Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów z Defence24.pl;Baza wojskowa przy CPK; Plan Putina: Agresja na Ukrainę końcem NATO

Autor. Centralny Port Komunikacyjny sp. z o. o.

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Wirtualna Polska, „Kwaśniewski kandydatem na szefa NATO? Wiceszef MON: polski rząd będzie wspierał Polaków": Ruszyła giełda nazwisk kandydatów na nowego szefa NATO. „Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ma szansę na poparcie polskich władz w wyborach na sekretarza generalnego NATO? - Jeszcze na to za wcześnie. Ale mogę zapewnić, że polski rząd będzie wspierał Polaków, którzy ubiegają się o najważniejsze stanowiska na świecie.\[...\] Chcielibyśmy, aby kolejny sekretarz generalny NATO był Polakiem. Natomiast, czy to jest możliwe i kto nim będzie, to jeszcze za wcześnie na odpowiedź na to pytanie - podsumował Ociepa na antenie Polsat News."

Reklama

Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, „Będzie kompleks wojskowy i nowe drogi do CPK": Jak informują media oraz zarząd CPK kompleks wojskowy powstanie w drugim etapie budowy hubu i będzie miał znaczenie dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO. „Wydłuża się lista inwestycji towarzyszących budowie lotniska. Powstanie baza wojskowa oraz sieć dróg. Budowę kilku tras zakwestionował jednak... resort infrastruktury \[...\] 'Kompleks wojskowy obejmowałby infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania m.in. Bazy Lotnictwa Transportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą pozwalającą na obsługę operacyjną i logistyczną Sił Zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych, ale także zdolnej do przyjmowania szybkich przerzutów sił w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego dzięki zintegrowaniu z multimodalnym węzłem transportowym obejmującym transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy' czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia."

Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Największe zagrożenie dla armii rosyjskiej": Pomimo oczekiwania na dostawy sprzętu wojskowego Ukrainie, Siły Zbrojne tego kraju podejmują wysiłki, które mają pozbawić Rosjan zdolności do zorganizowanych i skoordynowanych ataków. „Rosjanie bez powodzenia szturmują ukraińskie linie obronne na kilku kierunkach jednocześnie. Twarda obrona Ukraińców znacząco wyczerpuje potencjał atakujących. Stopniowo topnieją rosyjskie wojska, z takim wysiłkiem odbudowywane od ubiegłego roku. Wprawdzie nie użyli jeszcze swoich zasadniczych sił, ale wobec nieustępliwej obrony Ukraińców stopniowo po nie sięgają, co systematycznie uszczupla siły przygotowywane do ofensywy, jaką Rosjanie chcą przeprowadzić, gdy im tylko pogoda na to pozwoli. Ale po tym co się dzieje na froncie widać wyraźnie, że szanse na to uderzenie z siłą jaką planowali pierwotnie maleją."

Reklama

Artur Pokorski, Interia, „Scholz: Zachód gotów udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa": W niedzielę Scholz stwierdził, że Zachód jest gotów udzielić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa. Zapewnił też, że państwa UE nie sprzeciwiają się akcesji Ukrainy. „Państwa zachodnie są gotowe udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa po zakończeniu konfliktu - powiedział w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję TASS. Dodał też, że Unia Europejska nie sprzeciwia się przyjęciu Kijowa, ale wcześniej będzie musiał spełnić szereg wymagań. 'Jesteśmy teraz najsilniejszym sprzymierzeńcem Ukrainy na kontynencie europejskim i nadal nim pozostaniemy. Także pod względem uzbrojenia, co koordynujemy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami' - podkreślał tego samego dnia w rozmowie z CNN."

Dominik Hejj, Dziennik Gazeta Prawna, „Węgrzy przepytają Szwedów i Finów": Spotkanie węgierskiej delegacji z parlamentarzystami ze Szwecji odbędzie się jutro. W tle rozmowy o rozszerzeniu NATO. „Węgierscy parlamentarzyści jadą do Sztokholmu i Helsinek, by wyjaśnić 'kłamstwa i pomówienia' pod adresem Budapesztu. Okazją jest dyskusja nad rozszerzeniem Sojuszu Północnoatlantyckiego \[...\] Węgierskie Zgromadzenie Narodowe w minioną środę rozpoczęło debatę na temat rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego 0 Szwecję i Finlandię. Wydawało się, że procedura ratyfikacji będzie formalnością. Za rozszerzeniem opowiadali się i prezydent, 1 premier. Rząd zwrócił się do parlamentu o uchwalenie niezbędnych ustaw. I tu zaczęły się komplikacje. Premier Viktor Orban nagle zakomunikował, że 'posłowie nie są zbyt entuzjastycznie nastawieni do rozszerzenia NATO'. Wszystkiemu winne ma być krytyczne podejście krajów nordyckich do kwestii praworządności na Węgrzech."

Polskie Radio, „Szokujące dokumenty FSB. Putin myślał, że po upadku Ukrainy rozpadnie się NATO, chciał zgody na ostrzał Polski": Dokumenty opisywane przez dziennik pochodzą ze źródła wewnątrz FSB znanego jako Wind of Change i zostały wysłane do rosyjskiego działacza na rzecz praw człowieka Władimira Osieczkina. „Jak wynika z ujawnionych dokumentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, o których pisze brytyjski 'The Sun', 'Władimir Putin wierzył, że po inwazji na Ukrainę NATO się rozpadnie, a kraje zachodnie będą błagać Rosję, by nie wyrządzała im krzywdy'. \[..\] Wynika z nich, że Putin liczył, iż po błyskawicznym zwycięstwie jego wojsk na Ukrainie, której pokonanie miało zająć trzy dni, Zachód będzie trząść się ze strachu, co ostatecznie doprowadzi do upadku NATO. Dyktator miał wskazywać na przystąpienie Polski i krajów bałtyckich do NATO jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji i wykorzystał to do uzasadnienia inwazji na Ukrainę."

Tomasz Teluk, Gazeta Polska Codziennie, „Wahadło wychyla się na niekorzyść Rosji": Rosja ma coraz mniej atutów, postępów na froncie nie widać, za to zbroi się Ukraina - czy wojna może skończyć się szybciej, niż myślimy? „Wszyscy zastanawiają się, jak długo jeszcze potrwa konflikt na Ukrainie. Szef NATO Jens Stoltenberg ostrzega, że Kreml przygotowuje się na wieloletnią wojnę z Zachodem. Tymczasem brak sukcesów na froncie powoduje, że plany Putina mogą ulec zmianie znacznie szybciej. \[...\] Tymczasem postępów na froncie nie widać, za to zbroi się Ukraina. Zapowiedź gigantycznych dostaw broni dla Kijowa podczas wizyty Joego Bidena przekracza najśmielsze oczekiwania Ukraińców z zeszłego roku. Dostawę rakiet dalekiego zasięgu zapowiedziała Wielka Brytania. Buduje się też koalicja państw, które dostarczą nowoczesne myśliwce, oczywiście po uprzednim przeszkoleniu ukraińskich pilotów.\[...\]"

Maciej Nowicki, Newsweek, „Rosja schodzi do piekła": Wywiad z francuskim geostrategiem, Bruno Tertraisem. „Wygląda na to, że w przeciwieństwie do czasów sowieckich Rosja nie uważa broni nuklearnej za symbol równości w relacjach z USA. To dziwne, ponieważ to jest jedyny wymiar, w którym Rosja może się uważać za godnego dziedzica ZSRR. We wszystkich innych jest znacznie słabsza. Wbrew temu, co się nieraz mówi, Putin tak naprawdę ani razu od początku tej wojny nie zagroził użyciem broni nuklearnej. Prawie wszystkie jego wypowiedzi to w gruncie rzeczy przypomnienie rosyjskiej doktryny - i nie widzę w nich gróźb w sensie przymusu. A wycofanie się z Nowego Startu jest spójne z tym, co Putin robi od lat: albo narusza traktaty, albo zawiesza w nich uczestnictwo. To gest symboliczny, Rosja nie zacznie się natychmiast zbroić. Ryzyko nuklearne jest bardzo małe. Choć nie zerowe."

Grzegorz W. Kołodko, Rzeczpospolita, „Szaleństwo do kwadratu": Opinia byłego wicepremiera i byłego ministra finansów. „Zamiast z dumą ogłaszać, że zwiększymy wydatki wojskowe, może wezwać innych do zahamowania militarnego szaleństwa? Mniej ludzi będzie cierpieć i ginąć; na Ukrainie też - przekonuje ekonomista. \[...\] Bezpieczeństwo można zapewniać przy istotnie niższych wydatkach wojskowych pod warunkiem, że zachowana będzie stosowna równowaga. Tymczasem coraz poważniejsze zagrożenia dla pokoju tkwią też w tym, że windowanie wydatków wojskowych przez głównych geopolitycznych graczy – NATO z USA na czele, Rosję i Chiny – musi spowodować następstwa w innych państwach.\[...\]"

Katarzyna Brejwo, Gazeta Wyborcza, „Jak długo Austria będzie 'obnosić neutralność niczym monstrancję'? Niezależni eksperci nawołują do otwartej debaty": Grupa dziewięćdziesięciu prominentnych przedstawicieli polityki, kultury i nauki 20 lutego opublikowała list otwarty, w którym wzywa do debaty nad polityką bezpieczeństwa Austrii.  „'Chowamy się za drzewem w nadziei, że nikt nas nie zauważy i całe zło świata przemknie obok nas' - ironizuje jeden z publicystów, sygnatariusz listu otwartego. Na razie jednak kontrowersje budzi nawet propozycja, by neutralność poddać w Austrii dyskusji. \[...\] Ich zdaniem austriacka doktryna bezpieczeństwa jest anachroniczna, armia nieprzygotowana do obrony ojczyzny ani niesienia pomocy innym krajom UE, a stanowisko w sprawie bezpieczeństwa jest na arenie międzynarodowej przez jednych wyśmiewane, a przez innych postrzegane jako pozbawione kręgosłupa."

Liam Collins, Onet, „Byłem amerykańskim doradcą wojskowym w Ukrainie. Widziałem, jak Kijów reformował armię, by dać odpór Rosji": Kompetencje wojskowe Ukraińców w znacznym stopniu doprowadziły do tego, że Rosjanom nie udało się zająć Kijowa i Charkowa. „Ledwie nieco rok temu ogromna część obserwatorów i analityków militarnych nie zastanawiała się, czy Rosja odniesie zwycięstwo, ale jak szybko tego dokona. A jednak Ukraina heroicznie walczy, broni się i odpiera ataki.\[...\] Sukces w bitwie zależy bowiem także od strategii, działań operacyjnych, doktryny, szkolenia, przywództwa, kultury militarnej i woli walki. Rosja posiadała i nadal ma przytłaczającą przewagę liczebną w zakresie siły roboczej i systemów uzbrojenia, ale na każdym innym polu to Ukraina jest na prowadzeniu."

Reklama

Komentarze (14)

  1. Cyber Will

    @bc Tak Boris Johnson byłby odpowiednią osobą ale zdaje się Ben Wallace jest jednym z kandydatów.. Sensowną byłaby tez kandydatura kogos z państw Bałtyckich bo wobec Polaka będzie mocny opór Niemiec, Francji i Beneluxu czyli sojuszników Moskwy.

  2. DRB

    Kołodko a miałeś szansę nie odzywać się. Takiej absurdalnej wypowiedzi dawno nie słyszałem.

  3. heniek_czycos

    Kwaśniewski kandydatem na szefa NATO to można inaczej - komunista/agent kandydatem na szefa NATO. Co za nieodpowiedzialne pomysły. Przewodniczący rady uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, Od 1977 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pełnił funkcję ministra-członka Rady Ministrów ds. młodzieży w rządzie Zbigniewa Messnera a także w rządzie Rakowskiego. W styczniu 1990 wraz z Millerem i Oleksym został współtwórcą Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, WPROST WYMARZONY KANDYDAT tylko dla kogo?

    1. gregoz68

      Przesadza Pan. W Charkowie zachował się godnie. Nie przewrócił się:)

    2. bc

      Polska powinna poprzeć Johnsona.

  4. Tomasz

    1. Kwaśniewski jako TW na emeryturze to bardziej pasuje już książek historycznych a nie jako szef NATO bo jeszcze przestanie być TW na emeryturze co niewątpliwie będą starać się zrobić Rosjanie. 2. Kołodko powinien zostać nominowany do największej bzdury roku po słowach "...wezwać innych do zahamowania militarnego szaleństwa". Jeśli chce może wzywać Rosję do zahamowania szaleństwa, ale wątpię w skuteczność takich "wezwań". Boję się jednak, że on wzywałby zachód do zahamowania zbrojeń a nie Rosję.

    1. Observer

      „Pacyfiści wszyscy krajów, łączcie się” To niby takie niewinne, ale rezonuje tylko na Zachodzie. Niech Kołodko jawnie przyłączy się do Sykulskiego. Swoją drogą powinny sprawdzić służby ( mają przecież sławne narzędzie) czy w historii połączeń Leszek S. nie pojawia się u niego. Zreszta sprytnie pomyślane, on przecież tylko z ekonomicznego punktu widzenia ocenia zbrojenia.

    2. Sorien

      On i szef NATO .... Wystarczy przypomnieć jego nagranie z Kijowa jak studentom tłumaczył w latach 2000 że przyjdzie czas że Rosja będzie to NATO....

  5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Potrzebujemy kilku wielkich lotnisk zdolnych do obsługi na dużą skalę C-17A i najcięższych C-5B. Sam CPK to przede wszystkim nie 50 mln pasażerów - a przewozy towarowe [ogólnie podwójnego zastosowania]- zwłaszcza dostaw militarnych w okresie narastania zagrożenia wobec Polski/Bałtów. Chodzi o to, aby REAKCJA wzmocnienia Polski była SZYBSZA od tempa koncentracji sił Rosji - i w ten sposób gasić agresywne plany Kremla. Bo dostawy drogą morską są na taką strategię działania zdecydowanie za wolne.

  6. PPPM

    1. Co do gwarancji - Niemcom nie wierzę. 2. Wypowiedź Kołodki, w obliczu wroga u granic jest po prostu żenująca. 3. Co do Orbana i ich zgody na przystąpienie do NATO Szwecji i Finlandii. - to żałuję, że Węgry są w NATO. To szkodnik i bezwartościowy "sojusznik". V kolumna NATO

    1. Polak12345

      Ja bardzo popieram i popierałem Węgry. Jedyny nam przychylny kraj- Węgrzy jak słyszeli że jest z Polski to bardzo zmieniali podejście( zjechałem stopem Europe w tym Węgry). Bronili i bronią Węgrów na Ukrainie gdzie tutaj ludzie mają naszych Polaków w czterech literach( jako kibic Lecha woziłem paczki dla Polaków na święta). V kolumna to zjechała się do nas do Polski- ludzi którzy nas nienawidzą.

  7. BadaczNetu

    Kwaśniewski do NATO ? To jakiś ponury żart ?

  8. Box123

    1) CPK - jedna z kluczowych inwestycji (także z połączeniu z budową infrastruktury szybkiej kolei) dla rozwoju, bezpieczeństwa i pozycji Polski: głowni przeciwnicy - Berlin, Putin i nasza totalna opozycja. To mówi wszystko o sytuacji politycznej w naszym kraju i każdy powinien przynajmniej z tego wyciągnąć wnioski jeżeli inne kwestie jak działania naszej opozycji względem wojska, bezpieczeństwa energetycznego i polityki gospodarczej państwa są dla niego niewystarczające 2) to już nie ma nikogo innego poza przedstawicielem kolaborantów z sowieckimi okupantami i poprzednikami Putina (członek okupacyjnej rady ministrów w latach 85-89) na szefa NATO? Ale może wtedy szybciej przyjmą "Finlandię"

  9. mc.

    CPK to jeden temat, ale równolegle należy wydłużyć i poszerzyć pas na lotnisku Sochaczew - Bielice wraz budową odpowiedniego zaplecza logistyczno-magazynowego. Dla tych którzy nie wiedzą o co chodzi: lotnisko Sochaczew-Bielice to dawny 32 Pułk Lotniczy Rozpoznania Taktycznego (samoloty MiG 21R). Obecnie mieści się tam 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (na wyposażeniu Patriot-y). Czyli jest to najlepiej zabezpieczone miejsce w Polsce. Tereny wojskowe należy powiększyć (co najmniej dwukrotnie), zalesić i przygotować stanowiska pod wyrzutnie itd. Ale ponieważ do Pułku była też doprowadzona bocznica kolejowa, jest to też miejsce które może być wykorzystane pod kątem "dużej logistyki".

  10. rukma.vimana

    "Jesteśmy teraz najsilniejszym sprzymierzeńcem Ukrainy na kontynencie europejskim i nadal nim pozostaniemy" - ten człowiek to chyba całkiem na głowę upadł.

  11. Thorgal

    „Byłem amerykańskim doradcą wojskowym w Ukrainie. Widziałem, jak Kijów reformował armię, by dać odpór Rosji" Jestem w Polsce, tu dalej nic lub nie wiele się dzieje. Fajnie tak popatrzeć i komentować co się dzieje u sąsiada bo my naród wybrany robić nic nie musimy....

  12. Thorgal

    „Scholz: Zachód gotów udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa": Powiedział to cichy przyjaciel Putina i Rosji....

  13. PatriotW

    Postkomunista szefem nato?

  14. mwb

    Coś jak Angela Merkel...

Reklama