Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Francja ogłasza "koalicję artyleryjską" dla Ukrainy; Śmigłowcowa rewolucja w polskiej armii

Autor. . Direction générale de l'armement/X

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Rp.pl:„Huti ostrzelali kolejny amerykański statek. Biden: Będziemy ich nadal atakować” „Wspierani przez Iran rebelianci Huti wystrzelili dwa pociski przeciwokrętowe w stronę amerykańskiego tankowca w czwartek wieczorem. Pociski uderzyły w wodę w pobliżu statku. Tankowiec nie doznał żadnych uszkodzeń, nikt na jego pokładzie nie ucierpiał - podaje amerykańska armia. To kolejny w ostatnich dniach atak Huti na amerykański statek cywilny. 17 stycznia Huti zaatakowali amerykański masowiec Genco Picardy (podobnie jak zaatakowany w czwartek tankowiec Chem Ranger pływający pod banderą Wysp Marshalla), uszkadzając jednostkę i wywołując pożar na jej pokładzie. Załogę Genco Picardy musiał podjąć indyjski okręt znajdujący się w rejonie Zatoki Adeńskiej, na której nastąpił atak.

Reklama

Po zaatakowaniu masowca Genco Picardy Amerykanie ostrzelali cele w Jemenie atakując pozycje, na których miały znajdować się gotowe do wystrzelenia rakiety. Teraz celem ataku miał być tankowiec Chem Ranger — a do ostrzału doszło ok. 21 czasu lokalnego w czwartek — podaje Dowództwo Centralne USA (CENTCOM). Wcześniej o ataku poinformowali Huti, którzy twierdzili, że tankowiec został „trafiony bezpośrednio” w czasie ataku rakietowego. Tankowiec miał wypłynąć z portu Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Płynął do Kuwejtu.”

Rp.pl:„Bogdan Klich: Sojusznicy Ukrainy myślą przede wszystkim o swojej wewnętrznej polityce” „Europa musi wspierać walkę Ukraińców. Wzorem Putina powinna przestawić gospodarkę na tory wojennej mobilizacji. To wyzwanie, lecz i szansa, by zgasić moskiewskie zagrożenie poza granicami UE i NATO. Pamiętacie format Ramstein? To cykl konferencji organizowanych przez USA w bazie amerykańskich sił powietrznych. Charakterystyczne, iż podczas pierwszego spotkania 26 kwietnia 2022 roku nie przyjęto jakiejś radykalnej nazwy, jak choćby „koalicja na rzecz pokonania Putina”, lecz użyto amorficznego terminu Grupa Konsultacyjna ds. Obrony Ukrainy. Dlaczego? Bo taka definicja nie anonsowała twardych zobowiązań, dzięki czemu więcej było uczestników.

Reklama

Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, zapowiedział, że grupa będzie widywać się co miesiąc. Podczas 16 spotkań przedstawicieli ponad 40 państw z całego świata podejmowano konkretne decyzje o wsparciu dla obrońców Ukrainy. Ostatnia narada „koalicji Ramstein” odbyła się 11 października 2023 roku. Dlaczego o tym piszę? Bo minął już kwartał bez kolejnej konferencji. Cisza. Czyżby to koniec waszyngtońskiej inicjatywy? A może tylko tymczasowa przerwa? Jeśli tak, to z jakich przyczyn? Nasuwają się dwie.”

Bartosz Lewicki: Dziennik.pl:„Są silniejsi i lepiej uzbrojeni niż Hamas. Minister obrony Izraela: Trzeba przygotować się na ofiary…” „Izraelski minister obrony Joaw Galant powiedział, że jeśli libański Hezbollah spowoduje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa żydowskiego, to zapłaci za to wysoką cenę, i - zastrzegł - będą ofiary tego konfliktu.

Szef resortu obrony podkreślił, że „należy brać pod uwagę możliwość pogorszenia się sytuacji na północy” kraju, gdzie regularne ataki Hezbollahu, powtarzające się od początku wojny Izraela z Hamasem, zmusiły władze do ewakuowania blisko 80 tys. mieszkańców tego regionu. Władze Izraela są absolutnie przekonane, że ludziom tym należy umożliwić powrót do domów - zaznaczył Galant, cytowany przez portal Times of Israel. Zastrzegł jednak, że jeśli takiego „scenariusza nie uda się zrealizować środkami dyplomatycznymi”, to dojdzie do sytuacji, w której konieczne będzie stworzenia warunków do bezpiecznego powrotu relokowanych Izraelczyków innymi metodami. - Nie chcę tu mówić o terminach, i nie chcę mówić o metodach, ale to się wydarzy - obiecał.”

Onet.pl:„Łotysze zaminują granicę? „Opracowują plan” „Rząd Łotwy czeka na opinię sił zbrojnych w kwestii zaminowania wschodniej granicy państwa. W czwartek w Rydze o bezpieczeństwie, w tym na granicy zewnętrznej NATO i UE, rozmawiają ministrowie obrony państw bałtyckich.Minister obrony Łotwy Andris Spruds podkreślił, że miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne to ważna część łotewskich zdolności obronnych. Jak dodał, broń ta jest na uzbrojeniu armii Łotwy. „Siły zbrojne opracowują obecnie plan zagwarantowania bezpieczeństwa na wschodniej granicy i odstraszania przeciwnika przy wykorzystaniu różnych środków. Do końca miesiąca projekt ma być zaprezentowany rządowi” — napisała agencja LETA.

„Jednocześnie w internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją o wystąpieniu Łotwy z konwencji ottawskiej” — podał LSM. Autor petycji podkreślił, że jest to konieczne, by Łotwa mogła bronić się w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Traktat ottawski zakazuje użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych. LETA zaznaczyła, że miny przeciwpancerne i zdalnie sterowane miny przeciwpiechotne nie są zakazane przez tę podpisaną w 1991 r. konwencję.”

Onet.pl:„Francja ogłasza „koalicję artyleryjską” dla Ukrainy. Potężne wsparcie już w drodze” „Paryż zapoczątkował „koalicją artyleryjską” na rzecz Ukrainy. Zachód demonstruje długoterminową chęć wspierania Kijowa, co nie może podobać się na Kremlu. Francja i inne kraje zachodnie przekażą Ukrainie dostawy kluczowego uzbrojenia, w tym pociski kierowane. Prezydent Macron zapowiedział ponadto, że już niedługo sfinalizuje z Ukraińcami umowę w zakresie bezpieczeństwa i w lutym uda się do Kijowa. Przemawiając w czwartek, 18 stycznia, podczas inauguracji tak zwanej koalicji artyleryjskiej — tworzą ją 23 kraje, które zadeklarowały długoterminowe wsparcie Ukrainy w zakresie artylerii — minister francuskich sił zbrojnych Sebastien Lecornu powiedział, że francuska firma Nexter specjalnie dla Kijowa wyprodukuje 78 haubic Caesar.

„Wszystko to jest możliwe, ponieważ Nexter przeszedł na gospodarkę wojenną, jeśli chodzi o haubice Caesar” — powiedział francuski minister, dodając, że produkcja armat zajmuje Francuzom teraz 15 miesięcy zamiast 30.”

bankier.pl:„NATO zapowiada ćwiczenia wojskowe z udziałem 90 tys. żołnierzy” „Około 90 tys. żołnierzy weźmie udział w największych od dziesięcioleci ćwiczeniach NATO o nazwie Steadfast Defender 2024, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu i potrwają do maja - powiedział w czwartek głównodowodzący połączonych sił zbrojnych NATO w Europie generał Christopher Cavoli. „Sojusz zademonstruje swoją zdolność do wzmocnienia obszaru euroatlantyckiego, przerzucając przez Atlantyk siły z Ameryki Północnej” - powiedział amerykański generał na konferencji prasowej w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli po dwudniowym spotkaniu szefów sztabów państw NATO.

„Będzie to wyraźna demonstracja naszej jedności, naszej siły i naszej determinacji, by chronić się nawzajem” - dodał Cavoli. Występujący na tej samej konferencji prasowej, szef Komitetu Wojskowego NATO holenderski admirał Rob Bauer odniósł się do sytuacji na Ukrainie.

„Podczas gdy ostatnie ataki Rosji są niszczycielskie, nie są one skuteczne z militarnego punktu widzenia” - ocenił. Jego zdaniem wojna między Rosją a Ukrainą znalazła się w fazie „względnego impasu”. „Nie powinniśmy oczekiwać cudu po żadnej ze stron” - podsumował Holender.”

Wp.pl:„Śmigłowcowa rewolucja. Polska armia odzyskuje utracone zdolności” „Agencja Uzbrojenia chce pozyskać zintegrowany system szkolenia dla pilotów śmigłowców. W praktyce, obok zakupu symulatorów, oznacza to pozyskanie 24 nowych śmigłowców szkolnych. Zakup ten wpisuje się w szerszy trend śmigłowcowej rewolucji, przeprowadzanej obecnie w polskich siłach zbrojnych. Co się zmienia?

24 nowe śmigłowce szkolne, symulatory i trenażery, pakiet logistyczny i budowa lub modernizacja istniejącej infrastruktury. Plany Agencji Uzbrojenia oznaczają poszukiwanie następców dla eksploatowanych obecnie w roli maszyn szkoleniowych, polskich śmigłowców SW-4 Puszczyk i archaicznych maszyn Mi-2.

Decyzja Agencji może wydawać się kontrowersyjna, bo SW-4 to polskie, stosunkowo nowe śmigłowce. Konstrukcja została zaprojektowana w latach 80. w Polsce z myślą o zastąpieniu starzejących się śmigłowców Mi-2 (dzisiaj to konstrukcja już ponad 50-letnia!), prototyp oblatano w 1996 roku, a w 2004 roku ruszyła produkcja seryjna.

Niestety, ta zgrabnie prezentująca się maszyna, choć zdobyła kilka zamówień zagranicznych, okazała się daleka od doskonałości. Przy masie startowej sięgające 1,8 tony zastosowany silnik okazał się zbyt słaby, a konstrukcja podatna na wibracje, oddziałujące nie tylko na sam śmigłowiec, ale i na ciała pilotów.”

polskieradio.pl:„Resort obrony planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej” „Resort obrony planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej MON planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej. Informacja o rozporządzeniu Rady Ministrów w tej sprawie została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Istotą nowelizacji rozporządzenia jest wprowadzenie zmian w składzie powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich orzekających o zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej. Zmiana polega na zastąpieniu w składzie powiatowych komisji lekarskich pracowników średniego personelu do spraw zdrowia - pielęgniarką lub ratownikiem medycznym.”

Andrzej Łomanowski: Rp.pl:„Na Ukrainie narasta frustracja i niechęć do centralnych władz. W armii jeszcze większa, niż w całym społeczeństwie” „Dopóki na froncie trwa pat, w Kijowie odbywa się walka o nową ustawę o mobilizacji. Armia potrzebuje pół miliona nowych żołnierzy. – W ciągu kilku tygodni aktywnych debat na temat nowej mobilizacji wszystkie instytucje publiczne ogromnie straciły w oczach społeczeństwa – mówią prawie jednogłośnie ukraińscy politycy w rozmowach z portalem Ukraińska Prawda.

„Wzrasta krytyka organów władzy. W szczególności zaufanie do parlamentu zmniejszyło się z 35 do 15 proc. (…) Zaufanie do rządu spadło z 52 proc. do 16. Choć w przypadku prezydenta też odnotowujemy dynamikę malejącą, to zachowuje on zaufanie większości” – podsumowała ukraińska agencja socjologiczna Rejting. Przez cały poprzedni rok narastała krytyka władz, głównie ze względu na problemy z korupcją. Ale detonatorem stała się sprawa nowej ustawy o mobilizacji i konieczność powołania pod broń setek tysięcy mężczyzn. Jej rządowy projekt przewidywał obniżenie wieku poborowych z 27 do 25 lat, stworzenie elektronicznej bazy danych (chyba na wzór wprowadzonej już w Rosji), ale też karanie uchylających się od poboru poprzez odebranie części praw obywatelskich, co również prawdopodobnie skopiowano z rosyjskich rozwiązań.”

Reklama

Komentarze (14)

  1. kukurydza

    Prawdziwy problem z SW-4 leży gdzie indziej, bo silnik można było podmienić, a drgania wyeliminować. SW-4 zaprojektowano jako maszynę wyłącznie jednosilnikową. A ze względów bezpieczeństwa, w EU realnie przepisy ZAKAZUJĄ lotów jednosilnikowymi śmigłowcami nad terenem zabudowanym/zamieszkałym, zwłaszcza w miastach. To spowodowało, że cel - wyeliminowanie starzejących się Mi-2 - NIGDY nie został osiągnięty, bo "czajniki" dalej były potrzebne by "douczyć" pilotów zasad i procedur latania z 2 silnikami. Na dodatek SW-4 mają "sowiecki" kierunek rotacji wirnika, co sprawia że piloci nabierają nawyków szkodliwych kiedy zasiądą za sterami zachodnich śmigłowców.

    1. Prezes Polski

      To nie są jedyne problemy. Łopaty wirnika są zawieszone elastycznie, a we wszystkich współczesnych śmigłowcach tej wielkości są na sztywno. Powoduje to, że sw4 nie może wykonywać gwałtownych manewrów. Do szkolenia pilotów ah64, czy uh60 średnio się przez to nadaje. To tak jakby przesadzić pilota z pzl130 od razu na f16. Zanim pilot zrobi pętlę na maszynie za 100mln, powinien ją najpierw opanować na czymś tańszym i łatwiejszym.

  2. GB

    Znowu wypłynęła sprawa karabinka Grot. Błaszczak twierdził że PGZ podpisała umowę z Ukraińcami na dostawę tego karabinka po przekazaniu za darmo około 10.000 sztuk. Teraz okazuje się że nigdy takiej umowy nie podpisano więc Błaszczak kłamał....

    1. Prezes Polski

      Gdybyś napisał "Błaszczak nie kłamał", to bym się zdziwił, ale teraz nie jestem zdziwiony. Cała ta ekipa uczyła się polityki na dziennikach Goebbelsa. Dlatego trudno odróżnić ich kłamstwa od prawdy, którą też czasem dla niepoznaki, albo przypadkiem się posługują.

  3. Odyseus

    W Ukrainie coraz większe zmęczenie wojną i rozczarowanie władzami , nie wygląda to dobrze ...

  4. Odyseus

    Hezbollah to nie izolowany Hamas także bym się aż tak bardzo na miejscu Izraelczyków nie rozpędzał , bo jak otworzą drugi front to i w końcu Zachodni Brzeg się ruszy , przecież wiecznie z założonymi rękami Palestyńczycy tam siedzieć nie będą patrząc jak ich rodaków w Gazie mordują

  5. ciekawy1

    W najbliższych latach będziemy potrzebowali prawdopodobnie do 100 niewielkich śmigłowców wielkości H145M czy Aw109. Czemu nie zrobić przetargu na całość, z uwagi na efekt skali? Oczywiście wszystkie z możliwością montażu belek uzbrojenia i stosownej optyki.

    1. DBA

      ciekawy1 - nie przesadzaj. Oczywiście jest potrzebna baza szkoleniowa pilotów śmigłowców, ale po ponad 20 letnich cięciach najpierw trzeba wyszkolić instruktorów + uruchomić szkolenie obsługi naziemnej

    2. kukurydza

      Setkę może nie, ale jest szansa na porządki - nie rozumiem, po co małym zespołom patrolowym czy interwencyjnym policji wielkie, 10 tonowe Black Hawki. One powinny iść do wojska gdzie ich miejsce, a policja powinna dostać właśnie lżejsze, zdolne do lądowania w "ciasnych" miejscach miast H135/H145.

    3. ciekawy1

      @DBA Wolisz pozostawić problem na kilka lat w spokoju, aż zacznie być naglący? Zauważ ile w krótkim czasie będzie wycofanego Mi2 ale prawdopodobnie również SW4. Być może część W3 Sokół zastąpi w użyciu Mi2, ale to jest rozwiązanie na dłuższą metę nie opłacalne, chociażby z uwagi na koszty przelotu itd. Poza tym W3 też mają swoje lata. Czy nie lepiej zakupić większą ilość H145M lub AW109 i wynegocjować warunki serwisu, eksploatacji, modernizacji itd np. w WZL1, tak aby serwis był w pełni w polskich rękach?

  6. rwd

    Francja tworzy koalicję, która sfinansuje produkcję Cesarów dla Ukrainy. Dobry przykład dla naszych, że tak powiem, "polityków".

  7. GB

    Żona dowódcy samolotu A-50U Wiaczesława Lewczenko potwierdziła że samolot został zestrzelony. Jej mąż i cała załoga uznawani są za zaginionych gdyż A-50 wpadł do morza, a ciał dotychczas nie znaleziono. Kurcze, nie dostanie białej łady.

    1. kukurydza

      Ciekawe bo nasłuch radioelektroniczny ma transkrypcje transmisji z Su-27/30 eskorty, że "spadł jak świeczka" i "na ziemi wielki ogień".

  8. GB

    W ostatnich atakach ruscy użyli rakiet przeciwokrętowych P-35. Nie wiadomo ile, ale przynajmniej jedną Ukraińcy zestrzelili. To projekt z końca lat 50, a weszły do służby na początku lat 60. Miały je krążowniki projektu 58 i 1134. Chyba jedna bateria stała też na Krymie. Dotąd nie były używane. Kolejna staroć.

    1. Buczacza

      Ukraina wyssie z mosskowi wszystko co ma... A jak stała tak dalej stoi... Jestem pełen podziwu dla Ukraińców. Za to co robią. Z czym mają doczynienia. Determinacji i woli walki nikt im nie może zarzucić.

    2. DBA

      Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma

  9. szczebelek

    Informacja z Francji to jakiś pozytywny sygnał dla Ukrainy, bo ta potrzebuje artylerii jak również możliwości przełamania czyli bwp i czołgów.

  10. GB

    A dzisiejszej nocy drony spadły na zbiorniki ropy w mieście Klinki w O.Briańskim. Płoną. Czyli atak był skuteczny.

    1. GB

      Ukraincy też trafili dronami w fabryka prochów Tambow. I tu jest co najmniej kilka budynków zniszczonych. Jest filmik. Ta fabryka ma być jednym z największych producentów prochow w Rosji. Duży sukces.

  11. xdx

    Francuzi niech wpierw opanują produkcję rur aby im chrom nie odpadał. Ciekawe jak chcą podwoić produkcję lol chyba że w przyszłości- produkcja rur to na zawsze będzie limitowała szybkość produkcji artylerii chyba iż ktoś nowe technologie wymyśli.

    1. GB

      Nie wpadłeś na to, że lufy armatnie można importować?

  12. pawelv

    Odnośnie tych komisji lekarskich to rozumię że pani pielęgniarka po dostarczeniu dokumentacji medycznej o przebytych chorobach i leczeniu przez kandydata na żołnierza zadecyduje czy ten nadaje się do służby . Takie coś można by rozszerzyć na komisje lekarskie w ZUSie .Po co angażować lekarzy których i tak brakuje w lecznictwie, jak może orzekać pielęgniarka lub ratownik a lekarze mogą zająć się leczeniem chorych.

  13. GB

    Ciekawostko z tym atakiem na bazę paliwową w mieście Klinki. Ruskie ministerstwo obrony pochwaliło się że OPL zestrzeliło tam drona, po czym zbiorniki zaczęły się palić. Czyżby to było standardowe ruskie zestrzelenie drona, a efektorem/rakietą OPL były zbiorniki paliwa?

  14. GB

    Wczoraj też Ukraińcy użyli dronów przeciwko Moskwie i Sankt Petersburgowi. Przynajmniej jeden spadł na terminal naftowy w Petersburgu, ale nie spowodował strat. Tu ciekawostka bo ten dron leciał z Ukrainy i pokonał około 900 km (jeżli leciał po prostej).

Reklama