Polityka obronna

Niemcy nie przekażą Ukrainie Patriotów

Fot. Mark Holloway/Wikimedia Commons/CC-BY SA 2.0.

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W niedzielę, 20 listopada, Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie.

"Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO" – powiedziała Lambrecht.

"Jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami" – dodała.

Czytaj też

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Niemcy miały 36 baterii Patriot, gdy były państwem frontowym NATO podczas zimnej wojny. Obecnie siły niemieckie posiadają 12 baterii, z których dwie są rozmieszczone na Słowacji.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. cywilnycywil

  Właściwie było kwestią czasu, kiedy min. Błaszczak odpali coś takiego. Pewnie miał być foch pod adresem Niemiec - wyszedł wstyd. Teraz strach czekać na reakcję USA i innych państw NATO.

  1. Weneda 1977

   Wstyd to ma Polska ponieważ w naszym kraju są ludzie którzy plują i donaszą na Polskę w uni i żądają jeszcze kar na nasz kraj.Kolejnym wstydem są ludzie którzy popierają owych decydentów.

 2. Gremlin

  Zastanawiające dokąd ta niezjednoczona prawica będzie słuchać tego karłowatego starego dziada, który jest oderwany od rzeczywistości i ciężko się połapać kiedy świadomie, a kiedy dy nieświadomie działa na szkodę kraju. Nie ma tam nikogo z charyzmą kto mógłby poprowadzić armię pisowcow ku lepszemu?

 3. Filemon19

  Bravo SPD kumple Kremla Kasa NATO już wydojona na myśliwiec generacji KLAPA