Reklama

Polityka obronna

Premier: w sprawie granicy nie ma miejsca na negocjacje

Autor. MON/X

Premier Donald Tusk, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak przyjechali z wizytą do placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych. Podczas konferencji podkreślili, że będą starali się o wszelkie wsparcie dla służb na granicy.

Wizyta odbyła się dzień po zaatakowaniu żołnierza przez jednego z nielegalnych migrantów. Jak raportuje MON, jest on obecnie w stanie ciężkim. Premier Tusk zaproponował przywrócenie strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że konieczna jest koordynacja Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej w celu przeciwdziałania destabilizacji państwa polskiego.

Reklama

Premier: w sprawie granicy nie ma miejsca na negocjacje

Kolejny głos zabrał wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Stwierdził, że zorganizowana operacja rosyjsko-białoruska na polskiej granicy to kolejna odsłona wojny hybrydowej przeciwko Polsce. Podziękował wszystkim służbom strzegącym granicy za oddanie i poświęcenie w tym czasie. Dodał, że jesteśmy w stanie zwiększyć liczebność żołnierzy na granicy w celu zwiększenia naszych możliwości obronnych.

Czytaj też

Następnie głos zabrał szef MSWiA Tomasz Siemoniak, który zaznaczył, że obecnie służby starają się przeciwdziałać wszelkim akcjom sabotażu wycelowanym w państwo polskie, a pierwszą linią obrony jest właśnie granica polsko-białoruska. Podkreślił też konieczność wzmocnienia strefy przygranicznej.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

 1. Realista.

  " Dodał, że jesteśmy w stanie zwiększyć liczebność żołnierzy na granicy w celu zwiększenia naszych możliwości obronnych. " nie zawsze ilość daje rezultaty , ważna jest jakość . W tym przypadku wyszkolenie . Przywrócić wojska ochrony pogranicza . Amen .

 2. bc

  Żołnierze powinni dostać żółte karabinki/markery Paintball na kulki pieprzowe(pepperball). To popularna broń niezabijająca w wielu policjach.

 3. chahras

  W rzeczywistości funkcjonowania paktu migracyjnego na uprzywilejowanej pozycji jest państwo przyjmujące migrantów a nie to ze szczelną granicą. Dlaczego? Dlatego, ze to państwo przyjmujące dokonuje weryfikacji i selekcji zostawiając osobniki rokujące (czy to do podjęcia pracy czy do łatwej zwrotki do krsju pochodzenia) a odsyłając w głąb Unii (wg premiera Francji po prostu do Europy Wschodniej) pozostałych. Aby plan premiera Francji odpalil, granica wschodnia Unii musi być szczelna, stąd zmiana narracji obozu rządzącego, massmediow czy takich osob jak Agnieszka Holland. Najlepsze jest to, ze kazdy imigrant ma mieć zasiłek tej samej wysokości w całej Unii, aby zniechęcić do sakowolnej relokacji. W efekcie bezrobotny migrent będzie bogatszy niz polski emeryt. Szkoda, ze media nie grzeją tego tematu bo tutaj jest bardzo dużo kapitału politycznego do ugrania. Rozgrywają nas w tej Unii jak dzieci.

 4. Cyber Will

  Jeszcze może "prąd tam podłączycie" żeby zatrzymywać tych "biednych ludzi szukających swojego miejsca na ziemi" .

  1. Qwest

   I to było tak niedawno 🤥

 5. MC775

  Prawda jest taka, że chłopakom na granicy brakuje notorycznie podstawowego wyposażenia, które często muszą zamawiać do pobliskich paczkomatów na własną rękę. Mam na myśli chociażby gaz łzawiący, mój znajomy musiał ostatnio sam sobie kupić bo wysłali go w las a gazu na posterunku od tygodnia nie ma bo nie było dostawy. A polityk jeden z drugim czy to pis czy po tylko lansuje się na tle sprzętu wojskowego i ubiera wszystko w ładne słówka. Jeszcze do niedawna „opozycja” krytykowała Błaszczaka za takie zachowanie, generałowie odchodzili ze służby. Dziś już Tusk z Kosiniakiem na tle namiotu wojskowego nawijają makaron na uszy. A nasi na granicy jak nie mieli sprzętu tak nie mają.

  1. DBA

   MC775 Jak mozna było zrozumieć w 2021 wysłanie wojska na granicę, tak obecnie jest to bez sensu. Przez 3 lata można było rozbudować SG o oddziały typu żandarmeria, wyposażone w paralizatory, broń gładkolufową, gaz, armatki wodne. Bo wojsko nie jest od bijatyk z "migrantami", chyba że ma ich potraktować bronia etatową. Efekt jest taki, że oddziały liniowe dywizji zmech są zdekompletowane, żołnierze nie ćwicza na poligonach na sprzęcie tylko uprawiaja w lesie surwiwal. A pomysłu poprzedni jak i obecni rzadzący nie mają

  2. Pawelek

   Powinna być jedna zasada, Jeśli znaleziony uchodźca w lesie jest wyczerpany, zziębnięty i jest zagrożenie jego zdrowia a nawet życia, a często tak było, to obowiązkiem Straży Granicznej, wojska czy wolontariuszy jest udzielenie mu pomocy. Należy mu dać jeść, ciepłe ubranie, nakarmić i doprowadzić do normalnego stanu zdrowia, a dopiero później można go z powrotem deportować poza polską granicę. To jest zwykła chrześcijańska i ludzka postawa. Niestety tak nie było, ci ledwo żywi, chorzy ludzie byli przerzucani przez druty, a pomagający im wolontariusze byli ścigani przez SG lub WP i często bici przez paramilitarne bojówki. To nie miało nic wspólnego z ochroną granicy. Jeśli nadal tak jest, to jest hańba.

  3. Zam Bruder

   Pawełek, chyba za dużo filmów oglądasz.

 6. Mera

  Starać o wsparcie to mogę ja.. władza ma tego wsparcia udzielić, a nie się starać

 7. radziomb

  0 konkretów. jak strefa buforowa ma chronić żolnierzy ? ? ? tam kazdy żołnierz powinien byc uzbrojony jak w Izrealu w Jerozolimie- gaz łzawiązy, paralizator, pistolet 9mm + automat, karabin maszynowy, Ja bym dodał strzelbe na gumowe kule . ps. czekamy zatem na Posła Świerczewskiego i jego reklamówi, czekam na Ohojską, niech leci z plastrem i bandażem i opatruje naszych zołnierzy i czekam na 2gi odcinek siguell filmu Holland o granicy...

  1. Extern.

   Nie ma chronić żołnierzy tylko nas przed informacją i materiałami, bo nikt nie będzie tam mógł od naszej strony wejść i żadne kłopotliwe dla władzy filmiki nie będą powstawać.

 8. Podszeregowy

  W niemieckiej prasie pojawiły się informacje, że w razie przełamania frontu Wojsko Polskie zostanie wysłane na Ukrainę. Co na to Tusk?

  1. Extern.

   @Podszeregowy: Już dawno było to dementowane, zaraz po tych rewelacjach premiera Fico.

 9. michmu

  Mowa trawa, a konkretów brak

  1. Thorgal

   +1

 10. Rozczochrany74

  Najpierw powinniście umożliwić żołnierzom użycie broni palnej przeciwko przestępcom przekraczającym nielegalnie granicę lub atakującym żołnierzy. Poza tym żołnierze powinni być dobrze wyposażeni i uzbrojeni także w broń niezabijającą, jak strzelby i naboje z pociskami gumowymi. Obecnie kupują sobie za własne pieniądze w supermarketach gotowe budki gdzie chronią się w razie niepogody, namioty śpiwory, bo wojsko nie zapewnia im nawet schronienia. Do tego jeszcze są szykanowani za to, że używają własnego spraju pieprzowego gdy brakuje na posterunku służbowego gazu i innego sprzętu do obrony.

 11. Jan z Krakowa

  1. Jakie są dyspozycje do użycia broni (tak to nazywając)? 2. Jak z ewentualną odpowiedzialnością karną żołnierzy w razie"nieuzasadnionego " użycia broni? To są sprawy podstawowe.

 12. WSK74PL

  Na pewnio potrzebne: gaz, armatki wodne, gumowe kule, kamizelki, hełmy z przyłbicą i przeszkolenie..... Do tego ostrzeżenia po angielsku i arabsku o możliwości użycia broni. Nasze stacje bazowe GSM, mogły by też wysyłać automatyczne wiadomości do logujących się o innych niż polskie prefiksach...............................

 13. Chyżwar

  To teraz nazywa się destabilizacją państwa? Jak miło... A gdzie jest Holland? Gdzie Ochojska? Gdzie Jachira i "Benny Hill", który biegał po pasie granicznym?

Reklama