisano w ciemno umowę na ciężki BWP nie widząc nawet na oczy demonstratora.
Davien1
PGR demonstrator technologii to dopiero musi powstać więc co się Dziwisz?
Endres
No, dobrze. Produkujemy w końcu coś w Polsce? Brawo. Tylko że mnie nie wiedzieć czemu, zastanawia jedna rzecz. Na chwilę obecną, przewagę na polu walki, stanowią inne rodzaje uzbrojenia. Czyli szeroko pojęte drony, od tych co latają, po te działające na ziemi. Raz- mają o wiele większe możliwości destrukcji przeciwnika, i to na głębokich tyłach, dwa, NIE POCIĄGAJĄ za sobą strat osobowych, bo do Borsuka, czy czołgu, trzeba wsadzić załogę, a przedtem ją wyszkolić. Operator drona/dronów, po wykonaniu zadania, idzie na kawę, po skończeniu zmiany.Załoga czołgu, po trafieniu przez nieprzyjaciela, albo wskakuje do trumny, albo obciąża służbę zdrowia. CO się bardziej opłaca? Turcja ponoć będzie miała lotniskowiec z samolotami, BEZ załóg. A my? Kolejne wariacje BWP, czy Tygrysa. Pięknie.
Rupert
Lepiej być w środku BWP Borsuk czy na zewnątrz? BMP-1 i tak trzeba wymienić. A drony to mogą działać na tyłach o ile obrona przeciwlotnicza jest słaba. Inaczej jakoś nie słychać o sukcesach np Bayraktarów. Artyleria rakietowa i lufowa też jest ważna.
DRB
Wspólczesne pole walki to nie tylko drony. Żołnierz musi się jakoś przemieszczać - czym? Z dronami jest tak jak mówi Rupert@ -wiele z nich jest skutecznych, gdy słaba obrona plot - Bayraktary to potwierdzają, Ukr sporo ich już stracili a ich efektywność obecnie zmalała i służą głównie do rozpoznania. Musisz mięc wszsytko i czołgi i bwpy i drony i obronę plot. Turcy mają bardziej zaawansowane drony, ale jaka byłaby ich efektywność, gdy napadną na Grecję, nie wiadomo - to też w większości duże samoloty, łatwe do namierzenia.
PGR
Jemu chyba chodzi o mini drony oraz quadrocoptery do zwiadu, malo jest filmów jak ukraincy nekaja na linii frontu rosyjskich zolnierzy z drugiej strony podobnie. To jest dobry pomysł żeby przed kolumną BWP czy jakichkolwiek innych pojazdów najpierw były puszczane takie "wąsy" do zbadania terenu do tego nie trzeba Bayraktarów.
GRAS
A co będzie dalej z Bumarem Łabędy? Zamkną po prostu ten zaklad bo Poznań już skutecznie usunął ich z programu nowego czołgu. Chyba jedyne sensowne wyjście to włączenie do HSW. Im zleceń nie brakuje. Tylko oni z Gliwic nie bardzo lubią tych z Huty.
Był czas_3 dekady
Skoro im zleceń nie brakuje to nie ma zmartwienia. Jeżeli będzie brak zleceń, to szybko polubią tych z Huty, bo nie będą mieli wyjścia. HSW będzie miała roboty na lata i być może podzieli się z innymi.
Truck
Bumar Łabędy to głównie rozpasane Związki Zawodowe, których nikt nie chce.
rwd
Pewnie zajmą się czymś innym. Jest duży popyt na kombajny buraczane, może pójdą w tym kierunku.
DBA
Decyzja o produkcji Borsuka w HSW w ilości 1500 wozów zamyka temat zakupu k9 w Korei. Choc pewnie "znafcy" i "zatroskani" Poncyliuszopodobni dalej bedą drzeć szaty
Szabelkajakulani
W jakim stopniu decyzja o Borsukach ma wpływ na zakup K9?
Spinoza
masz rację. Wszystkie umowy z Koreą Południową muszą zostać rozwiązane. Ponieważ Korea Południowa jest gospodarczo powiązana z Rosją w bliskich stosunkach. Hyundai Rotem, który produkuje czołg k2, jest spółką zależną Hyundai Motor Group, a Hyundai Motor Company posiada fabrykę gotowych pojazdów w Rosji. nie można im ufać
DBA
Szabelkajakulani@ Zauważ jaka była rozpacz po decyzji zakupu K9 w Korei - dlaczego ten Błaszczak niszczy HSW i nie zleca jej produkcji Krabów? Plus ostatnie wynurzenia Poncyliusza jak to rozwijać produkcje Kraba w HSW. Okazało sie, że HSW raczej nie bedzie miało możliwości wytwarzania Krabów dopóki nie zaspokoi potrzeb wojska w zakresie BWP. I dlatego decyzja o zakupie K9 zamiast montowania Kraba z importowanych podzespołów była racjonalna