Reklama

Wojna na Ukrainie

Norwegia potwierdza dostawę haubic dla Ukrainy

Fot. Forsvaret/Fcebook

Norwegia przekazała Ukrainie 22 samobieżne haubice (M109A3GN) wraz z wyposażeniem, częściami zamiennymi oraz amunicją - poinformowało w środę norweskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Rozwój wojny na Ukrainie wskazuje, że konieczne jest przekazanie również cięższego uzbrojenia" - podkreślił minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram.

Czytaj też

Norweskie haubice, które posiadają działa kalibru 155 mm z lufami o długości 39 kalibrów, pozwalające trafić cele oddalone o 30 kilometrów (przy wykorzystaniu specjalnej amunicji), są już wykorzystywane przez ukraińskie wojsko. Wcześniej siły zbrojne Norwegii przeprowadziły w Niemczech szkolenie ukraińskich artylerzystów.

Reklama

Rząd Norwegii zwlekał z podaniem informacji o darowiźnie ze względów bezpieczeństwa. "Kolejne dostawy broni nie będę ogłaszane ani komentowane" - zaznaczył norweski resort obrony.

Czytaj też

M109A3GN to amerykańska samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm, powstała z uwzględnieniem specyficznych wymagań armii niemieckiej i norweskiej (stąd litery G - Germany i N - Norway w nazwie) i wielokrotnie modernizowana. Jej głównym uzbrojeniem pozostaje działo 155 mm o z lufą o długości 39 kalibrów, pozwalające na rażenie przeciwnika na dystansie maksymalnie 22-30 km, w zależności od użytej amunicji.

Na korzyść takiej formy pomocy przemawia kaliber natowski, pozwalający na ewentualne uruchomienie większej pomocy w zakresie amunicji artyleryjskiej przez państwa, które nie posiadają w swoich magazynach pocisków w kalibrach postsowieckich jak 122 mm i 152 mm. W siłach zbrojnych Norwegii haubice te zostały zastąpione przez koreańskie K9.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  @VIS Te czołgi o których mówisz to przekazane/sprzedane z powrotem 42 Leo2 ze Szwajcarii do niemieckiego producenta i są niekompletne. Hiszpania podobnie jak Szwajcaria ma zmagazynowane Leo2 i z tej puli władze z Madrytu planują wysłanie. Z drugiej strony nie znam ich stanu technicznego, ale nie są takie jak kacapowe T72 z pod chmurki. @SKY Chodzi mi o precedens, złamanie tabu gdzie państwo producenta bądź były właściciel musi się zgodzić na to. Wiem, że chodzi o Szwajcarie, ale jeden precedens może doprowadzić do rewulucji gdzie państwa przestaną się pytać władz producenta o pozwolenie i w tym kontekście to napisałem. Stan armii Niemiec i Francji? Przecież to "potęgi", ale i tak lepiej uzbrojone niż Norwegia, Polska, Czechy czy też Słowacja.

  1. Valdore

   2szczebele złamanie zasad handlu bronią oznacza duże kłopoty dla winowajcy wiec zapomnij że Hiszpania zrobi to bez zgody Niemiec. Tyule ze Neimcy juz taka zgodę dawno wyraziły przy okazji haubic z Litwy Po drugie np Francja ma słabszą artylerie od Polski i kilka razy mniej czołgów, maja też mniej artylerii rakietowej od Polski i to kilka razy mniej Aha żeby przekazać zachodnia broń Ukrainie to musza sie najpierw Ukraińcy w neij wyszkolić. Niemcy przekazują lekka broń plot i ppanc w duzych ilosciach. Pomyśl też czemu np USA nei wysłąło Ukrainie kilkuset Abramsow czy tak ze 150 F-16 albo tych F-15C co zastępuja je F-15EX Każdy pomaga jak może.

 2. szczebelek

  Kolejne państwo przeskoczyło koalicję Francji i Niemiec w ilości przekazanej broni ciężkiej. Tak przy okazji Niemcy czekają na wniosek od Hiszpanii dotyczący przekazania Leo2 by go rozpatrzyć czyli inaczej uwalić go. Potrzebny jest precedens nie wiem czy Hiszpania ma tak duże kokosy by przekazać Ukrainie czołgi bez zgody Niemiec co by otworzyło możliwość transportu Piranii z Danii. Niemcy nie przyjadą do Madrytu by odholować wszystkie czołgi, a sami Hiszpanie może są bardziej zainteresowani jak rozwinie się współpraca z projektem K2PL.

  1. Sky

   rozumiem,ze mozesz nie przepadac za DE i FR ale badz chociaz obiektywny, poczytaj info o stanie armii oby panstw i jej zasobach.. Danie ZABLOKOWAŁA Szwajcaria, nie DE.

  2. VIS

   A to nie są przypadkiem te wozy które ze względu na zły stan techniczny zostały wycofane do rezerwy i ich przywrócenie do pełnej sprawności może potrwać nawet kilkanaście miesięcy?

  3. Idd

   Wizerunkowo De i Fr leżą