Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów: CPK kluczowe dla wschodniej flanki, Ustawa o obronie Ojczyzny do zmiany

Autor. CPK_PL/X

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Gazeta wyborcza: FRANCJA ZA SŁABO POMAGA, ALE PRÓBUJE TO ZMIENIĆ: „Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie Francja stara się udowodnić, że jej warta 3,2 mld euro pomoc wojskowa może zmienić sytuację na froncie. Francja za słabo pomaga, ale próbuje to zmienić Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie Francja stara się udowodnić, że jej warta 3,2 mld euro pomoc wojskowa może zmienić sytuację na froncie.”

Reklama

Rp.pl: Marek Kozubal: Bomba A w Polsce? Nie teraz: „Polska nie rezygnuje z udziału w nuklearnym odstraszaniu sojuszu północnoatlantyckiego. Po zmianie rządu nie zmieniły się nasze aspiracje związane z udziałem w odstraszaniu nuklearnym NATO. Polska nie uczestniczy w programie „Nuclear Sharing”, który umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym takiej broni. Jednak co jakiś czas polscy politycy i wojskowi sygnalizują, że jest to jedna z dróg zapewnienia naszego bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita: CPK KLUCZOWE DLA WSCHODNIEJ FLANKI NATO:Już co najmniej od czasów wojny francusko-pruskiej z 1870 roku wiadomo, że ta strona konfliktu, która jest w stanie szybciej się zmobilizować i szybciej dyslokować swe siły na front, ma większą szansę na sukces. Postęp techniczny nie zmienił tych reguł, co można było zaobserwować choćby w czasie pierwszej fazy wojny w Ukrainie, kiedy Rosjanie mieli znacznie większe na kierunku kijowskim siły i dysponowali wielokrotną przewagą. Jednak, nie będąc w stanie ich zaopatrzyć, doznali upokarzającej klęski.

Reklama

wyborcza.pl: Ustawa o obronie ojczyzny do zmiany: „Przyjęta dwa lata temu ustawa o obronie ojczyzny, zamiast porządkować tę dziedzinę i przyczyniać się do większego bezpieczeństwa kraju, tylko potęguje chaos. Potrzebna jest nowelizacja Opinie publikowane w naszym serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji Autor dwukrotnie pełnił funkcję ministra obrony narodowej (1992-93 i 1997-2000), był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego (2004-07).

onet.pl: Armenia proponuje Azerbejdżanowi pakt o nieagresji:Armeński premier Nikol Paszynian zaproponował Azerbejdżanowi podpisanie paktu o nieagresji w oczekiwaniu na kompleksowy traktat pokojowy między dwoma wrogimi sąsiadami na Kaukazie. Informację przekazał sam premier podczas obchodów Dnia Armii — podaje agencja AFP. Budynek mieszkalny zniszczony w wyniku azerskiego ataku na Stepanakert, Górski Karabach, 19 września 2023 r.

Reklama

Komentarze (15)

  1. bezreklam

    Co do Armenii - akurt wczoraj widzialem mapke zasiegu zaieszkania Ormian na przestrzeni ostanich kilkset lat - to generanie sie kurczy. Szkoda ze Rosja oslabla akurat wtedy gdy goscie z Azerbejdzanu postawili zatwic sparwe Girskego Karabachyu. To kolejny dowod ze slaba Rosj dla wielu to trfaedia

    1. Buczacza

      Ale, że trafedia? No i ta sparwe...

    2. bezreklam

      Ty sie zajmujesz jedna literka - ja 300 tys mieszkancami Karabachu. i tak caly czas...sens kontra ladny bez sens

  2. Franek Dolas

    Dzisiaj w TVP już tej jak trzeba podali że kwalifikacji wojskowej będzie podlegał jeden rocznik chyba 2005 ok 200.000 tys. Chłopa. A p. Siemoniak wielki minister obrony twierdził że nie możemy wystawić 300.000 arm ii. No ale to przecież wybitny specjalista nowej władzy jak zresztą każdy z nich.

  3. staryPolak

    o roli CPK najlepiej świadczy regionalny port w jasionce pod Rzeszowem. Jest port - jest Ukraina. A na buczenie ciężkich transportowców to tamtejsi już nawet nie zwracają uwagi.

  4. szczebelek

    Niech zgadnę pierwszym artykułem do zmiany jest liczebność wojska?

    1. WisniaPL

      Oczywiście. Wojsko jest zdecydowanie za małe.

    2. staryPolak

      Ukraina właśnie podała że ma 880 tys żołnierzy. Po dwóch latach obustronnej masakry.

  5. staryPolak

    ad. CPK - czego nie rozumiecie? Polski rząd z nadania niemieckiego miałby sięgnąć reką po finanse jakie polskie firmy pozostawiają w budżecie niemieckim w ramach cargo? Taż rękę taką obciąć trzeba, bo byłaby to reka niewdzięcznika. I proszę nie zapominać że gospodarka Niemiec ledwo dycha, jest w recesji i nikt nie ma zielonego pojęcia co z nią robić. Jak Niemcy zsuną się po równi pochyłej to cała strefa euro która w zasadzie już lezy rozsypie się. I co zrobią najlepsze na świecie kadry urzędnicze w Brukseli?

  6. RAF

    CPK oczywiscie nie bedzie bo nie podoba sie to naszym "przyjaciolom" z Niemiec. I nie wazne jakie argumenty ZA przedstawimy to wyrok zostal juz wydany.

  7. "Pułkownik" Michał

    1. CPK to projekt strategiczny, którego nie zastąpią małe porty regionalne. Próba jego uwalenia wygląda na wysiłki obcych służb... Za jego istnieniem przemawia bowiem: interes ekonomiczny (lotniczy przewóz cargo wart ciężkie miliardy złotych), jak i militarny centrum logistyczne do szybkiego przerzutu znacznych sił w chwilach zdiagnozowania rysującego się na horyzoncie zagrożenia. Ten projekt jest ze wszechmiar konieczny do wybudowania, a jego uwalenie powinno być sygnałem do ogromnych protestów. 2. Atom powinniśmy mieć i w postaci elektrowni i własnej minimum taktycznej broni jądrowej.

    1. Zam Bruder

      Ktoś tu celowo podkopuje nasze wspólne bezpieczeństwo ; bo nie wierzę że tylko dlatego chcą uwalenia tego czy innego projektu, aby na złość dziadkowi z Żoliborza odmrozić sobie uszy...

    2. pawelv

      Obiektywnie rzecz biorąc to ludzie którzy podróżują dużo po świecie i prowadzą w nim interesy mówią wprost że duże porty lotnicze i morskie przynoszą państwom krociowe zyski i mówią wprost że w Polsce tylko idi może zatrzymać taki projekt i budowę CPK .. Gdyby u nas powstał taki port to zgarnął by prawie cały ruch między Azją a Europą , a przynajmniej jego dużą część . Trzeba pamiętać o dużym ruchu osobowym i towarowym który by przynosił dochody z ceł i różnych opłat . Dlatego też Niemcy nie chcą absolutnie dopuścić do powstania takich inwestycji w Polsce.

    3. LMed

      Próba uwalenia obywatelu "pułkowniku"? Skąd ta nerwowość? Podsumuj sobie efekty po 8 latach i wiecej spokoju zalecam.

  8. Edmund

    Przypomnę, ze w latach 20 poprzedniego wieku, tego typu projekty wyciągnęły USA z wielkiego kryzysu. Pojawiła się praca dla rodzin, przemysł zyskał zamówienia. Wiedza o tym Kaczyński i Morawicki - praktyk biznesu, ale co może o tym wiedzieć Tusk?

  9. Był czas_3 dekady

    CPK nie może powstać. Przynosiłby miliardowe zyski do budżetu naszego państwa, a naszym sąsiadom zależy na tym by nie był konkurencją dla nich. Czy to tak trudno pojąć?

  10. MC775

    Od dawna mówię o konieczności pozyskania dostępu do broni jądrowej przez Polskę. Najlepiej własnej a nie przez NC. Rozumiem jakie to ogromne wyzwanie polityczne i finansowe, ale za taką siłę odstraszania warto moim zdaniem zapłacić tę cenę. Myślę, że Polska jest już gotowa do negocjacji międzynarodowych w tej sprawie i czas wykorzystać aktualną pozycję do wejścia w grono posiadaczy atomu. Oby nigdy nie został użyty, ale niech będzie.

    1. xdx

      Poza Nuclear Sharing praktycznie nie istnieje możliwość posiadania. Polska nie ma ani technologii wzbogacenia uranu ani nie posiada uranu w takich ilościach- i nikt Polsce tego nie sprzeda - zakaz rozpowszechniania broni atomowej. Czyli trzeba by to robić na wpół legalnie i w tajemnicy- aha przy obecności wojsk sojuszniczych w każdym mieście? To już lepiej NS ale tam o użyciu decyduje prezydent USA , Polska zapewnia tylko nosicieli tejże broni. Zresztą co daje broń atomowa? Użyć jej i tak nie możesz bo oznacza to kompletne zniszczenie kraju a utrzymanie kosztuje masę kasy. Soviety też mają tylko parę sprawnych ładunków - reszta tych tysięcy to stare bombki zalegające w magazynach które strach ruszyć.

    2. "Pułkownik" Michał

      @xdx jakoś nie wierzę, że Rosja zaatakowałaby Ukrainę, gdyby ta posiadała te ponad 100 głowic, które oddała na podstawie memorandum budapesztańskiego... ;) A co do atomu. To mamy od lat działający pod Warszawą doświadczalno-produkcyjny reaktor Maria. Twierdzenie, że nie mamy kompetencji w tej dziedzinie jest wyssane z palca. ;P

    3. Vixa

      @Michał, reaktor Maria od 2014 pracuje na 20% U²³⁵, to raz, a nasze doświadczenie to produkcja radiofarmaceutyków, a nie wzbogacania uranu. Przykro mi, ślepa uliczka.

  11. Buczacza

    Na koniec 2 chłopczyk. Ten 127 montowanych na wszystkie fregatach. W szkole podstawowej uczyli mnie, że żeby zadać pytanie wypadałoby odpowiedzieć na pytania zadane wcześniej.... Takie elementarne clue na poziomie szkoły podstawowej w Polsce...

  12. Zam Bruder

    Ostatnio usłyszałem taki oto argument przeciwko budowie CPK ; "taki centralizowany hub będzie zneutralizowany w czasie wojny jednym atakiem rakietowym...". Tyle tylko, że on ma do spełnienia swoją rolę jeszcze - Przed a nie po godzinie "W". Może panu pełnomocnikowi i wszystkim tym którxy w tym projekcie widzą tylko pisowskiego Misia ktoś to w końcu wyjaśni?

    1. DanielZakupowy

      Po co to budować skoro jest w Berlinie? XD

    2. Shin Kazama

      Taaa... w czasie urojonej wojny kjtóra nie wybuchnie bo Putin utknął na Ukrainie i nie przedrze się dalej do końca życia, którego niewiele już mu zostało. Co z tego że Rosja przestawiła przemysł na produkcję broni? Pozorna przewaga liczebna rekompensowana jest z nawiązką przez wiele wiele lepszą jakość i niezawodność sprzętu zachodniego.

    3. DBA

      Zam Bruder. Dziwię się, że w dośc głupiej dyskusji publicznej na temat CPK nie pada argument czysto militarnego zastosowania CPK zarówno jeżeli chodzi o sam projekt, jak i jego lokalizację. Bo to, że w razie wojny te kilka amerykańskich dywizji ma mieć gdzie ladować to jedno, ale samo usytuowanie pomiędzy bazami lotniczymi w Łasku, Powidzu i Krzesinach + aglomeracje Warszawy, Łodzii Poznania to ochrona tych obiektów silną strefową OPL ( w tym Redzikowo) skutecznie zwalczajacą konwencjonalne środki rażenia, czego się nie zapewni przy rozproszeniu obiektów. Dodatkowo odległość od ruskich granic ponad 300 km, co zapewnia wyeliminowanie rakiet taktycznych (a proponowany Modlin jest w zasięgu tychże)

  13. Buczacza

    Półtora roku temu w sierpniu 2022. W Beskidzie Śląskim z chłopakami z 25..W 30 godzin zrobiliśmy blisko 40 km . Obciążenie 16-18 kg. Gdzie od 10 rano do 1 w nocy padał deszcz. Gdzie trzeba było zrobić bazę na noc. Rozpalić ognisko w deszczu i zrobić kolację na ciepło. Poruszając się nie po szlakach. Chłopczyku o czym ty tam bredzisz... Z czym ty do ludu..

  14. Buczacza

    Dowóca jest od dowodzenia.... A nie osłaniania odwroty. Jeśli zrobił to... To musiał mieć powód. Może kontuzja może rana postrzałowa... Nie wiem...

  15. Buczacza

    Wracając do tematu. Przez ponad 20 lat robiliśmy wyjazdy do mosskowi. Pisałem o tym nie raz. Mając na plecach 20-25 kg. Robiliśmy w terenie na płaskim bez problemu 25-35 km. Więc ta odległość jest do zrobienia przez specjalsów. Czy ją zrobili nie wiem.. Jest wiele metod poruszania pi terenie przeciwnika.

Reklama