Polityka obronna

Pierwsza "Strzelnica w powiecie" otwarta na Podkarpaciu

Zdj. ilustracyjne Fot. Scott Air Force Base
Zdj. ilustracyjne Fot. Scott Air Force Base

Uroczyste otwarcie pierwszej strzelnicy wybudowanej w ramach programu "Strzelnica w powiecie"  odbyło się w poniedziałek, w Maleniskach k. Jarosławia na Pokarpaciu. W inaugracji nowego obiektu wziął udział obecny szef Kancelarii Premiera i pomysłodawca projektu minister Michał Dworczyk.

Budowa strzelnicy w Maleniskach rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku. Obiekt o długości 400 metrów kosztował prawie 2 mln zł. Dofinansowanie przedsięwzięcia w wysokości 1,75 mln zł samorząd powiatowy otrzymał z MON.

– Strzelnica będzie służyła nie tylko do szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą na niej mogli ćwiczyć funkcjonariusze innych służb, organizacje proobronne, klasy mundurowe. Będzie dostępna także dla osób prywatnych, które mają pozwolenie na broń – powiedział rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura. W wyniku przetargu obiektem ma zarządzać Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Strzelnica w Maleniskach to zasługa przede wszystkim lokalnych samorządowców i oficerów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich aktywność sprawiła, że Ministerstwo Obrony Narodowej, w którego kierownictwie wówczas byłem, zdecydowało się, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany w powiecie jarosławskim.

Michał Dworczyk, szef KPRM

Minister Dworczyk przypomniał, że program zakłada budowę strzelnic w powiatach, gdzie nie ma strzelnic wojskowych. Ponadto skierowany został przede wszystkim do samorządów by mogły na swoim terenie kształtować postawy proobronne wśród młodzieży. Jak dodał, na projekt w tym roku zaplanowano 40 mln zł. W najbliższych tygodniach zostanie rozpisany konkurs dla kolejnych samorządów chcących budować lub rewitalizować obiekty strzeleckie. 

W czasie uroczystości pierwsze strzelanie na obiekcie przeprowadzili żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego.  

Początek działalności strzelnicy w Maleniskach przyjmuje się drugą połowę dziewiętnastego wieku, kiedy to armia austro-węgierska zbudowała w tym miejscu obiekt do szkolenia strzeleckiego. W okresie międzywojennym strzelnica nosiła nazwę “SZCZYTNA” i wykorzystywana była przez żołnierzy m. in. 39. Pułk Strzelców Lwowskich, który wchodził w skład 24. Dywizji Piechoty, a większość jego pododdziałów stacjonowała w Jarosławiu. W czasie okupacji na terenie obiektu szkolili się żołnierze plutonu dywersyjnego AK rejonu Pruchnik Władysława KOBY ps. ”RAK”. Po II Wojnie Światowej obiekt wykorzystywany był przez żołnierzy Garnizonu Jarosław. W latach 70-tych strzelnica została wyłączona z użytkowania.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.