Reklama

Polityka obronna

"Obrona granic nie płaci za nic". Zielone światło Brukseli dla miliardów na Wojsko Polskie

Polskie czołgi Abrams
Polskie czołgi Abrams
Autor. st. kpr. Marcel Mańkowski

Unijni ministrowie finansów porozumieli się w sprawie specjalnego traktowania wydatków obronnych przy wyliczaniu nadmiernego deficytu i uruchamiania związanej z tym procedury - poinformowało Ministerstwo Finansów. - Można więc powiedzieć, zgodnie ze starym powiedzeniem, że Unia Europejska przyjmuje – w jakiejś części – starą zasadę „obrona granic nie płaci za nic”, w odniesieniu do kar i dodatkowych pośrednich kosztów związanych z finansowaniem obronności długiem. To oczywiście świadczy też o tym, że w UE zagrożenie ze strony Rosji traktowane jest wbrew pozorom poważnie, skoro zgadza się na odstępstwo od uznawanych za niemal nienaruszalne reguł - komentuje Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl.

W tym artykule dowiesz się:

  • Czym jest procedura nadmiernego deficytu i jaki wpływ mogłaby wywrzeć na polskie wydatki budżetowe?
  • W jakim stopniu wydatki obronne Polski przyczyniają się do nadmiernych deficytów?
  • Co oznacza decyzja UE dotycząca zmian w procedurze nadmiernego deficytu dla finansowania wydatków obronnych Polski i związanych z tym kosztów?

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama