Reklama

Polityka obronna

Portugalskie transportery opancerzone jadą na Ukrainę

Autor. NATO

Ruszył transport zawierający 14 transporterów opancerzonych M113, które Portugalia przekazała w ramach pomocy militarnej ogarniętej wojną Ukrainie. Opuściły one bazę wojskową Santa Margarida i są w drodze do Polski.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

M113 są transportowane przez polskie cywilne zestawy niskopodwoziowe na podstawie kontraktu z rządem USA. Każda naczepa przewozi dwa transportery. Cała operacja jest finansowana przez USA i Wielką Brytanię. Całościowa pomoc od Portugali według doniesień miała obejmować 15 transporterów opancerzonych M113 i 5 holowanych armatohaubic M114. Zatem większa część zadeklarowanej pomocy już zmierza na Ukrainę.

Czytaj też

Wozy wysłane na Ukrainę są częścią partii 150 takich pojazdów, które zostały zakupione od USA przez armię portugalską po obniżonych cenach prawie 30 lat temu, kiedy amerykański personel wojskowy stacjonujący w Europie w latach 90. został zmniejszony w ramach redukcji jednostek, które nastąpiło po zakończeniu zimnej wojny i rozpadzie Związku Radzieckiego (1991). Od tego czasu M113 stacjonują w Santa Margarida, gdzie i tak były rzadko używane przez wojsko. Oprócz amunicji i sprzętu osobistego, którego Portugalia już wcześniej wysłała na Ukrainę, dostarczone zostaną także (jak donosi Felicia Cabrita) cztery włoskie pojazdy opancerzone M 40.12 WM/P. Pojazdy te zostały zaadaptowane i ulepszone do patrolowania Iraku podczas misji stabilizacyjnych.

Reklama

Czytaj też

Ukraina obecnie posiada lub wkrótce będzie posiadać ponad 320 M113 w różnych wersjach. Niestety są to transportery opancerzone, a nie bojowe wozy piechoty, których Ukraina potrzebuje bardziej.

Reklama

Komentarze

    Reklama