Reklama

Polityka obronna

Nowy program szkoleń strzeleckich wchodzi do WOT

Autor. DWOT

Opracowany przez żołnierzy Wojsk Specjalnych Program Strzelań z Broni Strzeleckiej wchodzi oficjalnie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Reklama

Poprzedni system szkolenia przewidywał strzelanie głównie na dalszych odległościach i zazwyczaj z postawy leżącej. Nowy program nastawiony jest na realizm szkolenia - mobilność i ruch. Żołnierz rozpoczynający szkolenie będzie uczony prowadzenia ognia zaczynając od postawy stojącej, przez klęczącą z zejściem do leżącej. Ponadto w nowym systemie bardzo duży nacisk kładziony jest na pracę manualną na broni. W przygotowywaniu nowego systemu uwzględniono również doświadczenia ostatnich konfliktów zbrojnych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Za wdrożenie nowego systemu w Wojskach Obrony Terytorialnej odpowiada Pion Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Za wyszkolenie pierwszych instruktorów w WOT odpowiedzialny jest Mobilny Zespół Szkoleniowy (MZS) nr 2 z 33. Bazy Lotniczo-Transportowej w Powidzu.

Jak będzie przebiegało szkolenie?

Szkolenie składa się z kilku poziomów. Pierwszym z nich jest "użytkownik", prowadzony w pododdziałach podczas zajęć ze szkolenia strzeleckiego i obejmuje wszystkich żołnierzy. Następnie, spośród żołnierzy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na strzelnicy i chcą rozwinąć swoje umiejętności, wyłaniani są kandydaci na "instruktora". Ważnym kryterium wyboru przyszłych instruktorów jest posiadana przez nich wiedza i umiejętności w zakresie posługiwania się danym rodzajem broni oraz zdolność do jasnego i rzetelnego przekazywania wiedzy żołnierzom. Ostatnim poziomem szkolenia jest "starszy instruktor". Na tym poziomie najlepsi instruktorzy będą szkoleni między innymi w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Czytaj też

Autor. DWOT

Pierwsi Terytorialsi na etapie instruktora.

W Wojskach Obrony Terytorialnej zorganizowano już pierwsze kursy instruktorskie. Wzięli w nich udział żołnierze posiadający odpowiednie umiejętności posługiwania się bronią, co pozwoliło im na pomyślne ukończenie tego etapu. Następnie, wyselekcjonowani żołnierze z większości Brygad OT zaliczyli kursy instruktorsko-metodyczne w Zegrzu, gdzie pod okiem Mobilnych Zespołów Szkoleniowych (MZS) zdobywali wiedzę i umiejętności instruktorskie, aby w przyszłości móc szkolić innych żołnierzy WOT zgodnie z nowym Programem Strzelań z Broni Strzeleckiej.

Czytaj też

Aby nowy system szkolenia strzeleckiego mógł być sprawnie wprowadzony do wszystkich Brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, Pion Szkolenia Dowództwa WOT przygotował webinarium nt. PSBS w pytaniach i odpowiedziach. Webinarium będzie zawierało m.in. informacje dotyczące PSBS oraz różnic pomiędzy "starym" i "nowym" systemem szkolenia. Pozwoli to na ujednolicenie poziomu wiedzy pomiędzy żołnierzami i znacząco poprawi proces szkolenia.

Reklama

Komentarze (3)

 1. eee

  Kiedys uczono stzelania na duzych dystansach a dzis w WP to chyba 100m, swoja droga, tylko kilka procent ofiar na wojnie za nasza granica to od ran broni strzeleckiej. Moze nacisk powinien byc polozony na ukrywanie sie przed artyleria? Kamuflaz, maskowanie, okopywanie, rozpoznanie, walks z bsp, I np. nauka celnego strzelania do celow poruszajacych sie, takze w powietrzu.

  1. Extern.

   Z tą statystyką że od broni strzeleckiej już mało kto ginie to taka trochę nieprawda. Jak najbardziej giną, szczególnie właśnie podczas działań w terenach miejskich. A i ta najnowsza Ukraińska ofensywa tak wygląda że nie puszczają pojazdów opancerzonych na wyginięcie na minach i od artylerii tylko te pozycje umocnione musi mozolnie zdobywać piechota małymi grupami. To często są pojedynki wręcz jeden na jeden. Umiejętności strzeleckie mają więc jeszcze swoje miejsce w nowoczesnej wojnie i nie warto tego szkolenia zaniedbywać.

  2. Pucin:)

   @Extern - a zastanowiłeś się dlaczego USA-nie powiedzieli - basta w dostarczaniu sprzętu - jest go dość???? - odpowiem Ci - jeżeli na 2-3 km w okopach jest jedna kompania - zmech./zmot./piechota- ok. 150 ludzi to o czym my tu mówimy!!!!! :)

 2. Prezes Polski

  Informacja, że do tej pory szkolenie strzeleckie WOT wyglądało, jak za czasów LWP musi budzić niepokój. Zacząłem się zastanawiać jak są realizowane inne elementy szkolenia, np. walka z czołgami, maskowanie, utrzymywanie łączności, taktyka, zwykle poruszanie się po polu bitwy. Przecież to miała być formacja przeznaczona do walki w zwarciu, a więc bardzo dobrze przygotowana strzelecko i taktycznie. Tymczasem teraz dowiadujemy się z że szkolenie strzeleckie realnie przygotowujecie do działań dopiero się zacznie. Naprawdę słabe.

 3. pawelv

  Jedyna okazja żeby postrzelać to w zasadzie trzeba wstąpić do służb mundurowych , lub tylko ze szkoły lub klubu . Korzystanie ze strzelnicy żeby tylko postrzelać nie mając pozwolenia na broń może skutkować podejrzeniem policji o nie legalne posiadanie broni i częstymi odwiedzinami tychże łącznie z rewizjami . Tak że zamiłowanie do obrony ojczyzny i do strzelectwa może być bardzo niebezpieczne.. Indywidualne pozwolenie na broń w razie nie daj znalezienia się pod ruską okupacją będzie jak wyrok śmierci . A niestety ruscy ponoć mają dostęp ( a przynajmniej do niedawna mieli ) do naszego Systemu Rejestracji Broni

Reklama