Reklama

Polityka obronna

Niemcy nie przekażą Ukrainie Patriotów

Fot. Mark Holloway/Wikimedia Commons/CC-BY SA 2.0.
Fot. Mark Holloway/Wikimedia Commons/CC-BY SA 2.0.

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W niedzielę, 20 listopada, Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie.

"Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO" – powiedziała Lambrecht.

Reklama

"Jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami" – dodała.

Czytaj też

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Niemcy miały 36 baterii Patriot, gdy były państwem frontowym NATO podczas zimnej wojny. Obecnie siły niemieckie posiadają 12 baterii, z których dwie są rozmieszczone na Słowacji.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Szwejk85/87

  Jakim cudem ktoś oczekiwał że Niemcy oddadzą resztki swojej obrony przeciwlotniczej Ukrainie !?!? Niemcy rozpaczliwie poszukują uzbrojenia plot, nie ma możliwości żeby oddali patrioty. Mamy rok 2022 a nie 2012. Każdy zastaw plot jest na wagę złota.

 2. hermanaryk

  Swoją drogą najwięcej na sprawie niemieckich patriotów skorzystał polski kontrwywiad. Nie pamiętam już, kiedy zdekonspirowało się tyle rosyjskiej i niemieckiej agentury wpływu :)

  1. Paweł P.

   +1

 3. LMed

  Inteligentny ruch z tymi Patriotami Niemców brzydkich. Teraz pewnie spokojnie przyglądają się wygibasom przeróżnym. W sumie przykre.

 4. krajan

  Patriot USA obecne w Jesionce obejmują obszar na wschód po Medykę, Bełżec, Zamość, chroniąc Kraśnik, Ostrowiec Św. Busko Zdr. Brzesko, Nowy Sącz po Słowacje Polska propozycja by Patriot z DE dyslokować w UA np. blisko Orzew pozwoli to ochronić dwie elekt. atomowe Równe koło Warasz i Chmielnicki koło Niecieszyna oraz miasta Łuck i Równe Bateria w okolicy Lwowa ochroni obszar w promieniu 70 km w tym wschodnią granice PL od Medyki po Chłopiatyn Przyjmując propozycję iż bateria Patriot z DE przekazana czy wypożyczona Polsce, ale obsługiwana przez polskich żołnierzy może być np. w okolicy Siedliszcze, obejmie zasięgiem obszar wschodniej Polski od Hrubieszowa do Sławatycze po Radzymin Pod. i Kurów na zachodzie z Lublinem włącznie staje sie całkowicie rozsądna Oby propozycja niemiecka nie skończyła sie jak rządowe obiecane Leopardy za T72 przekazane przez PL do UA, czy niemieckie działania obstrukcyjne w modernizacji staroci Leo A4 Nie grajcie proniemiecką kartą ani niemiecką

  1. SimonTemplar

   Zrozum tę prawdę, że Partioty nie mogą być ulokowane na terenie Ukrainy bez niemieckiej obsługi. Ten system musi zostać odpowiednio zintegrowany i obsługiwany przez kompetentne i wyszkolone załogi. Poza tym sam Patriot musi być ochraniany niższą warstwą obrony, bo jeśli tego nie będzie to po tygodniu Patriotów tez nie będzie. Jakby to było takie proste, że stawiasz baterię i masz, to my jako Polska nie czekalibyśmy kilku lat na budowę, rozlokowanie, zintegrowanie i próby tego sytemu. A niemiecka obsługa systemu na Ukrainie strącająca rosyjskie cele to jest wojna na całego. Dotarło?

  2. hermanaryk

   Dlaczego uważasz, że "Patrioty nie mogą być ulokowane na terenie Ukrainy bez niemieckiej obsługi"? Mogą, choćby przez ochotników lub najemników, którzy byli operatorami tych wyrzutni, niekoniecznie Niemców. Wszystko zależy od dobrej woli niemieckiego rządu. Niestety tej woli nie ma. Ale możliwość jest.

 5. Paweł P.

  Pyk i Niemcy dobrzy, a Polska zła, sprzętu ni ma, jak nie było... :)

 6. Gremlin

  Zastanawiające dokąd ta niezjednoczona prawica będzie słuchać tego karłowatego starego dziada, który jest oderwany od rzeczywistości i ciężko się połapać kiedy świadomie, a kiedy dy nieświadomie działa na szkodę kraju. Nie ma tam nikogo z charyzmą kto mógłby poprowadzić armię pisowcow ku lepszemu?

  1. gregoz68

   Tego kraju?

 7. cywilnycywil

  Właściwie było kwestią czasu, kiedy min. Błaszczak odpali coś takiego. Pewnie miał być foch pod adresem Niemiec - wyszedł wstyd. Teraz strach czekać na reakcję USA i innych państw NATO.

  1. Weneda 1977

   Wstyd to ma Polska ponieważ w naszym kraju są ludzie którzy plują i donaszą na Polskę w uni i żądają jeszcze kar na nasz kraj.Kolejnym wstydem są ludzie którzy popierają owych decydentów.

 8. Filemon19

  Bravo SPD kumple Kremla Kasa NATO już wydojona na myśliwiec generacji KLAPA

Reklama