Reklama

Polityka obronna

Premier: najlepszą tarczą silna gospodarka [AKTUALIZACJA]

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Korei Południowej Han Duck-soo w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, dokąd trafiły pierwsze samoloty FA-50.
Premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Korei Południowej Han Duck-soo w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, dokąd trafiły pierwsze samoloty FA-50.
Autor. Jakub Borowski/Defence24.pl

Najlepszą tarczą jest silna gospodarka, z niej wynika zdolność do budowy silnej armii – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z premierem Korei Południowej Han Duck-soo.

Reklama

Dodał, że budując „jedną z najsilniejszych armii lądowych w Europie" Polska chce korzystać z koreańskich technologii. Szefowie rządów obu państw odwiedzili w środę 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, dokąd trafiły pierwsze koreańskie samoloty FA-50.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Mamy coraz więcej wspólnych projektów gospodarczych i obronnych. Podzielamy pogląd, że najlepszą tarczą obronną jest silna gospodarka, bo z niej wynika również zdolność do budowy silnej armii" – powiedział Morawiecki w oświadczeniu dla mediów.

Premierzy podkreślali podobieństwa między obu krajami i rozwijającą się współpracę gospodarczą. "Polska i Korea mają więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Mamy doświadczenia z życia w cieniu potężnego sąsiada. To doświadczenie jest bardzo wspólne i bardzo aktualne. Rosja jest naszym sąsiadem i to, co dziś robi na Ukrainie, w jaki sposób pogarsza warunki bezpieczeństwa na Dalekim Wschodzie, powoduje, że dzielimy te same refleksje, obawy i nadzieje dotyczące przyszłości" – mówił Morawiecki.

Dodał, że wspólne wartości powodują, że "mamy coraz więcej wspólnych projektów gospodarczych i obronnych".

"Koreańskie produkty są rozpoznawalne na całym świecie. Z jednej strony kimchi czy K-pop, z drugiej strony technologie cywilne, takie jak Samsung czy LG, ale w ostatnim czasie rozwijamy coraz głębiej w zakresie produktów wojskowych" – powiedział Morawiecki.

Powtórzył, że "przed Polską wielkie zadanie budowy jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie". "Chcemy czerpać z technologii tych, którzy mają ją na najwyższym poziomie. Nasze strategiczne partnerstwo w Koreą temu również służy. Chcemy opierać się na najlepszych rozwiązaniach w dziedzinie wojskowości" – mówił Morawiecki. Przypomniał, że nastąpiły pierwsze dostawy czołgów K2, armatohaubic K9, wyrzutni K239 Chunmoo i samolotów FA-50.

"Korea i jej nowoczesny sprzęt jest bardzo skuteczny. Na naszych oczach ten sprzęt, ale również z produkcją w Polsce - podkreślam to – staje się istotnym filarem naszego bezpieczeństwa w przyszłości" – dodał. Zapowiedział, że kolejne dostawy będą przedmiotem pogłębionej rozmowy z jego koreańskim odpowiednikiem.

Dodał, że choć oba kraje są odległe geograficznie,  stoją po "jednej stronie cywilizacji i pokoju". „To bardzo nas łączy, powoduje, że mamy coraz więcej wspólnych projektów gospodarczych i obronnych".

Obaj premierzy zwracali uwagę, że w Polsce działa 600 koreańskich firm, zatrudniających łącznie ok. 22 tys. pracowników, tym ponad 100 przedsiębiorstw produkcyjnych, a obroty między Polską i Koreą w 2022 roku sięgnęły 10 mld dolarów.

Han Duck-soo podkreślił, "aby zacieśnić współpracę gospodarczą, rząd Republiki Korei 12 września zgodził się na import mięsa wieprzowego z Polski". Poinformował że zgodę otrzymało jedno z 11 ubiegających się o pozwolenie przedsiębiorstw, wkrótce otrzymają je kolejne firmy. Dodał, że na ukończeniu są prace nad udzieleniem pozwoleń dla polskich firm na eksport mięsa drobiowego i wołowiny.

Według szefa koreańskiego rządu polsko-koreańska współpraca m.in. w energetyce jądrowej i przemyśle zbrojeniowego, rozszerzy się na takie dziedziny jak samochody elektryczne i branża IT. "Mamy wspólne doświadczenia w odbudowie po wojnie. Będziemy też współpracować w sprawie odbudowy Ukrainy" - powiedział.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

 1. Prezes Polski

  Polska gospodarka, czy ulokowana w Polsce? Bo jeśli ta pierwsza, niewiele widzę pozytywów. Eksportujemy głównie nieprzetworzone płody rolne, tanie meble (jako poddostawcy), chemię, trochę usług, coś jeszcze? Reszta "polskiej" gospodarki to zachodnie firmy, często niemieckie. To jest silna gospodarka? Porównanie z Koreą jest groteskowe. A przecież to Korea wymyśliła przepis na budowę silnej gospodarki. Kupować licencje, uczyć się, udoskonalać, kształcić kadry. Fabryka samochodów elektrycznych powstaje od 7 lat. W tym czasie VW wydał 20mld euro na wdrożenie produkcji elektryków.

  1. Ar Tur

   Polske ogranicza prawo UE, ktore jest tak skrojone, aby subwencje na powstawanie firm polskich praktycznie nie byly mozliwe. Zachodnie firmy moga korzystac z polskiego rynku jak chca, a rzad nie moze zalozyc bez krecenia polskiej firmy, tak jak to legalnie i bez zadnych ogrodek robia Chinczycy i robili Koreanczycy, Japonczycy, Singapur itp. Teraz Wietnam robi co chce, masowo zakladaja c firmy panstwowe w nowych technologiach. A Polska bedzie zawsze sluzalcza, bo prawo UE sluzy bogatym, dajac nam ochlapy i mowia, ze to my jestesmy platnikiem netto. Niemieckie firmy zarabaiaja na polskich pracownikach, na polskiej ziemi, z polskiej energi itd. Taka jest roznica miedzy Niemcami a Polska 97% niemiecki pracownikow pracuje dla niemieckich firm. W Polsce najlepsi pracuja dla zagranicznych firm. I jak ma byc w Polsce lepiej. Polska zostala rozrobiona w latach 1990tych i nikt tego kolonializmu nie widzi.

 2. Varan

  Po dziesiątkach lat utrudniania wszystkiego przez Inspektorat Uzbrojenia nareszcie potrafimy podejmować decyzje sprawnie. Ciekawe co dzieje się z ludźmi którzy zajmowali stołki w tym inspektoracie Uzbrojenia? Czy służby zweryfikowały kto jest kto i dla kogo pracował?

  1. Seb66

   Chyba żartujesz?Sprawne? Sprawnie przez 7 lat NIC nie robili! Zakupy w 95% na kredyt!! Skoro przez 7 lat tak świetnie PIS zarządza gospodarką, dlaczego "sprawne" zakupy są NA KREDYT? Dlaczego kupujemy śmigłowce b e z rakiet. Mieczniki poza 1 szt BEZ uzbrojenia? Dlaczego zamiast "sprawnie" kupować od...KREDYTODAWCOW, 7 LAT NIE inwestowali w polskie firmy i polską broń? Dlaczego np. Baobaba "projektowali" od 2007, sabotowali drony WB, Dlaczego juz w 2016 podpisali NIEJAWNĄ umowę o NIEODPŁATNYM PRZEKAZYWANIU Ukrainie broni i sprzętu? Ludzie, którzy TO robili - ROBIĄ TO DALEJ.

 3. leiter84

  "Najlepszą tarczą silna gospodarka". Ironia losu, że słowa te wypowiada człowiek, który tą gospodarkę sukcesywnie niszczy.

  1. Ar Tur

   Glupota. Bez Morawieckiego a z Tuskiem bylaby katastrofa, kompletny brak pieniedzy na wszystko. A dziiurami w budzecie napychaliby sie Ruscy, Niemcy i inni, tak jak bylo przed 2016 rokiem. Zyski niemieckich firm w Polsce spadly diametralnie po przyjsciu PiSu do wladzy. A dlaczego? Bo zaczeli placic troche wiecej podatkow i zamknieto przywoz paliw z Niemiec ruskich paliw bez podatku VAT. To tylko jeden z przykladow. Przestan ogladac niemiecka TVN, a zacznij bardziej neutralny Polsat, aby zrozumiec.

  2. K.

   @Ar Tur . To jakim to sposobem zadłużenie państwa przez 8 lat wzrosło o 100% ? Za Tuska powstał Krab . Kto zamawia K9 ? Kto szukał sposobu na uwalenie Borsuka ? Kto za chwile uwali Rosomaka ? Kto kupuje wszystko z półki a później "próbuje" negocjować ?

  3. Solfernus

   Niestety to prawda.

 4. "Pułkownik" Michał

  Z wieloma rzeczami się zgadzam ale... 1. Dążenie do rozbudowy armii jest słuszne. Nikt nie mówi jednak jak obsadzimy ludźmi ten sprzęt. Idą wybory a nikt nie dzieli się suwerenem (narodem) pomysłami jak armia ma wyglądać. Czy pobór w dawnym stylu, czy model Izraela lub jakaś jego modyfikacja? 2. Premier mówi o wadze gospodarki... jednocześnie utrzymując samobójcze zobowiązania z fit for 55... Póki elektrowni atomowych nie ma, zamykanie czy blokowanie budowy jakiejkolwiek kopalni czy elektrowni to zdrada stanu. Gdzie polskie huty, wykupione i wygaszane przez Mittala? Czemu dalej tkwimy w systemie ETS? Gdzie ułatwienia biurokracji dla przedsiębiorców? Czemu przepisy podatkowe mamy najbardziej skomplikowane w Europie? Czemu PiS chciał wprowadzić 5 dla zwierząt i zarżnąć nasz eksport mięsem? Jak to świadczy o podejściu do gospodarki? 3. Współpraca z Koreą - tylko tu nie mam zastrzeżeń. Moim zdaniem świetny ruch.

 5. Monkey

  Nieprzyjemnie się czyta, że dalej model naszej gospodarki jest tak podobny do tej z XVI-go wieku. Wtedy eksportowaliśmy płody rolne, produkty leśne i surowce. Importowaliśmy wyroby zaawansowane technologicznie. Dziś jest troche lepiej, ale prawdziwe słowa koreańskiego premiera, że dla zacieśnienia współpracy gospodarczej będziemy eksportować wieprzowinę, a są też widoki na wołowinę i drób pokazują w jakim miejscu technologicznie jesteśmy. oczywiście, jest i tak poprawa, ale jeszcze zdecydowana większość drogi na szczyt jest do przejścia. Do końca wspinaczki bardzo daleko i musimy być cierpliwi.

  1. Orangutan

   No cóż

 6. PzGren72

  To dlatego ją niszczą?

  1. Rupert

   Jeśli tak to nieświadomie. W październiku wybory.

  2. Chyżwar

   Specjalistą od niszczenia był guru wykształciuchów, który nazywa się Balcerowicz i jemu podobni.

  3. Zenek2

   @Rupert Zadłużanie bez opamiętania raczej nie jest nieświadome. Zwalczanie wysokiej inflacji obniżaniem stóp procentowych również.

 7. Jac

  Więc w ramach silnej gospodarki PiS wraz z glapinskim fundują nam stagflacje. Mamy 0,5 procent wzrost PKB przy 10 procentowej inflacji

 8. Cyber Will

  Polska gospodarka DOSKONALE się rozwija. Ogromne inwestycje: Baltic Pipe, rozbudowa PORTÓW, Elektrownie Atomowe tj.: SMR-y i 2 "duże" plus CPK, Orlen Olefiny III i rekordowe inwestycje zagraniczne. Duże inwestycje we własny przemysł zbrojeniowy. A przy tym OBNIŻKA PODATKÓW aż o 1/3 czyli z 18% do 12%. i duże wsparcie SOCJALNE + OBNIŻENIE RACHUNKÓW, paliwo i żywnosć poprzez VAT )% i dopłaty państwa do prądu i gazu. W 2015 DOCHODY do budżetu wyniosły 285 mld a w 2023 wzrosły ponad DWUKROTNIE czyli do 604 mld złotych. ( Inflacja - tak ale nie 100% bo cena benzyny nie urosły aż 5 do 10 PLN i to samo cena dolara = nadal 5 a nie 10 PLN). .................. Zadłużenie na zbrojenia - żaden problem, Przy tych dochodach to GROSZE.. Ludzie biorą KREDYTY mieszkaniowe a nie mieszkają pod mostem i ciułają, Na BEZPIECZEŃSTWIE nie można oszczędzać i wie to każdy Polak znający podstawy historii Polski.

 9. Ma_XX

  i gdzie ta silna gospodarka bo znajomi firmy zwijają z racji obłożeń fiskalnych przez państwo

  1. Paweł P.

   Jak nie potrafią, to niech zwijają, dla tych co potrafią, lepiej :) Niskie jest bezrobocie, robotę znajdą szybko... As easy as that, gdyby było inaczej, jednak mogłoby się opłacać.

  2. Rupert

   Ale PKB rośnie, więc te małe firmy nie wytwarzały znaczącej części PKB Polski, a tylko minimalną jego część.

  3. szczebelek

   Pewnie chodzi o pensje gdyby od nich zależało to daliby 500 na miesiąc, a na produktach odbijają wszystkie wzrosty za prąd, benzynę, gaz czy nawet pensji gdy te spadają cena produktu pozostaje taka jaka była aż do następnego wzrostu....Niech zwiną i zapraszam do pracy fizycznej u prywaciarza 🤣😂

 10. Pucin:)

  HA, HA HA!!!!!! >>>> żart ROKU 2023 >>>>>. "Premier: najlepszą tarczą silna gospodarka [AKTUALIZACJA]." Należy dodać : oraz ogłupione, spałperyzowane i okradzione inflacją społeczeństwo, odurzone hasłami poświęcenia!!!!!! za ............... co? Dopiszcie sobie sami!!!!! :)

 11. Andrzej 2022

  Dzień dobry Panowie. Super wiadomości !!! Dziękujemy !!!

Reklama