Reklama

Polityka obronna

Norwegia przekaże opancerzone Iveco Ukrainie

Norweskie Iveco LMV były używane m.in. podczas misji w Afganistanie
Norweskie Iveco LMV były używane m.in. podczas misji w Afganistanie
Autor. PRT Meymaneh, Wikipedia

Ministerstwo Obrony Norwegii zapowiedziało przekazanie Ukrainie opancerzonych pojazdów 4x4 Iveco LMV Lynx w liczbie 14 sztuk. Wozy tego typu już są używane przez armię ukraińską, zatem ich wdrożenie będzie bardzo szybkie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Norwegia nadal przyczynia się do wspierania Ukraińców w walce o wolność. Rząd stale ocenia, w jaki sposób Norwegia może zapewnić Ukrainie dalsze wsparcie w obronie kraju przed rosyjską inwazją" – powiedział minister obrony Bjørn Arild Gram. Rysie stają się kolejnym rodzajem sprzętu wysłanego przez Norwegów do pomocy Ukraińcom po systemach M270 czy samobieżnych armatohaubicach M109A3NG.

Czytaj też

Iveco LMV w zależności od generacji i wersji posiada silnik o mocy do 180 KM do 220 KM, który pozwala na osiąganie maksymalnej prędkości do 130 km/h. Masa wozu w różnych wariantach wynosi od 6,5 do ponad 7,5 ton i może być on uzbrojony w zdalnie sterowany moduł z 12,7 mm karabinem maszynowym. Ponadto LMV może przewozić ładunek o masie 1,2 tony. Pojazd oficjalnie zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 3 wg STANAG 4569, co oznacza odporność na karabiowe pociski przeciwpancerne kalibru 7,62 mm wystrzelone z odległości 30 m.

Reklama

Czytaj też

Co ciekawe, wozy te są też używane w rosyjskiej armii, bo montowano je na licencji pod nazwą "Ryś", choć zaprzestano przyjmowania nowych zamówień po aneksji Krymu. Rosyjska armia otrzymała nie mniej niż 350 takich pojazdów, z których część użyto bojowo w Syrii, a część wzięła udział w agresji na Ukrainę (według serwisu Oryx Spioenkopp ponad 20 utracono, z czego kilka zostało zdobytych przez Ukraińców).

Reklama

Komentarze

    Reklama