Reklama

Polityka obronna

Prezydent wydał ściśle tajną Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną

Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ
Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ

Prezydent Andrzej Duda wydał Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną, czyli ściśle tajny dokument, który określa zadania struktur państwa na czas zagrożenia i wojny. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało też do Ministerstwa Obrony Narodowej wytyczne do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Informację o wydaniu dyrektywy można wywnioskować z danych Rządowego Centrum Legislacji, które m.in. odpowiada za publikację aktów prawnych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. W wykazie dokumentów oczekujących na ogłoszenie pojawiło się postanowienie prezydenta o wydaniu Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej RP. Odpowiednie pismo wpłynęło do RCL 31 grudnia 2018 r. Data publikacji jest obecnie "w trakcie ustalania". Przesłanie dokumentu do RCL oznacza, że jest na nim podpis zarówno prezydenta Dudy, jak i kontrasygnata premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z prawem dyrektywa jest wydawana na wniosek szefa rządu.

Wydanie dyrektywy skomentował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak:

Polityczno-Strategiczna Dyrektywa Obronna określa zadania wszystkich struktur państwa (działów administracji rządowej, urzędów centralnych, województw i pośrednio samorządów) na czas zagrożenia i wojny. To ściśle tajny dokument. Dlatego w Monitorze Polskim pojawi się jedynie postanowienie prezydenta, a dyrektywa, stanowiąca załącznik do jawnego dokumentu, będzie dystrybuowana według osobnego rozdzielnika z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Poprzednia Polityczno-Strategiczna Dyrektywa Obronna została wydana latem 2015 r., w ostatnich dniach prezydentury Bronisława Komorowskiego, już po wyborach, które wygrał Andrzej Duda. Ówczesny szef BBN gen. Stanisław Koziej podkreślał wówczas, że dyrektywa to dokument, który w wymiarze praktycznym przekłada ogólne zadania zawarte w strategii bezpieczeństwa narodowego z 2014 r. na konkretne zadania wykonawcze. – Na podstawie wyciągów z zadań zawartych w tej dyrektywie wszyscy ministrowie i wojewodowie są zobowiązani przygotować czy też uaktualnić plany operacyjne funkcjonowania na czas zagrożenia i wojny – wyjaśniał wówczas Koziej.

Tymczasem w połowie grudnia BBN przesłało do MON wytyczne do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Biuro potwierdziło to we wpisie na Twitterze tuż przed Nowym Rokiem.

Opracowanie projektu nowej strategii jest kompetencją rządu. W przeszłości propozycje takich dokumentów przygotowywały z reguły międzyresortowe zespoły.

Przygotowanie rekomendacji do wydania nowej edycji Strategii Bezpieczeństwa Narodowego szef BBN Paweł Soloch zapowiedział w styczniu 2018 r. W maju dodawał on, że zakłada, iż założenia dokumentu będą gotowe przed wakacjami i wyrażał nadzieję, że zostanie on przyjęty do końca 2018 r.

MON i BBN poinformowały o podjęciu decyzji ws. uruchomienia prac nad nową strategią pod koniec stycznia 2018 r., w komunikacie po pierwszym oficjalnym spotkaniu szefa MON Mariusza Błaszczaka wraz z wiceministrami z prezydentem Dudą i kierownictwem BBN. Biuro zapowiadało jednak przygotowanie strategii od początku kadencji obecnego prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych.

Reklama

Komentarze (32)

 1. rambo

  Ile lat mozna reformowac armie ???? co ekipa to nowy plan,i pomysl na dowodztwo armi ,strukture dowodzenia ,podleglosc i odpowiedzialnosc,To jest kpina z podatnikow...

 2. P a t r i o t a

  Nie po to rząd kupił sobie na dzień dobry swojego urzędowania nowe samolociki żeby później bawić się w jakieś gry wojenne.Jakiekolwiek realne zagrożenie wojną dla naszego kraju,cały rząd spakuje się w samolociki i długa z Polski

 3. Jaroslav Hasek

  Ściśle tajne! Szczegóły jutro w gazetach.

 4. Mark24

  Kurcze- tak tajna że ten co ja napisał - skasował za robotę i zaraz spalił to co (jeśli w ogóle) napisał Dyrektywy. dialogi , limuzyny i salonki w wersji powietrznej - a może pochwalicie się ile wydaliście na uzbrojenie dla wojsk operacyjnych???

 5. Ktoś

  Czy w Historii ludzkości była choć jedna wojna na którą poszły Elity? Nie? To znaczy że wojna jest zalegalizowaną formą ludobójstwa podatników bo oni są tuż za ścianami pomieszczeń w których żyją elity które to wyzyskują podatników/pracowników.

 6. JÓZEK uzupełnia

  Polityczno-Strategiczna Dyrektywa Obronna Polski...to dodatkowy zakup samolotu rządowego dla mas się powie że będzie to stanowisko dowodzenia prezydenta ...a w rzeczywistości do ewakuacji "wybranych" .. trzymanie w gotowości kilku samolotów typu CASA do ewakuacji "dobra narodowego" i dowództwa WP oraz ustalenie stanowiska dowodzenia Wojska Polskiego na obszarach Szkocji a następnie Kanady ..stworzenie tzw " korytarzy do ewakuacji wojska"....masom się powie że Wojsko Polskie wypracowuje tzw "głębie operacyjną" na nizinach Renu oraz stworzenia na bazie OT pierwszych punktów oporu w oparciu o wzgórza Seelow....oraz stworzenie kanału teleinformatycznego którym to prezydent z obszarów USA będzie "podtrzymywał na duchu walczący naród"

 7. Nostradamus

  Zapytam z ciekawości, gdzie tym razem ucieka rząd i cała reszta objęta dyrektywą? Pragnę wspomnieć że świat od 39 roku skurczył się znacznie i może być problem. Dla tego mam całkiem nie tajną propozycję, zacznijcie Panowie rządzący myśleć o obronie tego kraju na serio bo może wam się zrobić niewygodnie.

 8. Polak marzyciel

  Mam wgląd w tę dyrektywę. Bez szczegółów zakłada ona pokonanie Rosji w 3 dni, zajęcie Moskwy i dalsze parcie na wschód z osiągnięciem Pekinu po tygodniu walk. Więcej nie mogę ujawnić.

 9. oberstleutnant

  O co z obroną cywilną???!!!

 10. To ja Leclerc

  Niech ujawnią najpierw ściśle tajną doktrynę bezbronności ktora jak widać łączy wszystkie siły polityczne w naszym kraju. Sukcesywne wyzbywanie się zdolności do produkcji zbrojeniowej, przepłacanie za nieefektywny sprzęt w śladowych ilościach, drenujący budżet obronny, ciągle osłabianie wojsk operacyjnych poprzez najpierw zabawy w tworzenie wojsk kolonialnych a teraz partyzantki, dekady zwlekania z zakupami skutecznej amunicji do posiadanego sprzętu... Już chyba nie da się na te tematy rozmawiać bez sarkazmu i ironii. Na Kremlu to już muszą tak świętować że igristoje leci chyba z każdego kranu czy hydrantu. A może to taki błyskotliwy pomysł naszych speców żeby ich wpędzić w ten sposób w alkoholizm. Oby się tylko nie przeliczyli w swoich rachubach bo w tym to oni są z pewnością mistrzami świata.

 11. say69mat

  Hmmm ... nie jestem do końca przekonany, czy tego typu dokumenty mają mieć charakter tajny??? Czy też być tematem eksperckiej oraz publicznej dysputy. Ponieważ, jeżeli tajność rzeczonego dokumentu zostanie zredukowana do szeregu nieautoryzowanych przecieków. To będzie jak zwykle, czyli i straszno i durno.

 12. Gort

  Do przeczytania za tydzień na pudelku. Dyrektywa jest a sprzętu nadal brakuje.

 13. Dave#X

  Ehh czemu nie inwestujemy w systemy antyrakietowe? Polska powinna wzmocnić te systemy jak i informatyków (chakerów) gdyż potrzebujemy takich ludzi jak oni bo technologia się rozwija a jak i rakiety są kierowane komputerowo powinien być obmyślony program ochrony kraju. Jestem tylko graczem a gra się właśnie rozpoczyna.

 14. Dave

  Musimy wzmocnić system antyrakietowy bo najbardziej spodziewanym atakiem z innych krajów jest wystrzelenie np rakiet z Ameryki Północnej do Rosji ponieważ Ukraina dalej walczy a jak mi wiadomo USA wspomoże Ukrainę. Nawet jakby ten sposób nie wypalił to polska powinna i tak wzmocnić system rakietowy bądź powinny być wzmocnione działania nad morzem Bałtyckim jak i powinny być prowadzone działania na oceanie Atlantyckim bo zagrożenie prawdopodobnie przyjdzie z tamtych stron.

 15. x

  hmm,, czyli chyba nie taka całkiem tajna..?

 16. Pół żartem

  Tak tajne ze wiem co tam jest. W razie W rzad oraz politycy maja jak najszybcie opuscic kraj. Nasza armia ma im to umozliwic. Oslaniajac drogi ucieczki W razie kleski zywiolowej o zasiegu krajowy zarekwirowac zywnosc ludzia strzelac do cywili itp. Kazda próba stawiania oporu ma byc bezwzgednie karana. Wladza ma zyc dostatnie pomimo brakow zywnosci.

 17. Waltzmann

  Ja zawijam się do Izraela, nie wiem jak wy. Ot cała treści dyrektywy na czas w

 18. Michał

  Od razu czuję się bezpieczniej

 19. Harry 2

  Myślałem, że ta tajność dotyczy pilnego dozbrojenia armii, zakupów sprzętu, jego modernizacji w przyspieszonym tempie i przy wyasygnowanych dodatkowych środkach finansowych. A wszystko po to "by firmy zbrojeniowe ruszyły wreszcie z kopyta"

 20. ALDONA

  Czyżby ponownie Rumunia?

 21. Rex

  @olo Bzdura, każdy aspekt jest ważny. Po co myśliwce i najlepsze czołgi jak nie ma rezerw i zaplecza? Podstawa każdego działania to wiedza kto co ma robić.

 22. 22

  Rosjanie z wrażenia się poddali . Zrozumieli, że w papierologii i produkowaniu nikomu niepotrzebnych kwitów nie mają z nami najmniejszych szans na zwycięstwo. :)

 23. pragma

  Dyrektywa jest tak tajna że nawet nie widzimy żadnego z obiecanych 16 głównych priorytetowych projektów modernizacyjnych obiecanych przez ministrów ...M i B . Dla przypomnienia wymieńmy kilka : Homar [z ofsetem a nie chamską daniną ] 1000 dronów , śmigłowce ,program orka ,program harpia,program Narew ,borsuk ,pociski Pp ...itp ..Modernizacja tak tajna że nie widoczna.

 24. J-23 znowu nadaje

  ściśle tajna dyrektywa zapewne mówi o ewakuacji polskiego rządu za granice nowymi samolotami , które są symbolem modernizacji naszej armii

 25. werte

  Czekam kiedy Rosja, Niemcy, Izrael i USA oficjalnie negatywnie odniosą się do treści tej ,,tajnej dyrektywy,, i kiedy Prezydent wycofa się z podjętej decyzji... ;-)

Reklama