- WIADOMOŚCI
Pożyczka SAFE nie obciąży budżetu MON. Jest decyzja
Połączone Komisje Obrony Narodowej oraz Budżetu i Finansów Publicznych Senatu jednogłośnie przyjęły we wtorek poprawkę do ustawy tworzącej Finansowy Instrument Zwiększenia Bezpieczeństwa SAFE (FIZB SAFE).
Autor. Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu
Zapis wprowadzony przez senatorów określa, że spłata pożyczek przyznawanych Polsce w ramach unijnego programu SAFE na zakup uzbrojenia nie będzie obciążać budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, a koszty obsługi długu będą pokrywane z ogólnego budżetu państwa. Autorzy poprawki podkreślają, że zmiana ta ma ułatwić przyjęcie ustawy i rozwiać wątpliwości dotyczące stabilności finansów MON.
Decyzja komisji jest istotna w kontekście rosnącego zainteresowania funduszami z programu SAFE, który przewiduje preferencyjne pożyczki na zakup nowoczesnego sprzętu wojskowego oraz inwestycje w infrastrukturę obronną. Poprawka oznacza, że wydatki związane z obsługą długu nie będą bezpośrednio wpływać na plan finansowy resortu obrony, co zwiększa bezpieczeństwo budżetowe państwa i umożliwia elastyczniejsze korzystanie ze środków unijnych.
Zobacz też

Choć rząd postrzega SAFE jako ważny instrument modernizacji armii i wsparcia dla krajowego przemysłu zbrojeniowego, część opozycji wskazuje na ryzyka związane z finansową niezależnością państwa oraz potencjalnym wpływem instytucji unijnych na decyzje strategiczne. Poprawka przyjęta przez komisje ma jednak zapewnić, że realizacja programu nie obciąży bezpośrednio budżetu MON jest krokiem w stronę kompromisu umożliwiającego szybkie wdrożenie SAFE w Polsce.


WIDEO: Polska broń atomowa? Wschód NATO potrzebuje bomby | Skaner