Reklama

Polityka obronna

MON: 1,5 mld na obronę terytorialną w 2018 roku, 800 mln - na samoloty VIP

Jednym z priorytetów modernizacji Wojsk Obrony Terytorialnej są zakupy karabinków Grot. Fot. J. Sabak.
Jednym z priorytetów modernizacji Wojsk Obrony Terytorialnej są zakupy karabinków Grot. Fot. J. Sabak.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację, że w budżecie na 2018 rok zaplanowano w związku z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej nieco ponad 1,5 mld zł. Resort przyznał jednocześnie, że środki na zakup samolotów VIP, w wysokości 809 mln zł pochodzą z puli 2 proc. PKB.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przedstawił informację o budżecie MON w odpowiedzi na interpelację posła Tomasza Siemoniaka, byłego ministra obrony narodowej w rządzie PO-PSL. W interpelacji pytano m.in. o finansowanie priorytetowych zadań modernizacji technicznej w latach 2017 i 2018, Centralnych Planów Rzeczowych, programów zakupu samolotu do przewozu najważniejszych osób w państwie, finansowanie Wojsk Obrony Terytorialnej, a także zaplanowane stany osobowe żołnierzy zawodowych, Narodowych Sił Rezerwowych i Terytorialnej Służby Wojskowej.

Wiceminister Skurkiewicz przyznał, że wydatki na obronę w wysokości 2 proc. PKB zaplanowane na rok 2018 obejmują również kwotę 809 mln zł na realizację programu „Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie „VIP”. Pierwotnie zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z 30 czerwca 2016 roku program ten miał być finansowany spoza limitu 2 proc. PKB. MON argumentuje jednak, że uchwała RM przyjmowana była przed nowelizacją ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP i ich finansowaniu.

Uchwała nr 73 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)” była przyjmowana przy poprzednich zapisach ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP, dlatego też Minister Obrony Narodowej zabiegał o dodatkowe finansowanie na realizację zakupu samolotów VIP. Podwyższenie limitu wydatków obronnych na rok 2018 do poziomu 2% PKB roku planistycznego istotnie zwiększa możliwości finansowe resortu obrony narodowej, które pozwalają na sfinansowanie programu zakupu samolotów VIP.

wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz

Przypomnijmy, że zmieniona ustawa zakłada zwiększenie limitu wydatków obronnych do 2 proc. PKB roku bieżącego w latach 2018-2019, a następnie powyżej 2 proc. PKB – od 2,1 proc. w roku 2020 stopniowo do 2,5 proc. w roku 2030. Wcześniej natomiast zakładano wydatki w kwocie 2 proc. PKB roku ubiegłego, co przy dodatnim wzroście gospodarczym przekładało się na niższy poziom nakładów na obronę.

Jak czytamy w odpowiedzi na interepelację, środki na „częściowe dofinansowanie Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu modernizacji służb MSWiA” zostały zaplanowane w kwocie 395,69 mln zł, jako rezerwy celowe w dziale 752 Obrona Narodowa. W budżecie MON na rok bieżący te wydatki są ujęte w ramach limitu 2 proc. PKB. Wiceminister dodał, że podstawą prawną dla takiego rozwiązania był art. 140 ustawy o finansach publicznych, regulujący tworzenie rezerw celowych.

Z kolei planowane wydatki (plan po zmianach) na „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych” Planu Modernizacji Technicznej w 2017 r. wyniosły 4,25 mld zł. Wiceminister przypomniał, że ww. program został zakończony 31 października 2017 roku. MON motywował wcześniej zamknięcie programu – wyznaczającego limity wydatków na poszczególne, priorytetowe obszary modernizacji SZ RP – chęcią zwiększenia elastyczności wydawania środków finansowych.

Jednocześnie w budżecie na 2018 rok ujęto kwotę 1,504 mld zł na tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej puli 576,9 mln to wydatki osobowe, a niemal 936 mln – wydatki majątkowe.

Wiceminister poinformował też o przeznaczeniu kwot zaplanowanych w części budżetu 39 „Transport” w dziale Obrona Narodowa. Zostały one zaplanowane na inwestycje na liniach kolejowych o znaczeniu wyłącznie obronnym (14 mln zł), oraz utrzymanie w gotowości taboru kolejowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych (55 mln zł).

Tomasz Siemoniak pytał również o zwiększenie planowanej dotacji dla Agencji Mienia Wojskowego. W odpowiedzi sekretarz stanu w MON zaznaczył, że jeszcze w październiku 2017 dokonano korekty planu finansowego na rok ubiegły, zwiększając dotację o 109,2 mln zł, z 638,8 mln do 748 mln zł. - Wzrost ten obejmował głównie zwiększenie środków na wypłaty odpraw mieszkaniowych (o 51.354 tys. zł) oraz świadczeń mieszkaniowych (o 54.950 tys. zł.). – podkreślił Wojciech Skurkiewicz. Z kolei w budżecie na 2018 dotacje przewidziano na kwotę 765,6 mln zł, wzrost w stosunku do planu po zmianach wyniósł więc 2 proc.

MON poinformował też o zaplanowanych wydatkach na stany osobowe żołnierzy. Co ciekawe, zarówno ustawie na 2017 jak i w budżecie na 2018 rok nie zmieniła się przyjęta liczba żołnierzy pełniących służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych, oraz Terytorialną Służbę Wojskową (odpowiednio 12 000 i 17 142 żołnierzy). Zwiększyła się natomiast liczba  żołnierzy zawodowych: ze 105 000 do 110 000.

informuję, że na 2017 r. zaplanowano wydatki na następujące stany osobowe: żołnierzy zawodowych – 105 000, żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych – 12 000, żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej – 17 142.(…) Przyjęte do planowania budżetowego na 2018 r. stany osobowe zostały określone w liczbie: żołnierzy zawodowych – 110 000, żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych – 12 000, żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej – 17 142.

wiceminister Wojciech Skurkiewicz

W 2018 roku po raz pierwszy wydatki obronne zostały zaplanowane w wysokości 2 proc. PKB roku bieżącego, a nie ubiegłego, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz ich finansowaniu. Łącznie limit nakładów ustalony został na poziomie 41,144 mld zł, podczas gdy w 2017 roku – włącznie z rezerwą na samoloty VIP, wykraczającą poza limit 2 proc. PKB z roku ubiegłego – 37,352 mld zł.

Wydatki obronne wzrosły więc o około 10 procent. W bieżącym roku dało się więc zauważyć dużą dynamikę wzrostu budżetu obronnego. Wydatki bieżące zwiększyły się jednak szybciej niż majątkowe. W stosunku do 2017 roku wzrosną one o 12,6 proc. do 20,09 mld zł, podczas gdy nakłady na szeroko rozumiane inwestycje zaplanowano na poziomie wyższym o ponad 6 proc., w kwocie 10,85 mld zł.

Reklama

Komentarze (21)

 1. Stańczyk

  Dużo ściemy z tym naszym WP. Chyba sami politycy nie wiedzą co z tym wojskiem zrobić. Najlepiej tworzyć co 6 miesięcy wielkie analizy a raz na rok Wielką Strategię Modernizacji. I pisać na co najlepiej \"nie wydać\" naszych podatków. Widocznie \"oni\" wiedzą, że RP nic nie grozi :))))

 2. Pytacz

  A czy zamek z tych karabinów GROT już nie wylata ?

  1. Jacek

   co chcesz od nich? są piękne i dobre a powinne być w co drugim domu

  2. Kazik

   Co prawda to prawda

 3. Marek MM

  Zrozumcie w koncu, ze WOT jest elementem budowy rezerwy kadrowej dla Armii. Ladnie to sie nazywa, jako niemal kolejny odrebny element sil zbrojnych, ale jest to po prostu rezerwa kadrowa. Stworzenie WOT bylo jedynym racjonalnym wyjsciem, na tragiczna sytuacje ich braku. Czy orientujecie sie, ze po zakonczeniu poboru w gruncie rzeczy Armia nie miala rezerw? Smieszne sa te argumenty jakoby WOT mialby walczyc ze specnazem. Nie po to zostal stworzony.

 4. kazik

  Samoloty VIP są konieczne i dobrze że kupili.Powtórka Smoleńska byłaby rujnującą państwo. OT jest również koniecznym czynnikiem obrony ludności przed prowokatorami głęboką dywersją, szantażem. Tylko dureń tego nie rozumie.

  1. Edek

   chyba tylko po to by mieli czym uciekać ....

  2. kara

   Zgadzam się, że samoloty VIP są potrzebne. Ale dlaczego trzeba kupować je z budżetu MON?

  3. Jacek

   dokładnie TAK

 5. St. Marynarz

  Wydatki osobowe to 570 mln na 17 tys. WOT czyli 2800 PLN na żołnierza WOT/miesiąc, a miało być po 500. Chyba większość WOT to żołnierze zawodowi dorabiający w weekendy w WOTcie?

  1. marian

   Zawodowi w WOTcie nie dorabiają, tylko pracują i faktem jest, że postanowiono najpierw zatrudnić wodzów (za 5 tyś/miesiąc) , a potem indian (za 5 stów/miesiąc). Do tego dochodzą wydatki na 16tkę (około stówy za każdy dzień). Stąd taka średnia. Podobno ma spadać, ale to się okaże za pare lat.

 6. obrstleutnant

  Biorąc pod uwagę to że poprzednia ekipa wyciągnęła z budżetu MON ponad 10 mld. złotych to obecne nakłady na modernizację są zdecydowanie za małe. Np. co dalej z Bojowym Wozem Piechoty - brak pomysłów? Stare BWP-y niebawem osiągną 50 lat. Za Klicha rozdawano wojskową infrastrukturę także za przysłowiową złotówkę , no... przynajmniej teraz można zauważyć wojsko na drogach i ulicach.

  1. Sternik

   Dlaczego brak pomysłów? A może ty nie jesteś na bieżąco?

  2. vvv

   a co ma PO do obecnego marnotrawienia pieniedzy na OT? w zeszlym roku pis wydal lacznie ponad 3mld na OT. 70% zakupow to bylo ot+zakupy dla ot oraz samoloty VIP. zawodowi musza grzeczenie czekac na odmalowane stalowe chelmy i kolejna warstwe farby na bwp-1 i brdm-2 malutka

  3. LukPal

   ...a skąd te okrągłe 10 mld ? i co to ma wspólnego z WOT ? przestań słuchać przekazów dnia - włącz myślenie !

 7. daG

  TO bardzo dobre rozwiązanie , rosyjscy agenci wpływu w Polsce protestują czyli umacnianie WOT jest dla Polski konieczne i służy naszemu bezpieczeństwu .

  1. vvv

   czemu? hahaha :D 8 weekendow ma cos podniesc?

  2. Draco

   Jeśli ktoś twierdzi że dawanie \"grotów\" WOT zamiast prawdziwym żołnierzom to głupota. Jest rosyjskim akcentem wpływu? Gratuluję roku rozumowania.

  3. db+

   A może jest odwrotnie? Agenci wpływu bardzo chwalą tworzenie WOT w obecnym kształcie bo pochłania ogromne pieniądze nie dając zbyt wiele w zamian? Przy obecnym tempie wydatków w latach 2016-2023 wydamy na WOT lekko licząc 10 mld PLN. Dzięki temu uzyskamy 30-40 tysięcy nowo wyszkolonych rekrutów po 120 dniach szkolenia rozłożonych na 3 lata. W tym czasie z wojska odejdzie około 30 tysięcy zawodowców po kilkunastu latach służby. Gdyby utrzymać tempo szkolenia NSR (chociaż to pomysł równie chybiony jak obecna koncepcja WOT) z ubiegłych lat w ciągu 7 lat wyszkolono by około 70 tysięcy ludzi - ale na 3-4 miesięcznych turnusach. Nikt mnie nie przekona, że efektywność szkolenia żołnierzy WOT będzie porównywalna ze szkoleniem o podobnym wymiarze czasowym, ale skupionym w jednym cyklu. Relacja koszt/efekt w przypadku WOT niestety nie powala.

 8. dropik

  a mogliśy mieć juz ze 20 śmigieł, a mamy \"harcerzy\" i salonki dla vip.

  1. JSM

   Po co ci te 20 \"śmigieł\"? W razie W nawet by nie wystartowały.

  2. pil-ot śmiglaka

   do JSM_________a na jakiej podstawie tak twierdzisz? wlasnie jedyne statki powietrzne ktore by wystartowaly i zostaly rozsrodkowane w bezpiecznym terenie skad moglyby operowac i wciaz zmieniac miejsce poniewaz nie potrzebuja żadnych lotnisk ktore w pierwszej kolejnosci zostalyby zniszczone w godzinie W! wiec te swoje rewelacje wsadz w buty! inna sprawa ze w czasie pokoju praktycznie tylko one w Polsce do czegos sie przydaja (lotnictwo transportowe tez czasami cos wykona ale jest tego stosunkowo niewiele w porownaniu do smiglowcow) - zabezpieczenie wizyt waznych osob , kleski zywiolowe , katastrofy , ratownictwo morskie i ladowe , wszelaki transport ludzi i ladunkow , skoki spadochronowe , niszczenie zatorow lodowych , kiedys np prace remontowo dzwigowe itp (bylo tego sporo ale w pewnym momencie ktos stwierdzil ze wojsko (Mi-6 , Mi-8 , Mi-17) nie moze tego robic wiec placimy teraz obcym ciezkie pieniadze za tego typu akcje - a co tam - stac nas przeciez prawda?) - mozna tak wymieniac bez konca gdzie wykonuja zadania na rzecz cywili i wojska i sa jak najbardziej potrzebne o czym wiedza wszyscy na swiecie inwestujac w ten rodzaj lotnictwa smiglowcowego zarowno wojskowego jak i cywilnego!

  3. vvv

   no tak....ciekawe jak zestrzelisz smigla ktore moga strzelac zza ukrycia na 25km np spike NLOS lub brimstone 2?

 9. rocky

  to 2% na WP zaczyna być śmieszne...

  1. King

   2% minus samoloty VIP

  2. Tomek31

   Dlaczego śmieszne? W stosunku do pkb i kursu dolara to daje na dzień dzisiejszy 12 mld. dolarów. A nasze pkb nominalne za rok 2017 to 509 mld. dolarów. Jasne że może być więcej i powoli ma być więcej co roku.

  3. Logik

   Poprawka 509 mld $ to może być za rok 2016 bo za 17 nie ma danych i to przy kursie dolara za 2016. Za ten rok to będzie coś w okolicach 600 mld$ bo i dolar słabszy i PKB wyższe o prawie 10%.

 10. Piokii

  Co Wy z tymi samolotami dla vipow?Mieliśmy już Smoleńsk,mamy nie wyciągać wniosków?A może latać raynrainerem za zlotowke?To rowniez prestiz dla panstwa.Mam nadzieję że opozycja jakby nie daj bóg doszła kiedyś do władzy nie będzie tymi samolotami latać których to zakup tak krytykuje

  1. Paranoid

   A gdybyś był takim Embraerem, Airbusem itp. którym się opowiada zainwestujcie, remontujcie u nas samoloty ... a potem kiedy się pojawia się niby przetarg i chłopaków trzeba zwolnić, bo to jednak nie był przetarg jak obiecywała dobra zmiana.

  2. Tu-154

   Szkoda że nie kupili wcześniej tych samolotów - nie mielibyśmy Smoleńska

  3. racjus

   Chodzi o słowa kilku polityków, którzy wyraźnie zaznaczyli, że finansowanie zakup samolotów VIP odbędzie się SPOZA budżetu MON a teraz nagle ucichli. Chodzi o szczerość ale jak do tej pory to z mijania się z prawdą urządzili zawody.

 11. dred

  Niech ten Pan Tomasz S. sam się siebie spyta, co mogli by kupić za 10mld pln gdyby ich nie pożyczyli...

 12. dropik

  w normalnym i to bogatszym kraju nikt by nie kupił 4 samolotów do przewozu vip. Wystarczyłyby 2 małe i jeden mrtt, z którego moglibysmy korzystać transportując żołnierzy i ładunki do takiego Afganistanu itd a nie prosić amerykanów (za grubą kasę). Moglibysmy tez uzyć go jako tankowca dla naszych 16 co by oznaczało że podwajamy ich możliwości. Naprawdę jesteśmy bardzo rozrzutni

 13. Perun

  To jedna wielka fikcja i kpina. Zwiększono budżet MON ale z niego ma być dofinansowana modernizacja służb podległych MSW oraz łatanie dróg! To teraz zadajmy inne pytanie: policja po cichu planuje zakup dwóch Black Hawków. Tylko dlaczego w wersji UH-60 produkowanej w Stanach a nie S-70i z Mielca?

  1. Trygław

   Bo S-70i to zubożona czyli gorsza wersja UH-60.

  2. Gts

   Tyle ze Policji wersja militarna jest niepotrzebna.

  3. Perun

   Ale było tyle obietnic składanych w Mielcu przez poprzedniego ministra obrony.

 14. Kol

  Niech mi ktoś powie, że armia rosyjska ma sprzet przestarzały..tylko co my mamy.

  1. Gts

   Rosja to inna historia i bajka. Noze maja sprzet przestarzaly ale kazdy wie ze jest ich mnogo i sa nieobliczalni to sa rzeczy, ktorych boi sie Europa. Tam chodzi o ilosc, a nie nowoczesnosc.

 15. Opty

  Środki na modernizację policji? Policja podlega zdaje się pod inne ministerstwo i z jego funduszu winna być modernizowana. Zapisy w ustawie o finansowaniu służb MSW z budżetu MON to nic innego jak kreatywna księgowość w osiągnięciu ustawowego 2%. To samo dotyczy samolotów VIP. Środki na ich zakup były zabezpieczone w oddzielnej puli nie podlegającej wydatkom MON a zaksięgowane nasępnie w wydatkach na modernizację WP tak by wydana kasa zgadzała się w oczach podatnika i by można było się tym pochwalić opinii publicznej.

 16. hdue

  kupują samoloty którymi będą uciekać jak się zacznie robić gorąco

 17. Nogin

  Bo mysla ze wot zalatwi sprawe tanim kosztem i do obrony to cudowny srodek niesamowity pomysl Antoniego opowiadanie O filandi i ich rozwiazaniach a tym bardziej nawiazywanie do gwardi narodowej usa to juz kpina tam w gwardi moja samoloty czolgi i artyrelie takich struktur pozazdroscic moga ba pomarzyc moga o tym nasze wojska operacyjne a czasy biegania po lasku z pepeszka i wysadzanie pociagow sie skonczylo

 18. Mroczysław

  Niedługo do budżetu MON zaczną wliczać barierki przed sejmem.

 19. Lord

  Czy samoloty VIP były kupione z budżetu MON? Przecież to jest nie porozumienie. Wojska operacyjne są nie dofinasowane i mają 30 letnie ciężarówki i stare mundury i broń. Dlaczego faworyzowany jest WOT?

  1. Fort

   A gdzie były poprzednie samoloty VIP? Przypadkiem nie na wyposażeniu MONu? WOT nie jest faworyzowany tylko tworzony od zera dlatego wiąże się z większymi wydatkami. Tak ciężko to zrozumieć? Teraz wszyscy się obudzili, że nic im nie pasuje. Jak przez 30lat nic nie było i żadnych szans na poprawę to było ok.

  2. Równowaga

   WOT jest dopiero w fazie odtwarzania, a nie faworyzowania. Wszystko dzięki Komorowskiemu, który to wojsko zlikwidował. A było to wojsko całkiem dobrze wyposażone technicznie i przeszkolone w przewidywanych zadaniach. Na wojska operacyjne cywile nie mają co liczyć. Sorry, tak to działa.

  3. Zirytowany

   Bo to polityczny projekt którego głównym celem jest przeciągnięcie wyborców na swoją stronę.

 20. asader

  super - zakupic wiecej samolotow dla ViP-ow plus jeszcze wiecej kasy dac na WOT ktory nic soba nie reprezentuje i juz sie mowi coraz glosniej ze to kolejna kompletna porażka po NSR!

 21. vvv

  1,5mld + wydatki dla OT :) wojsko ma latac w stalowych chelmach i z karabinami starszymi od zolnierzy zawodowych ale co tam...

Reklama