Polityka obronna

Siewiera: Nie możemy pozwolić na to, aby 4,5 proc. PKB oddawać poza nasz rynek

W specjalnej relacji Defence24.pl z Targów MSPO Kielce 2024 rozmawiamy z szefem BBN, Jackiem Siewierą. Co z katalogiem polskich firm zbrojeniowych? Jakie wnioski wyciągamy z Ukrainy? Jak broń sprawdziła się nad Dnieprem? Jak podnieść bezpieczeństwo Rzeczpospolitej? Zapraszamy do wywiadu z ministrem Siewierą.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. PiotrS.1976

    Super jasło , idealne na wybory, ale oczekiwałbym realnego podejscia, np jakby 8 lat temu poprzednia ekipa czy 16 jescze poprzedneisza zajełaby sie tamtem i budowalibyśmy zdolnosci krok po kroku byłoby ok. Ale doprawadzilisy polski przemysł zbrojeniowy do poziomu jaki mamy, dajemy na rozwój grosze i oczekujemy ze zaspokoi on potrzeby wosjka w wyrafinowany sprzęt / Żart. Trzeba wybrać, wyspecjalizowac sie w kilku produktach, najwazniejsze amunicja artyleryjska i rakietowa i produkowac produkować produkować, My teraz staramy sie złapać wszystkie sroki za ogon i nie mamy nic.

    1. Extern.

      Słusznie że warto by postawić na amunicję, a szczególnie rozwój inteligentnej broni rakietowej i dronów. Ciekawy trend można obecnie zauważyć, że te stare kraje zachodniej Europy właśnie nie za bardzo dziś chcą produkować czołgi i działa a bardziej idą w wyrafinowaną broń inteligentną zostawiając produkcję produktów stalowych krajom na dorobku. Szczególnie to widać na przykładzie Wielkiej Brytanii i Francji które teraz nawet nie produkują broni strzeleckiej. Mają za to rozbudowane firmy koncentrujące się na produkcji broni inteligentnej.

    2. staryPolak

      Extern - masz rację. Ale ... zanim postawisz fabrykę samochodów otwórz fabrykę rowerów. Inaczej się nie da. Ruszmy wreszcie z dużą produkcją prostej amunicji i w międzyczasie niech R&D pracuje nad amunicją high tech.

  2. Ależ

    Przecież ponad połowa z tej kwoty to po prostu żołd i okoliczne świadczenia więc spokojnie z tym wypływaniem niby kasy

    1. pablopic

      @Ależ przecież nawet z dyskusji na forum wynika, że nikt nie ma o tym pojęcia. A pan kolejny kandydat na prezydenta zapomina, że ostatni realny offset był na śmigłowce Caracal i został skasowany przez jego partyjnego kolegę. To co sie dzieje teraz to pokłosie zakupów bez przetargu w wykonaniu byłego ministra obrony

  3. sprawiedliwy

    Jesli wydamy za duzo za granica, i na kredyt - bez rozwoju wlasnego pzremyslu - oznacza to degradacje gospdarki Polskiej i poniekad zagroznie niepodeglosci w innym sensie niz kinettcznym

  4. ANDY

    a kto za to odpowiada ...??? że 4% PKB wypływa - politycy i generalicja ...!!! na pewno patrioci by do tego nie dopuścili

    1. Granat

      Najpierw podpisali kontrakty w Korei na miliardy dolarów a teraz mówią że to niedopuszczalne. Nam wolno to robić a tobie nie. A co robił BBN jak wiatr hulał w magazynach amunicji?

    2. Chyżwar

      @Granat I ładnie im podziękuj za to, że podpisali. Bez tego podpisywania nasi artylerzyści strzelaliby dzisiaj z wora a czołgiści biegaliby w po placu apelowym z tekturowymi atrapami czołgów. A zanim zaczniesz coś pisać sprawdź najpierw lepiej ile ciężkiego podarowaliśmy Ukrainie. To wiedza powszechnie dostępna i tylko skończony leń albo nieudacznik nie potrafi jej znaleźć.

    3. szczebelek

      @Granat To zamów w polskim przemyśle 540 czołgów, 32 myśliwców, 800 wyrzutni MLRS o zasięgu 85 km, OPL krótkiego i średniego zasięgu czy też śmigłowce szturmowe i wróć z konkretnymi nazwami sprzętu, który pozyskałeś w tym przemyśle . Nie zapomnij zamówić 2-3 mln sztuk amunicji 155 mm z dostarczeniem w ciągu 5 lat.

  5. andys

    Nareszcie coś rozsadnego! A tak konkretniej?

  6. user_1050711

    Widać, że czasem (z rzadka) trafia się ktoś nie mówiący tylko gładkich, propagandowych frazesów, polanych wodą. Szkoda, że czasem. Sytuacja, jaka w rządzie i Sejmie RP winna być wymaganiem standardowym.

    1. GEN65

      user_1050711 Poważnie ??? A to jakiś inny Jacek Siewiera, dotychczasowy entuzjasta zakupów w USA i Korei ?

    2. user_1050711

      W USA i Korei na razie kupiliśmy na szybko to, czego w żaden sposób nie moglismy sami. Oraz sekretarzem kancelarii prezydenta ten (medyk i menedżer) jest dopiero od roku 2022. Skracając temat... Ale też zgadzam się, że niemal wszystko oprzeć winno się w polskim przemyśle i natychmiastowo po marcu 2014. Zamiast ruszyć faktycznie dopiero w połowie 2021. A i to niemrawo, jakby wciąż trwał pokój. Co widać zwłaszcza w temacie amunicji 120/155mm

  7. MiP

    Poprzedni rząd brał wszystko z USA i Korei i w Korei zaciągnęli pożyczki na kilkadziesiąt miliardów ale wtedy było dobrze a dzisiaj się obudzili że tak być nie powinno

    1. Chyżwar

      Poprzedni i na szczęście obecny też biorą tam, skąd jest co brać. Ale na przykład nie widzę sensu w braniu na tej zasadzie satelitów, skoro w Polsce istnieją dwie firmy, mogące je dostarczyć.

  8. LMed

    Mądry Polak po szkodzie???