Reklama

Polityka obronna

Pierwsza "Strzelnica w powiecie" otwarta na Podkarpaciu

Zdj. ilustracyjne Fot. Scott Air Force Base
Zdj. ilustracyjne Fot. Scott Air Force Base

Uroczyste otwarcie pierwszej strzelnicy wybudowanej w ramach programu „Strzelnica w powiecie”  odbyło się w poniedziałek, w Maleniskach k. Jarosławia na Pokarpaciu. W inaugracji nowego obiektu wziął udział obecny szef Kancelarii Premiera i pomysłodawca projektu minister Michał Dworczyk.

Budowa strzelnicy w Maleniskach rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku. Obiekt o długości 400 metrów kosztował prawie 2 mln zł. Dofinansowanie przedsięwzięcia w wysokości 1,75 mln zł samorząd powiatowy otrzymał z MON.

– Strzelnica będzie służyła nie tylko do szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą na niej mogli ćwiczyć funkcjonariusze innych służb, organizacje proobronne, klasy mundurowe. Będzie dostępna także dla osób prywatnych, które mają pozwolenie na broń – powiedział rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura. W wyniku przetargu obiektem ma zarządzać Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Strzelnica w Maleniskach to zasługa przede wszystkim lokalnych samorządowców i oficerów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich aktywność sprawiła, że Ministerstwo Obrony Narodowej, w którego kierownictwie wówczas byłem, zdecydowało się, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany w powiecie jarosławskim.

Michał Dworczyk, szef KPRM

Minister Dworczyk przypomniał, że program zakłada budowę strzelnic w powiatach, gdzie nie ma strzelnic wojskowych. Ponadto skierowany został przede wszystkim do samorządów by mogły na swoim terenie kształtować postawy proobronne wśród młodzieży. Jak dodał, na projekt w tym roku zaplanowano 40 mln zł. W najbliższych tygodniach zostanie rozpisany konkurs dla kolejnych samorządów chcących budować lub rewitalizować obiekty strzeleckie. 

W czasie uroczystości pierwsze strzelanie na obiekcie przeprowadzili żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego.  

Początek działalności strzelnicy w Maleniskach przyjmuje się drugą połowę dziewiętnastego wieku, kiedy to armia austro-węgierska zbudowała w tym miejscu obiekt do szkolenia strzeleckiego. W okresie międzywojennym strzelnica nosiła nazwę “SZCZYTNA” i wykorzystywana była przez żołnierzy m. in. 39. Pułk Strzelców Lwowskich, który wchodził w skład 24. Dywizji Piechoty, a większość jego pododdziałów stacjonowała w Jarosławiu. W czasie okupacji na terenie obiektu szkolili się żołnierze plutonu dywersyjnego AK rejonu Pruchnik Władysława KOBY ps. ”RAK”. Po II Wojnie Światowej obiekt wykorzystywany był przez żołnierzy Garnizonu Jarosław. W latach 70-tych strzelnica została wyłączona z użytkowania.

Reklama

Komentarze (5)

 1. werte

  Wybudowana? Raczej przebudowana skoro był to obiekt od wieków używany. Do tego cena 2 mln to prawdziwa taniocha. Wręcz za darmo. Tylko tak dalej. Najlepsza zmiana.

  1. Podbipieta

   To nie rób Pan nic.Nie broń się.Będzie wtedy przenajlepsza zmiana...

  2. mamrot

   Nie wiedziałem, że tydzień pracy spychacza i koparki tyle kosztuje. Wow.

  3. edek z podkarpacia

   Już się nie mogę doczekać.... a może by tak z czarnoprochowców zadymił :) pozdrawiam

 2. CZ

  Widziałem wczoraj w tv. krótki obrazek z nowej strzelnicy kałuże i stojąca woda jak to ma się do przepisu iż woda gruntowa musi być poniżej 1 metra pod powierzchnią i wydali prawie 2 mil.

  1. Rex

   Może to było po ulewnym deszczu?

 3. Michnik

  \"Będą na niej mogli ćwiczyć ........... także dla osób prywatnych, które mają pozwolenie na broń – powiedział rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura. \" A to jak ktoś nie ma pozwolenia to nie będzie mógł kożystać???? Jakiś nonsens... Chyba chodzi o to, żeby uczyć tych co nie umieją prawda??????

  1. PP

   Musieliby wyłożyć kolejne pieniądze na zorganizowanie broni, amunicji, magazynów, całej oprawy. To generuje kolejne koszty, a pewnie wyszli z założenia że skoro będzie już miejsce to i osoby się tym bardziej zainteresują i np. postarają się o pozwolenie na broń. Takie jest moje zdanie

 4. ezybusz

  Właśnie polsko języczna stacja ( prawda i tylko prawda ) - już naśmiewa się i krytykuje ? Wiadomo nie polska to i krytykuje gdyby to Izrael był - zachwalała by ! Z godnie z wytyczną amerykanów mają powstać strzelnice i basta .

  1. zły

   Jeżeli dobrze rozszyfrowałem zawoalowany przekaz to stacja, o której mówisz należy do Amerykanów. A to ci klops...

 5. Jan

  Brawo brawo miała być w każdym powiecie

Reklama