Reklama

Polityka obronna

Niemcy: szybsze dostawy uzbrojenia i plany zwiększenia budżetu sił zbrojnych

Autor. Bundeswehr/Mario Bähr

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ogłosił w niedzielę, że umowy na uzupełnienie magazynów niemieckiej armii, a konkretnie haubic, które Berlin wysłał na Ukrainę w zeszłym roku, zostaną podpisane do końca marca, kilka miesięcy wcześniej niż pierwotnie planowano.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Jeśli wszystko się uda, umowy na nowe haubice zostaną podpisane do końca najbliższego miesiąca" - powiedział Pistorius niemieckiemu nadawcy publicznemu ARD.

Pistorius, który objął urząd w styczniu, nie określił liczby zamawianej broni, ale w zeszłym roku niemieckie wojsko przekazało Kijowowi 14 samobieżnych haubic wyprodukowanych przez firmę Krauss-Maffei Wegmann.

Reklama

Czytaj też

Reuters przypomina, że poprzednik Pistoriusa planował przedłożyć parlamentowi do zatwierdzenia zamówienie na nowe haubice w połowie 2023 roku.

Czytaj też

Ponadto szef resortu obrony stwierdził, że niemiecki budżet obronny musi znacznie wzrosnąć - powyżej 100 mld euro, które obejmuje specjalny fundusz powołany do życia po wybuchu wojny 24 lutego ub.r.

Czytaj też

27 lutego 2022 r. w obliczu agresji Rosji na Ukrainę kanclerz Olaf Scholz zapowiedział "punkt zwrotny" (Zeitenwende), w ramach którego dla Bundeswehry przewidziano 100 mld euro.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. RAF

  Uzupelnienie wyslanych 14 armatohaubic....Na szczescie Niemcy nadal ida w drobnice i niech tak pozostanie. Sojusznik z nich zaden, a jesli rozbuduja armie beda stanowic tylko zagrozenie dla innych. Przerabialismy juz to wielokrotnie.

  1. Seregon

   Wytłumacz mi dlaczego żaden? Współpracują z nimi, dla przykładu, Słowacy i Czesi (Leopardy), Litwini (PZH i Boxer), Węgrzy, Grecy. Norwegowie wybrali Leoparda zamiast koreańskiego cieniasa, dosłownie, Brytyjczycy modernizują z Niemcami swoje MTB. Można tak w nieskończoność. Ukraina dostała od nich kluczowy sprzęt przeciwlotniczy, teraz jadą nowoczesne czołgi Leo A6 i mnóstwo innego sprzętu więcej wartego niż nasz. Wydali na ukraińskich uchodźców 7mld euro, czyli tylko 1mld mniej niż my, nie piejąc przy tym tak jak my, że uratowaliśmy Ukrainę. Wszyscy się z nimi dogadują, my nie potrafimy. Do tego tvp pis robi Ci wodę z mózgu i bełkot bez merytorycznego poparcia gotowy. Niemcy idą w drobnicę? Mają wszystko aby wyprodukować najlepszy sprzęt na świecie ale skoro Polska chce być pancernym przedmurzem chrześcijaństwa to po co zbroić się po zęby, lepiej kasę wydać na emerytury, służbę zdrowia i edukację.

  2. szczebelek

   @Saregon Tylko, że wartość sprzętu wojen nie wygrywa, bo weź obroń Kijów 18-ma czołgami, 14 AHS-ami 🤣😂 To co nabiło licznik to zestawy opl chociaż niemiecki zestaw patriotów to modernizacja pac-2 natomiast IrysT jest nowy natomiast gepard to konstrukcja z XX wieku. Zauważyłeś, że wszystkie kraje wymienione zamówiły lub planują zamówić o wiele mniej sprzętu niż my. Ten koreański cienias był faworytem wojskowych, ale to uwarunkowania polityczne i gospodarcze wybrały leoparda. Czesi i Słowacy nabyli leoparda 2a4 przez mechanizm wymiany z resztą Niemcy nas też chcieli wciągnąć w 2a7, więc było to czysto biznesowe rozwiązanie. Grecja ma zakład budujący skorupy do tych czołgów, a my mamy bumar, który nie może się doprosić części u Niemców do 2a4, więc mamy mieć to samo przez następne40 lat z 2a7?

  3. szczebelek

   @Seregon Idąc dalej to zaniżamy kwotę naszej pomocy wojskowej jeśli to prawda, że poszły 72 Kraby to wystarczy wspomnieć o równowartości 5 mld złotych skoro za 48 sztuk zapłaciliśmy ponad 3,3 mld złotych. W ubiegłego roku maju wysyłamy 18 sztuk i sprzedajemy 54, a wartość pomocy jest równa 1,8 mld euro po wysłaniu kolejnych krabów, 60 PT91, 30 T72 i sporych ilości nowo wyprodukowanej amunicji 120, 122, 152 i 155 mm, 14 lepardów 2a4 oraz tego o czym się nie mówi jak paliwo, gerenatory nasza pomoc wojskowa to 2,2 mld euro 🤣😂. Coś mi tu nie gra w końcu wysyłamy AHS-y, które najstarsze mają 7 lat i mały przebieg Nie zapominajmy, że 40 mld złotych wydaliśmy przez pierwsze pół roku, a minęło kolejne półrocze i dalej im mocno pomagamy, więc dawno te dane się przeterminowały. Skoro pieniądze są dla ciebie wyznacznikiem to podziel wartość pomocy przez PKB i możliwościach przemysłu obronnego to wtedy wyjdzie prawda. Tak przy okazji idąc tym tropem USA miażdży Niemcy 120 mld USD.

Reklama