Reklama

Polityka obronna

Senat pozytywnie o budżecie MON

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Senacka Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek ustawę budżetową na 2021 r. w częściach dotyczących obrony i sił zbrojnych. Wydatki obronne w 2021 r. mają wynieść 51, 8 mld zł.

Ustawą budżetową na 2021 r. w częściach dotyczących obrony narodowej oraz sił zbrojnych senacka Komisja Obrony Narodowej zajmowała się we wtorek. Obecny na posiedzeniu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że budżet resortu kształtuje się na poziomie 2,2 proc. przewidzianego wykonania PKB i w głównej mierze przeznaczony zostanie na szkolenie wojsk, modernizację techniczną armii oraz realizację zobowiązań sojuszniczych.

"Wydatki obronne na rok 2021 wyniosą 51 mld 833 mln 700 tys. zł, z czego w ramach części +Obrona Narodowa+ zaplanowano kwotę 51 mld 182 mln 300 tys. zł" - wskazał wiceszef resortu.

Reklama
Reklama

Jako priorytetowe cele Skurkiewicz wymienił wzmocnienie zdolności operacyjnych jednostek rozlokowanych na wschodzie kraju, modernizację techniczną i wzrost liczebności armii, stworzenie warunków do zapewnienia zwiększonej obecności wojsk sojuszniczych w Polsce, formowanie struktur i budowanie operacyjności Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz szkolenia żołnierzy.

O to, jak będą rozkładały się zobowiązania Polski dotyczące zakupów uzbrojenia od Stanów Zjednoczonych pytał Skurkiewicza senator KO Bogdan Zdrojewski. Wiceszef MON zaznaczył, że dwie główne inwestycje realizowane w ramach relacji polsko-amerykańskich, to program Wisła, na który zapisano w budżecie na 2021 r. 1 mld 200 mln zł oraz program zakładający zakup samolotów F-35 - Harpia, na którego realizację przewidziano w 2021 r. niespełna 1 mld 300 mln zł.

Odnosząc się do wydatków na zakup F-35, Skurkiewicz zaznaczył, że będzie to pierwsza tak duża transza do USA. Przypomniał, że umowa podpisana w styczniu 2019 r. zakłada rozpoczęcie dostaw samolotów w 2024 r. Skurkiewicz wspomniał też, że w budżecie na 2021 r. przewidziane jest 500 mln zł na zakup systemu artylerii rakietowej Homar.

Wiceszef MON przekazał, że pierwszy etap programu Wisła realizowany będzie w 2022 r., a zapłaty za ten system realizowane są od trzech lat.

Zdrojewski pytał też, czy budżet na 2021 r. przewiduje koszty działania podkomisji smoleńskiej. "Środki są wskazane w budżecie Ministra Obrony Narodowej (...) Zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego, prace komisji w ostatniej fazie, raport jest już przygotowany, czeka na podpis członków komisji i przedstawienie ministrowi obrony narodowej" - powiedział Skurkiewicz. Zaznaczył, że środki zaplanowane na pracę podkomisji "są niewielkie".

Senator PiS Jerzy Czerwiński pytał o środki przewidziane w 2021 r. na funkcjonowanie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów przygotowania wojskowego. Skurkiewicz poinformował, że w 2020 r. resort obrony wyraził zgodę na prowadzenie 130 klas wojskowych, a na rok 2021 limit takich klas określono na poziomie 150. Poinformował też, że budżet na działanie oddziałów przygotowania wojskowego w 2020 r. wynosił 4,5 mln zł, a w 2021 r. będzie to 10 mln zł. Skurkiewicz zaznaczył też, że zainteresowanie szkół prowadzeniem oddziałów przygotowania wojskowego jest bardzo duże.

W głosowaniu za pozytywnym zaopiniowaniem budżetu na 2021 r. w częściach dotyczących obrony narodowej i sił zbrojnych opowiedziało się sześciu senatorów, żaden nie był przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Reklama

Komentarze

    Reklama