Reklama

Polityka obronna

Sikorski: Rosja powinna zostać zawieszona w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Radosław Sikorski podczas przemówienia na konwencie "Bezpieczna Polska"
Radosław Sikorski podczas przemówienia na konwencie "Bezpieczna Polska"
Autor. Radosław Sikorski, Facebook

Były szef MSZ Radosław Sikorski w trakcie konwencji Platformy Obywatelskiej opowiedział się za zawieszeniem Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ponieważ - jak zauważył - zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, miejsce ma tam wciąż Związek Radziecki. Zaapelował też do Chin, by nie przekazywały uzbrojenia Rosji.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sikorski zwrócił uwagę na bombardowanie w ostatnich dniach lotnisk na zachodzie Ukrainy - we Lwowie, Winnicy i Stanisławowie i wyraził pogląd, iż dzieje się tak, ponieważ "ktoś - nie w Warszawie - musiał się pochwalić projektem uzbrojenia Ukrainy w myśliwce MIG-29". "Czas wojny to nie czas na wyskakiwanie z nieuzgodnionymi z nikim inicjatywami. Czas wojny to nie robienie sobie PR-u kosztem Ukrainy" - podkreślił b. szef MSZ.

Wyraził też zdziwienie dlaczego obecny rząd, jeśli chce "derusyfikować gospodarkę", nie zamroził jeszcze rosyjskich akcji w EuroPolGazie czy w Azotach. "Czy nasze cyberbezpieczeństwo naprawdę powinniśmy powierzać rosyjskiej firmie przed która ostrzegają inne rządy?" - pytał Sikorski.

Reklama

Zwrócił ponadto uwagę, że Rosja jest wciąż członkiem OBWE oraz ONZ, ustanowionej po II wojnie światowej. "Karta Narodów Zjednoczonych mówi nadal o Związku Radzieckim. Nie ma dokumentu, który przekazywałby stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosji" - zauważył europoseł PO.

W jego ocenie Rosja, najeżdżając Ukrainę, brutalnie złamała zasady ONZ i powinna zostać zawieszona w Radzie Bezpieczeństwa. "Nie potrzebujemy wysłuchiwać tam jej kłamstw" - zaznaczył Sikorski. Przekonywał też, że członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa nie może też dawać "immunitetu" przed odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne przed Trybunałem w Hadze.

Polityk zaapelował też do Chin, by nie udzielały pomocy zbrojnej Rosji. "Doniesienia z rozmów prezydenta USA z prezydentem Xi wynika, że CHRL rozważa dostarczenie Rosji wsparcia w podboju Ukrainy. Proszę, nie róbcie tego. Mamy inne systemy polityczne, ale szanujemy Chiny jako wielką kulturę i wielkie mocarstwo. Możecie odegrać wobec Ukrainy rolę, jaką odegraliście wobec Polski w 1956 roku - możecie przywrócić pokój" - podkreślił b. szef MSZ.

"Czy naprawdę chcecie, abyśmy za każdym razem jak rozważamy kupno chińskiego produktu, zastanawiali się czy to nie będzie finansowało wojny Putina? - pytał Sikorski. Dodał, że wsparcie Chin dla wojny w Ukrainie może "zabić globalizację, dzięki której" Chiny wydobyły miliard ludzi z ubóstwa. "Byłoby to kosztowne dla was i dla nas, znowu podzieliłoby świat na zwalczające się bloki. Jeszcze raz, proszę, nie róbcie tego" - powtórzył europoseł.

Czytaj też

Podczas kongresu wyemitowane zostało wystąpienie byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena. Polityk przekonywał, że UE powinna natychmiast odciąć cały import ropy naftowej i gazu z Rosji. "Dopóki to nie nastąpi, codziennie będziemy przesyłać setki milionów euro, które posłużą finansowaniu rosyjskich działań wojennych" - przestrzegał Rasmussen.

Dodał, że odcięcie tych transferów "rzuciłoby gospodarkę rosyjską na kolana". Przyznał, że poniosłoby to za sobą koszt ekonomiczny, ale - w jego ocenie - i tak byłby on "niewielki w porównaniu z cierpieniem narodu ukraińskiego i bardzo mały w porównaniu z utrata wolności, która czeka nas wszystkich, jeśli nie podejmiemy działań tu i teraz".

Rasmussen wezwał też NATO do bardziej zdecydowanych działań militarnych. "NATO powinno wzmocnić obecność w Polsce i krajach bałtyckich, aby dać Putinowi jasno do zrozumienia, że jakikolwiek atak na sojusznika NATO spotka się ze zdecydowaną odpowiedzialnością" - zaznaczył b. szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jego zdaniem, państwa Zachodu powinny przekazać Ukrainie broń wyższego kalibru, taką jak drony, oraz znacząco podnieść poziom ukraińskich systemów obrony powietrznej.

Opowiedział się ponadto za tym, by UE natychmiast przedstawiła Ukrainie "klarowną i realistyczną ścieżkę" do członkostwa we wspólnocie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. DIM

  A czy Hitlera zawieszono już w Lidze Narodów ? Jeszcze nie ? No to szyyybko, trzeeeeeba !

 2. ito

  Dlaczego nasuwa mi się, że II WW poprzedził demontaż Ligi Narodów?

  1. Ech

   No tak. Gdy instytucja przestaje nadazac za zmianami

 3. Palmel

  Węgrzy już o tym od dawna mówią oni dbają o swoją mniejszość narodową i dziwią się że nasz rząd nie protestował jak oni kiedy na Ukrainie uchwalono ustawę o języku dwa lata temu a w ubiegłym roku o narodowościach Ukraińskich

 4. JAGODA

  W mediach społecznościowych pojawił się wpis Radosława Sikorskiego, który odnosił się do doniesień o rosyjskiej akcji dezinformacyjnej w jednym z obwodów na terenie Ukrainy., według których rozpoczęły się przygotowania do oderwania się od Ukrainy rejonów zamieszkiwanych przez mniejszość węgierską i przyłączenia ich do Węgier.. Zdaniem POdbydgoskiego "oksfordczyka" z Chobielina premier Węgier Viktor Orban "jest dogadany" z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie rozbioru Ukrainy.

  1. Palmel

   Węgrzy już o tym od dawna mówią oni dbają o swoją mniejszość narodową i dziwią się że nasz rząd nie protestował jak oni kiedy na Ukrainie uchwalono ustawę o języku a w ubiegłym roku o narodowościach Ukraińskich

 5. taras

  Śmieszne jak te wszystkie informacje o tzw sankcjach Eksport gazu do UE wzrósł węgiel kupujemy i ropę dalej Rubel podobno padł na pysk przed wojną kosztował 5 groszy teraz 4 grosze stracił 20% złotówka do dolara czy EU też Jakoś nie płaczemy

Reklama