Reklama

Polityka obronna

Prezes RARS: zapasy strategiczne nie tylko na polskie potrzeby

Prezes RARS Michał Kuczmierowski
Prezes RARS Michał Kuczmierowski
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Oprócz składowania szczepionek i leków, sprzętu, żywności i paliw na potrzeby krajowe Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie obsługiwać rezerwy farmaceutyczne na potrzeby całej Unii Europejskiej, dla której zgromadzi też zapasy środków przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym i jądrowym – poinformował prezes RARS Michał Kuczmierowski. Przypomniał, że przez Agencję przechodzi większość pomocy humanitarnej dla Ukrainy, RARS koordynuje też działania przy remontach przekazanych Ukrainie czołgów Leopard.

Reklama

Wiceszef Agencji Marcin Wasilewski poinformował, że szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 w najnowszej mutacji zwanej Krakenem zamówiło dotychczas 2200 punktów, z 210 tys. dostarczonych do Polski szczepionek Agencja rozprowadziła 84 tys., w najbliższych dniach ma dotrzeć większość z zamówionych dawek.

Reklama

Jak powiedział dziennikarzom Kuczmierowski podsumowując cztery działania RARS od roku 2020, Agencja zatrudnia obecnie 685 osób i ma kilkakrotnie więcej zadań niż przed pandemią COVID-19, kiedy - na podstawie innych przepisów – działała jako Agencja Rezerw Materiałowych. Podkreślił, że na miejsce osób, które odeszły z Agencji, zatrudniono pracowników z doświadczeniem z branż logistycznej i farmaceutycznej.

Czytaj też

RARS funkcjonuje od lutego 2021 na mocy ustawy o rezerwach strategicznych, które podporządkowały ją kancelarii premiera i poddały bezpośredniemu nadzorowi szefa rządu. Poprzednio Agencja podlegała resortowi energii lub aktywów państwowych. Prezes zwrócił uwagę, że na polskich rozwiązaniach legislacyjnych wzorowały się Czechy, Rumunia i Szwecja.

Reklama

Agencja obsługuje szpitale i punkty szczepień przeciw COVID-19, wymienia sprzęt diagnostyczny, na zlecenie Ministerstwa Zdrowi sprzedała także kilkadziesiąt milionów dawek szczepionek za granicę, by uniknąć strat wynikających z niewykorzystania preparatów.

Kuczmierowski zwrócił uwagę na nowe zadania nałożone na RARS – ustawienie przy granicy z Białorusią miasteczka kontenerowego dla funkcjonariuszy i żołnierzy, dostawy tarcz i pałek dla wojska.

RARS została też wybrana, by prowadzić hub pomocy humanitarnej dla Ukrainy, wybudowała też w tym kraju 14 miasteczek kontenerowych dla uchodźców wewnętrznych. Jak zauważył szef Agencji, przez RARS – dostarczającą towary do magazynu centralnego i w pobliże frontu - przechodzi zdecydowana większość tego wsparcia.

Czytaj też

Łączna wartość przekazanych Ukrainie 11 tys. ton produktów żywnościowych to dotychczas 205 mln zł, przez RARS przeszło też 70 tys. m sześc. paliw, 4 tys. kontenerów mieszkalnych, 80 agregatów prądotwórczych; Agencja obsłużyła darowizny z 58 krajów.

Przez hub przeładunkowy przeszły towary z całego świata o wartości ponad 1,5 mld zł, 75 tys. palet, ponad 55 tys. ton towaru. Pomoc przewoziło 9 tys. samochodów ciężarowych, kilkaset pociągów przewiozło ponad 10 tys. wagonów i kontenerów.

Agencja koordynuje także pracę spółek PGZ obsługujących przekazane Ukrainie czołgi Leopard 2. Dwa pierwsze wyremontowane wozy trafiły z powrotem na front, kolejne trzy wozy są w naprawie. Hub jest utrzymywany ze środków przekazywanych przez kraje, które podarowały Ukrainie Leopardy.  

Agencja bierze także udział w sześciu projektach unijnych w ramach mechanizmu rescEU o łącznej wartości blisko pół miliarda euro. Te pieniądze posłużą zostaną wykorzystane m.in. na utworzenie rezerw agregatów prądotwórczych. Agencja została też wybrana do obsługi rezerw farmaceutycznych dla całej Unii; będzie kupować i utrzymywać zapasy antybiotyków, anestetyków i innych leków potrzebnych  w sytuacjach kryzysowych. Rezerwa zostanie utworzona w Polsce; niewykluczone, że zostaną wykorzystane także magazyny w innych krajach. Zależy to od listy potrzebnych preparatów i od wytycznych ze strony UE.

Kolejny unijny projekt przyznany RARS dotyczy przygotowania samolotów ewakuacji medycznej. Jak poinformował prezes, dwie maszyny czarterowane od PLL Lot będzie można w ciągu kilku godzin przekonfigurować z wersji pasażerskiej na potrzeby medyczne i wysłać do wsparcia misji poszukiwawczych, ratowniczych i ewakuacyjnych w dowolny rejon. To zadanie Agencja realizuje z Zespołem Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Wspólnie z PFRON Agencja uruchomiła wypożyczalnię sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami; do jej zadań należy zbieranie informacji o przedsiębiorstwach paliwowych. Kuczmierowski zwrócił uwagę, że Agencja zmieniła też rodzaj składowanych rezerw żywnościowych – zamiast półtusz wieprzowych głęboko mrożonych magazynuje teraz głównie gotowe produkty.

„Żadne państwo nie ma rezerw na każdy kryzys” – przyznał szef RARS, dodając, że z kilkadziesięciu kontroli, w tym NIK i CBA, „wszystkie kończyły się laurkami, nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości”.

Pytany, czy prezentacja to jego pożegnanie z Agencją, prezes odparł: „To jest raczej oczywiste”. „Nie jestem politykiem, polityka jest tym obszarem, który ciągle mnie zaskakuje” – powiedział Kuczmierowski, który w ostatnich wyborach bez powodzenia ubiegał się o poselski mandat z listy PiS. „Natomiast jeżeli w mediach jestem opisywany jako człowiek do zadań specjalnych premiera, to raczej nie należy się spodziewać, że kolejny premier będzie chciał ze mną współpracować” – dodał. Przekazał, że nie planuje złożenia rezygnacji i pozostanie na stanowisku do momentu, kiedy zostanie odwołany. Podkreślił znaczenie wsparcia politycznego, jakiego udzielali RARS premier Mateusz Morawiecki i minister Michał Dworczyk, do 2022 r. szef KPRM.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    O akcji CBA w firmie zapomniał chyba powiedzieć a przecież cdn.

Reklama