Polityka obronna

Niemcy nadal blokują Leopardy 2 dla Ukrainy. USA interweniują

Niemiecki Leopard
Fot. Bundeswehr/Facebook

Berlin nie zamierza wydać zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 jako pomocy wojskowej dla Ukrainy innym użytkownikom tego typu czołgów.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak podaje Wall Street Journal, niemieccy decydenci mieli wyrazić swoje stanowisko w następujący sposób: Berlin nie zgodzi się na przekazanie czołgów nie tylko znajdujących się w zasobach Bundeswehry oraz niemieckiego przemysłu, ale również w dyspozycji innych państw europejskich takich jak Polska czy Finlandia, jeśli nie zostaną spełnione dodatkowe warunki.

Czytaj też

Warunkiem jaki stawiają Niemcy, jest równoległe przekazanie przez USA, swoich czołgów podstawowych rodziny M1 Abrams Ukrainie. Na to chwilę obecną nie ma zgody Waszyngtonu. Przypomnijmy że na wysłanie kompanii 14 czołgów Challenger 2 zdecydowała się już Wielka Brytania, co miało skłonić Berlin do podobnego kroku w sprawie Leopardów, jednak jak na razie tak się nie stało. Polska, Finlandia i Dania zadeklarowały chęć przekazania również po kompanii czołgów Leopard 2. Co więcej Paryż również rozważa przekazanie pewnej liczby czołgów Leclerc dla Ukrainy.

W środę do Berlina przyleciał Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin. Celem podróży są rozmowy na temat przekazania Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej. W komunikacie Pentagonu wprost mówi się o sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Leopard 2. Amerykańscy oficjele argumentują że na chwilę obecną, jedynym dostępnym w dużej liczbie zachodnim czołgiem, cechującym się odpowiednimi charakterystykami bojowymi, jest Leopard 2.

Czytaj też

Jedną z podnoszonych kwestii jest logistyka i dostępny w Niemczech oraz krajach takich jak Polska, serwis czołgów Leopard 2. To pozwoli zarówno zabezpieczyć eksploatację czołgów na terenie Ukrainy, jak również ewakuować uszkodzone pojazdy i podjąć ich remonty.

Z czasem przekonamy się która ze stron przeważy, czy Waszyngton zmusi Berlin do wyrażenia zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 Ukrainie, czy też to Waszyngton ustąpi i jako pierwszy przekaże czołgi rodziny M1 Abrams.

Komentarze (28)

 1. Antek

  Wlasnie dzisiaj byla wiadomosc na D24, ze Niemcy nie wyraza sprzeciwu, jezeli Polska bedzie chciala przekazac czolgi Ukraninie. Ale na razie nie bylo takiego zapytania. Wiec o co ta burza ? Nie prosciej po prostu wyslac zapytanie i wtedy komentowac ?

 2. Furlong

  Trzeba było nie orać Bumaru to byłaby możliwość wysłania na Ukrainę T72 i ulepszonych klonów. Zapewne Zachód z chęcią by nawet za takie coś płacił. No ale nasi dalekowzroczni stratedzy stwierdzili że Polska nie potrzebuje nic produkować bo przecież może kupić z półki.

  1. PGR

   Ukraińcy gardzą juz T72 i jego klonami, zresztą przecież produkowali tez własne czołgi i to nie małe liczby w ciągu 30 lat wyprodukowano na eksport 285 czołgów i 430 transporterów opancerzonych a z magazynów Sił Zbrojnych Ukrainy w tych samych latach sprzedano za granicę 1162 czołgi, 1221 bojowych wozów piechoty" zaraz po rosjanach to chyba oni byli głównym konkurentem Bumaru na rynkach eksportowych a teraz im daj wszystko za darmo.

  2. Osama bin Laden

   @"Ukraińcy gardzą juz T72 i jego klonami," Powiedz mądralo np. 1000 żołnierzom piechoty gdzieś w Bachmucie czy chcieliby jeden więcej T-72 czy do wsparcia im wystarczą 2 Humvee i cztery BRDM-2, jak dotychczas.

 3. PGR

  Ja czegos nie rozumiem nie wysla Challengerow2 albo Abramsow bo nie ma zaplecza to co by tu przyslali gdyby rosjanie nas zaatakowali a nasze Leopardy pojechaly na Ukraine?

  1. Rusmongol

   Nasze Leo czyli niecałe 20 sztuk A4? Mówisz tak jakbyśmy chcieli tam wysłać wszystko co mamy. Udajesz że nie wiesz ze chodzi o to że jest już kilka krajów które chcą te Leo przekazać i czekają n zgodę Niemiec? Gadasz tak jakby to tylko Polska chciała im je wysłać i to wszystkie. A nawet gdyby nas teraz rosjanie zaatakowi to mamy teraz u siebie masę sprzętu nato. Patrioty, f35, f22, eurofightery, abramsy i wiele innego. Ochłoń czlowieku.

  2. PGR

   Na początek jak z 18 Krabami było a później poszła reszta, śpiewka będzie taka ze pójdą tam bez zgody Niemiec wiec ci odetną nam do nich zaopatrzenie. Wiec luzik to i tak juz nic niewarty złom który trzeba wycofać.

  3. RAF

   [email protected] Nie boj sie Abramsy juz tu sa, a w razie wojny bedzie ich jeszcze wiecej. Natomiast Leo od Niemcow na pewno bys nie dostal

 4. Piotr Glownia

  Od 23 lat usilnie przestrzegałem przed Niemcami, jako NATO sojusznikiem. Raz po razie pisałem, że Niemcy to państwo niewiarygodne, jako sojusznik i ma historię zrywania umów, paktów i sojuszy. Nikt poza Zjednoczoną Prawicą nawet nie zwracał uwagi na moje ostrzeżenia. Teraz z rozbawieniem widzę, jak nie tylko Polacy, lecz też inni cudzoziemcy z innych krajów odkrywają tą gorzką tajemnicę niemieckiego narodowego bytu. Tłumaczenie dla EU fanatyków, że Niemcy choć w NATO i choć w EU, pilnują wyłącznie swojego własnego interesu i jeśli coś leży w nim, jak NordStream, to pilnują go religijnie. Niemcy to kraj egoistyczny. W Europie jest parę więcej ich przykładów, jak Szwecja czy Szwajcaria. Te państwa egoistyczne mają wspólny mianownik, czyli jaka grupa etniczna jest w nich dominująca. V4 winien być powiązany paktami obronnymi i tam polska dyplomacja winna biegać, a nie po Paryżu czy Berlinie!

  1. Chyżwar

   Szlagierem było jak przez swoją butę przymusili amerykańskich polityków, żeby USA wbrew ich woli przystąpiła do Pierwszej Wojny Światowej

 5. Kong

  Niemcy chciały dostarczać czołgi tylko wtedy, gdy inne kraje zrobiły to samo. Brytyjczycy już to robią. Inne stany, które używają Leoparda, również chciałyby dostarczyć. W Niemczech jest jeszcze mała nadzieja, że ​​Rosja wygra wojnę i wszystko będzie tak piękne jak przed 2022 rokiem.

  1. PGR

   Dostarczyliśmy według różnych źródeł od 200-400 T72m1r i PT91 i to z jednostek liniowych, Niemcy mogły wysłać Leopardy1 z rezerwy sprzętowej a nie zrobiły tego, dlatego jak myśli ze teraz wysłanie Leo2 wywrze na nich presje jest po prostu śmieszne. Za to Polskę pozbawi możliwości jakiegokolwiek ruchu i wywierania presji na Rosje.

  2. Rusmongol

   Czym ty chcesz wywierać presję na Rosji? 300 t72? Serio 😂

  3. PGR

   No nie wiem do kogo te pytanie? Cos więcej ci zostanie po oddaniu Leopardów? 10 Brygada Kawalerii Pancernej wyposażona w Leopardy to była jedyna jednostka z która liczyli się Rosjanie w swoich planach dotyczących Polski.

 6. easyrider

  Niemcy tak samo pomogliby nam w przypadku napaści. Nie są absolutnie wiarygodni jako sojusznik. W żadnej płaszczyźnie. Możliwym jest, że w dalszym ciągu liczą na załamanie ukraińskiej obrony i narzucenie negocjacji na kremlowskich warunkach. Mają dobre źródła kontaktu z Moskwą. Oficjalnie nawet przez Schrödera. A ten przecież z obecnym ministrem ON, to kolesie partyjni i szwagrowie. Planów dominacji na pewno się nie wyzbyli, bo to istota ich polityki. Jawnie Moskwy wspierać nie mogą, bo to niepopularne i tracą punkty na liczącym się forum międzynarodowym. Stąd lawirowanie. W tle oczywiście dalsze interesy z Moskwą. A Moskwa będzie głodna po wojnie. Surowce to jej jedyna realna waluta.

  1. Krtek

   Może i Niemcy nie są wiarygodnym partnerem w NATO a kto jest taka Turcja , Francja ???

 7. Adr

  Oddziały walczące pod Bachamutem straciły 20% stanów od odmrożeń. Zamiast chocholego tańca z czołgami niech im wyślą kilkaset tysięcy sortów mundurowych, mają Niemcy mnóstwo pożądanych producentów butów i innej odzieży....

  1. Kremlin

   Nie ma to sensu. Część zaopatrzenia "dematerializuje się" po dostarczeniu na Ukrainę. Mamy świeżą katastrofę w Browarach, śmierć Ministra Spraw Wewnętrznych Monastyrskiego i Wice Jenina. Ukraińskie MSW ostatnimi czasy prowadziło śledztwo w sprawie działań mafii, która zajmowała się rozkradaniem i sprzedażą dostarczanych na Ukraine zapasów. Ta odzież rozejdzie się po targowiskach całego byłego ZSRR, a pod Bachmut nie dotrze...

  2. Rusmongol

   To tak jak i te francuskie Cezary co sobie z nimi zdjęcia robił każdy żołnierz rosyjski. Kupione w darknecie według informacji takich gości jak ty. Szkoda ze nikt takich zdjęć nie widziała. A USA też przeprowadziło śledztwo co do gadania że ich sprzęt jest sprzedawany na lewo. I co? I goofno. Większych uchybień nie stwierdzili. Trafny masz nick kolego 😂

  3. Kremlin

   A czy ja coś piszę o sprzęcie? O zaopatrzeniu piszę. Żywność, medykamenty, ubiór. Coś, co łatwo opchnąć w kraju ogarniętym wojną bo na to jest popyt. Ukraińskie MSW chwaliło się zatrzymaniami więc to nie jest wymysł. A pamiętasz co pisano o legionie międzynarodowym i "Brodzie"? Pamiętasz jak zagraniczni ochotnicy skarżyli się, że musieli od dowódców (mafiozów) wykupywać zaopatrzenie (oraz drobny sprzęt jak noktowizja), które należało im się z przydziału? i to też ukraińska prasa. Masz kraj postsowiecki więc też typowe dla regionu realia. Aby panował porządek NATO musiałoby to kontrolować aż do dostarczenia do jednostek. I bynajmniej nie ludzie z byłego Układu Warszawskiego (czyli np. z Polski)...

 8. Kremlin

  Zauważmy też, że w USA mają 3500-3700 zmagazynowanych M1 Abrams. Np. W Sierra Army Depot. Stoją tam wozy nawet z pierwszych serii, w jednolitym zielonym kamuflażu oraz w natowskim, trójkolorowym merdc. Czołgi zarastają powojem (co też widać na zdjęciach). Jak USA nie chcą dać Abramsa to niech wyślą M60, które też zostały zmagazynowane (zdjęcia). Najlepiej w ilości adekwatnej do liczby teciaków wysłanych z polskich jednostek (co najmniej 300).

  1. PGR

   Jak wykręcają się brakiem zaplecza to niech je czym prędzej budują nawet u nas.

  2. Rusmongol

   Uważasz za szybsze i łatwiejsze rozwiązanie to rozkonserwować i przywlec te czołgi do Europy niż żeby Niemcy powiedziały ja i pozwoliły przerzucić ua Leo obecne w Europie i które tylko czekają na ich pozwolenie? Logika z doopy.

  3. Kremlin

   A ktoś zabrania USA dać jakieś wozy z jednostek liniowych, z zapasów zmagazynowanych w Europie... ?Bądź te ok. 30 szkoleniowych M1A2, które są w Polsce (i są własnością USA)? Ktoś tu cierpi na amnezję.

 9. orwel1984

  Jak USa moga naciskac jesli same czolgow swoich nie chca dac? Troche bez sensu

 10. DDR

  Po co Ukrainie Leopardy jak Ameryka zamiast kombinować może przekazać podobno lepsze Abramsy Polska też a do tego Ukraina czeka na polskie Patrioty bo tam są bardziej potrzebne

  1. Rusmongol

   Nikt Niemcom nic nie każe. Niech pozwolą dać Leo tym co już dawno chęć deklarowali. Tu problem jest w tym że kilka krajów już chce te Leo dać a niemcy nawet nie chcą dać zgody na reeksport.

 11. szczebelek

  USA czeka na wyraźne "nein" jak z patriotami wtedy też tak było, że Polska z kapusty odpaliła, że niemieckie zestawy powinny być na wschód od polskiej granicy. To jest publiczne pokazywanie, że Niemcy nie mogą być gwarantem bezpieczeństwa w Europie a tym bardziej w układzie z FR to są interesy nie tylko amerykańskie, ale też polskie.

  1. Macorr

   Ale w USA, jak to między cywilizowanymi ludźmi, nie uprawiają dyplomacji twitterowej tylko dogaduje stanowisko w twrdych negocjacjach za pomoca wysokiej rangi przedstawicieli rzadu. Jak się juz dogadają to potem mogą z uśmiecham stanąć do zdjęcia...

 12. rwd

  Dokładnie widać, że Niemcy grają w zupełnie innej lidze niż Polaka, Dania, Francja i in. Dla nich jedynym rozmówcą są Stany i z nimi Scholz dogaduje się co do działań wobec Ukrainy. Jasne jest, że próbuje wytargować dla Niemiec coś w zamian, jakieś ustępstwa polityczne. Za jakiś czas dowiemy się na czym Niemcom zależało.

 13. Spinoza

  Rozumiem stanowisko Niemiec. Kilka dni temu do Europy przybyło 1250 amerykańskich czołgów i pojazdów opancerzonych. Spośród nich tylko 50 pojazdów opancerzonych zostanie dostarczonych na Ukrainę. Jeśli USA naprawdę chcą pomóc Ukrainie wygrać, powinny oddać połowę (600 jednostek) sprzętu pancernego, w tym czołgi. Nie rozumiem, dlaczego Niemcy mają być krytykowane. Oczywiste jest, że dotychczasowe niejednoznaczne stanowisko USA pogarsza obecną sytuację.

  1. GB

   W najnowszymi pakiecie amerykańskim idzie kolejne 50 bwp Bradley i 100 kto Stryker. Daje to łącznie 100 bwp Bradley i 100 kto Stryker. Niemcy zaś deklarują 40 bwp Marder..

  2. Al.S.

   Patriotyzm do heimatu, ewentualnie jurgielt każdemu pozwala zrozumieć stanowisko Rzeszy.. Taki z ciebie waleczny knecht, to wsiadaj w Abramsa i ruszaj nim do walki. Nie ruszysz nim nawet z miejsca bez długiego szkolenia. To primo. Secundo, nikt Helmutom nie każe pchać w Ukrainę najnowszych L2A7. Chodzi o upchane w zakamarkach A4, które dla ruskich nie są żadną tajemnicą. Ale jadące do Europy SEPV2 i 3 już tak i nie powinny wpaść w ich ręce, co zawsze może się zdarzyć, jeśli wezmą udział w walce. Problem w tym, że stare wersje M1 są na pustyni i wymagają długich prac, żeby przywrócić je do użyteczności. Poza tym te wozy wymagają rozbudowanego systemu logistycznego, który dopiero trzeba stworzyć, Ale nie bój żaby, Helmucik, Abramsy na Ukrainie zobaczysz i to wcześniej niż ci się wydaje.

  3. Vixa

   Krytykowane są za to, że nie pozwalają innym oddać sprzętu ich produkcji. Dlatego słabo to wygląda...

 14. GB

  Wielka Brytania dostarczy kolejnych 600 rakiet Brimstone.

 15. Rainman184

  A może by tak przenieść większość baz wojskowych USA z Niemiec do Polski , to by Niemcy w szoku byli

  1. Qwest

   Lepiej niech ich tam pilnują.

  2. hermanaryk

   Amerykanie de facto wciąż okupują Niemcy i zabezpieczają prowadzące do nas linie zaopatrzeniowe, lepiej więc, żeby tam zostali. Ale jeszcze parę amerykańskich baz w Polsce by nie zaszkodziło :)

 16. hermanaryk

  Czyli, jak ktoś powiedział, Scholz zasłania się Bidenem, a Biden Scholzem... Mam nadzieję, że obaj wymuszą na sobie dostawy zarówno leopardów, jak i abramsów :)

 17. logan

  Niemcy zachowują się jak pies ogrodnika, sam nie dam i innym nie pozwolę dać. Już teraz ukraińskie załogi powinny się szkolić na Leopardach aby nie tracić czasu. Ukraińcom brakuje sprzętu aby wyposażyć zmobilizowanych żołnierzy, a Putin zapowiada kolejną mobilizację. Oby się tylko nie okazało, że jak już Niemcy pozwolą na przekazanie Leopardów to będzie musztarda po obiedzie.

  1. Edmund

   @logan Niemcy mają długą tradycję bogacenia się na trupach. Nic się nie zmieniło, może tylko doszedł nowy element, połajanki o ,,praworządności i demokracji" wobec Polski. Giną młodzi i starzy, ojcowie, matki, dzieci - ich to nic nie obchodzi. Liczy się tylko zarobek.

 18. Facetoface

  Za klasykiem,, wasza dalekowzroczność jest błogosławieństwem dla Europy,,danke!

  1. Edmund

   @Facetoface znamy tego klasyka :). Gdyby ten lider rządził ,,jego dalekowzroczność" szybko sprowadziłaby katastrofę na nasz kraj i w końcu stałoby się prawdą stwierdzenie: ,,pieniędzy nie ma i nie będzie". W zamian wcześniej, poklepywania po plecach tego lidera nie byłoby końca. Pewnie dostałby dodatkowe ordery i odznaczenia z Bundesrepublik.

 19. Kremlin

  Właściwy tytuł powinien brzmieć: "Amerykanie odmawiają wysłania M1 Abrams na Ukrainę", Niemcy postawili bardzo uczciwy i zrozumiały warunek, który powinien cieszyć każdego zwolennika pomagania Ukrainie (więcej czołgów). Waszyngton postanowił bronić marki i interesów "Military Industrial Complex". Nie udaje im się zniszczyć renomy konkurencyjnego Leoparda, a sami nie chcą tego samego dla mitycznego Abramsa. Wczorajsze tłumaczenia USA brzmiały tak: Abrams jest drogi, skomplikowany i trudny w opanowaniu. Nie to co Leo 2 dawany wprost z polskich batalionów pancernych.

  1. Macorr

   Dla Ukrainy ustępstwo USA byłoby lepsze. Poza tym na argument ze nie ma gdzie serwisować Abramsa - a nasze używane do szkolenia Abramsy to gdzie są serwisowane?

  2. DBA

   [email protected] 1. Jeżeli przynajmniej 3 państwa przekazują Leopardy to bez sensu jest pchanie na Ukr nastepnego typu czołgów - to nie Żuk, co naprawiało sie na parkingu. - dlatego oprócz 50 Leo już obiecanych Niemcy powinni dorzucić minimum batalion. 2. Abrams jest o 10 ton cięższy - czyli dla Ukr problem z przeprawami ( mosty samojezdne). 3. Wszystkie czołgi są do zniszczenia i fruwaja im wieże - niemieckie i amerykańskie też. 4. Trwa w najlepsze pakt Ribbentrop - Mołotow 2.0. 5. Biorąc pod uwagę postawe Niemiec polska powinna zadeklarować przekazanie wszystkich Leo Ukrainie z jednoczesnym komunikatem, że postawa Niemiec zmusza ja do rezygnacji z niemieckiego uzbrojenia ( dla przestraszonych i germanofili - deklaracja nie oznacza ostatecznej decyzji)

  3. Edmund

   @Kremlin dlaczego to Amerykanie mają robić więcej w interesie Europy, a Europejczycy mniej? Niemcy postawią każdy warunek, aby mieć wymówkę do nic nierobienia. Wcześniej były inne wymówki, po których spełnieniu pojawiały się kolejne. Niemcy straciły twarz. Co to za renoma Leoparda, który produkuje się (dla Węgier) w krótkiej serii przez dugi czas?

 20. leiter84

  Amerykanie są w końcu gwarantem memorandum budapesztańskiego, więc reakcja Niemców nie jest wcale taka dziwna. Jedni i drudzy zwlekają z dostarczaniem czołgów, więc ani na jednym i drugich za bardzo polegać nie można.

 21. PiotrU

  Hmm, moze jakiś dziwny kompromis. USA zamiast przekazać Abramsy Ukrainie przekaże ja Polsce a my w zamian przekażemy więcej Leopardów 2. Już obecnie mamy 1 batalion w Wesołej przeszkolony na Abramsy - tylko czekają na dostawę czołgów

  1. PGR

   No popatrz jakie to proste, przeszkolenie na Leopardy zabrało im kilka lat a tu hop siup miesiąc dwa i juz gotowi.

  2. LOUT

   W tej sprawie chodzi o coś całkiem innego! USA są wygranymtej wojny a Europa(szczególnie Niemcy) przegranym. USA pozostają hegemonem a EU od Lizbony po Wladywostok w ścisłej współpracy z Chinami była największym koszmarem USA i zakończeniem ich hegemonii. Teraz firmy z USA i sam ten kraj zbijają kokosy na dostarczaniu uzbrojenia dla UKR. Firmy energetyczne, ale ogólnie wszystkie koncerny zza oceanu, robią interesy życia a EUropejskie ledwo zipią. Róznica w pomocy jest taka, że kraje EUropy oddaja UKR wszystko za free a USA jako Land Lease, czyli zarabiaja na tym kokosy! Co do Leo i Abramsa to są to bracia, ale i konkurenci i USA się aż japa śmieje na widok rozwalonych Leo i całych tabunów krajów ustawiających się w kolejce po Abramsa i następcę a nie po niemieckie czołgi! Zachowanie USA w tym konflikcie jest ultra samolubne, aroganckie i traktujace "partnerów" nie lepiej niż wrogów!

  3. JJ95

   Myślę że Niemcy nie narażą się ruskim mimo że UK robi pierwszy krok z Challengerami, Francuzi ze swoimi wozami itd. narażać się ramię w ramię z tymi krajami Niemcy nie chcą, lecz jak USA dołączy ze swoimi Abramsami to już germańce nie będą miały wyjścia. I o to im chodzi, żeby w oczach obserwatorów uchodzić za tych postawionych pod ścianą, wtedy dopiero wyślą czy udzielą zgody na wysłanie. A po wszystkim hans może się wyłgać przed saszką, że "ty widział że ja nie chciał, ale USA zagroziło (blef/fakt) to ja nie miał innego wyboru.

 22. kardan

  Berlin jako dysponent Leopardów 2 zablokował skutecznie działania Waszyngtonu, by możliwe było przekazanie tych czołgów Ukrainie.. Jest jedno bardzo proste rozwiązanie- nieco dłuższe czasowo (bo wymaga "rozkonserwowania" magazynowanego sprzętu, który jest cały czas na stanie), ale jest to rozwiązanie do zaakceptowania przez wszystkie strony, I ten sprzęt "jako stary" chyba już nikomu z państw "magazynierów" się nie przyda.     ROZWIĄZANIE   jest proste,     wymaga trochę pracy,    ale jest do zaakceptowania! 1/ Niemcy odkonsewowują i przekazują Ukrainie Leopardy - 1 kal. 105 mm,      ( Te czołgi posiadają też: Grecja, Włochy , Belgia i Turcja. ) 2/ USA rozkonserwują i przekazują Ukrainie poprzednika Abrams 1 - czołg M60S Patton - kal. 105 mm,   3/ Francja przekazuje czołgi AMX-30 - kal. 105 mm  (poprzednika Leclerca), których posiadają aż setki.

 23. Zbigniew11

  Jest jeszcze inna alrtnatywa wyjscia z impasu ustawionej przez Niemcy Prezydentowi Bidenowi : zapomniane świetne czołgi Patton M 48A5 i M 60A3 znajdujące sie w rezerwie choćby tylko Grecji M 48A5 szt. ok.392 i M 60A3 szt..ok.370 wystarczy tylko zaproponować wymianę na inny sprzęt wojskowy , nie wspominając o olbrzymich rezerwach w Turcji, Izraelu czy Egipcie.Abramsy w tej chwili nie konieczne na Ukraine kiedy choćby Polska jest w stanie wchłonąć ich setki nawet w wersji M1A1 .

 24. Jameson

  No brawo w końcu ktoś to powiedział, Europa zdycha a USA nabijają sobie sprytnie kieszeń, z drugiej strony bez USA to Europa już widzi, że daleko nie zajedzie przeznaczając 2% PKB na zbrojenia .... Mimo wszystko wątpię, że Amerykanie dadzą swoje ukochane czołgi. Jeszcze z innej strony - to dla Ukrainy byłby chyba większy problem niż pożytek. Serwis turbiny gazowej, zużycie paliwa, masa, brak możliwości pokonywania przeszkód wodnych, wszystkie jednostki na komputach w calach itp, itd.. Ten czołg jest ostatnią rzeczą którą chciałaby mieć logistyka w takiej paciorkowej zbieraninie sprzętu jaką powoli ma Ukraina.

 25. naczspecrembud

  No trudno, jeśli to ma odblokować Leopardy to trzeba będzie przekazać kompanię-batalion Abramsów. Potem można je umieścić w rezerwie żeby było blisko do specyficznej logistyki a na front setki Leopardów. Albo po takim oficjalnym porozumieniu niech UA wymieni z PL te odstające Abramsy na dodatkowe Leo. W ten sposób obejdzie się zastrzeżenia niemieckie tylko czy da się utajnić taki plan przed Scholzem...