Reklama

Polityka obronna

Kosiniak-Kamysz o granicy: mamy do czynienia z hordami bandytów

Granica polsko-białoruska.
Granica polsko-białoruska.
Autor. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

W trakcie pierwszego czytania rządowego projektu ustawy mającego na celu usprawnienie działań Sił Zbrojnych RP, Policji oraz Straży Granicznej w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie bezpieczeństwa jako priorytetu rządu.

W wystąpieniu w Sejmie wicepremier Kosiniak-Kamysz stwierdził, że „Sprawa bezpieczeństwa dla naszego rządu jest priorytetem. Ustawa ma na celu zwiększenie naszej odporności, elementów odstraszania i obrony. Fundamentem naszego bezpieczeństwa są trzy filary: dobrze funkcjonująca i dobrze wyposażona armia, siła w sojuszach i wspólnota narodowa”.

Reklama

Wicepremier zaznaczył również, że podjęto kilka zasadniczych decyzji w celu wzmocnienia bezpieczeństwa. Mowa tutaj o poprawie indywidualnego wyposażenia żołnierzy oraz zwiększeniu liczby ćwiczeń z udziałem Sił Zbrojnych RP o 40%. Do maja tego roku żołnierze Wojska Polskiego wzięli udział w 250 szkoleniach międzynarodowych i krajowych. Zwiększono też koordynację działań pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister Obrony Narodowej podkreślił również nasilające się wyzwania na granicy państwowej, mówiąc: „Dzisiaj sytuacja na granicy to nie jest próba przekroczenia granicy przez migranta w celu uzyskania azylu. Dzisiaj mamy do czynienia z hordami bandytów, którzy atakują polską granicę i próbują zaatakować lub atakują polskich żołnierzy i funkcjonariuszy”. Podczas wystąpienia w sejmie wicepremier stwierdził, że zapora na granicy polsko-białoruskiej jest nieskuteczna i łatwo ją przekroczyć. „25 sekund zajmuje rozchylenie przesęł tego płotu i przedostanie się”.

Czytaj też

W trakcie debaty minister przekazał dane dotyczące liczby strzałów ostrzegawczych oddanych w ostatnich latach w strefie przygranicznej, a także w bieżącym roku, do 25 czerwca włącznie.

 • W 2021 roku odnotowano 886 strzałów ostrzegawczych;
 • w 2022 r. liczba ta spadła do 468;
 • w 2023 r. oddano 320 strzałów;
 • w pierwszej połowie 2024 r. liczba ta znacząco wzrosła, bo aż do 1390 strzałów.

Kosiniak-Kamysz mówił również o liczbie prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

 • W 2021 r. podjęto 39 tysięcy prób;
 • w 2022 r. granicę forsowano 15 tys. razy;
 • w 2023 r. liczba wzrosła do 25 tys.;
 • w pierwszej połowie 2024 r. liczba prób przekroczenia granicy wystrzeliła do około 20 tys.

Na koniec wypowiedzi wicepremier zaapelował o jednogłośne przyjęcie ustawy, podkreślając, że w obliczu rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa niezbędne jest wprowadzanie skutecznych rozwiązań, które zapewnią ochronę obywatelom i wzmocnią zdolności obronne kraju.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. perspicax

  Skoro to są "bandyci", to kim są ludzie którzy im pomagają: Grupa Granica, Podlaskie OPH, PAH i inni ? Czy rząd podejmie jakieś działania w stosunku do nich, czy nadal będzie im wydawał przepustki do strefy buforowej ?

  1. Vixa

   Przecież działają! Minister Kosiniak zdecydowanie zaapelował do tych grup!!!

 2. rED

  A co bybylo gdyby Panu Tuskowi udało się zablokować budowę bariery? Kaczyńscy ostrzegali przed Rosją i Putinem - nazwano ih rusofobię Pisowcy zbudowali barierę - nazwano ich zbrodniarzami.

  1. Nihoo

   Nie chodziło o samą barierę, tylko o jej koszty i szemrane sposoby wykonania, włącznie z doborem wykonawcy i dostawcy

  2. user_1053627

   Po 1. Chodziło o sama barierę, którą nawet przed rokiem część działaczy KO chciała rozbierać po wyborach. Po 2. Wymóg przetargów sprawiłby, że bariera powstała by około 2030 roku, czyli nigdy.

  3. Nihoo

   @user - bzdura. Nie ma i nie powinno być NIGDY takiej opcji, że ktoś może wydać 2 miliardy złotych z budżetu według własnego widzimisię. Ale PiS robił co chciał i tak zrobił... A jak wyszło to widać. Kupa kasy (równowartość kilkudziesięciu nowych czołgów) poszła na zaporę, którą zrobił "wujek Wiesiek" z kolegami... do tego tak nieudolnie, że sforsowanie jej górą/dołem czy nawet środkiem, to kwestia chwili. Niegospodarność to najłagodniejsza diagnoza...

 3. Olo75

  ... to juz nie są biedni ludzie szukający swojego miejsca na ziemii?

  1. Solfernus

   Dla niektórych dalej są!

 4. andrzejto

  Jak podejmie, jak nie podejmie. Wystarczy posłuchać Bodnara.

 5. Facetoface

  Oj tam oj tam już się nie znęcajmy😉 bądźmy uśmiechnięci 😃

 6. poorpoora

  Podlaczcie prad do tego plotu

 7. WSK74PL

  Statystyka pokazuje, że liczba prób przekroczenia granicy nie jest zależna od istnienia płotu, tylko woli inspiratorów z Białorusi. Pytanie zasadnicze, ile osób złapano po polskiej stronie, w poszczególnych latach.?Problemem są pushbacki, bo oficjalnie nikt nie rejestruje tych ludzi tylko przepycha na drugą stronę płotu, de facto też na terytorium Polski.? Czy w takiej sytuacji, nie należy zamknąć granicy z Białorusią, również tranzytu i połączeń kolejowych? Co stoi na przeszkodzie?

 8. raczek

  O cos nowego w koalicji 13 grudnia teraz to emigranci bandyci a przedtem gdy rzadzil PIS. co oni wyprawiali ile zlego narobili zolnierzom i ich rodzina wyzwiska ludzie jaka ta cala koalicja 13grudnia falszywa i ani jednego slowa przepraszam tragedia

 9. Był czas_3 dekady

  Szkoda, że tak późno występuje ta narracja. Wcześniej była bardzo bolesna dla żołnierzy, Straży granicznej, policji i członków ich rodzin. Powyżsi nie usłyszeli słowa PRZEPRASZAMY! :-(

 10. DanielZakupowy

  A to już nie są "biedni ludzie szukający swojego miejsca na ziemi" jak przed wyborami? XD

  1. Podszeregowy

   Ci na granicy już nie, ale im podobni, przesyłani tysiącami do PL z DE, jak najbardziej podpadają pod tą definicję

  2. RAF

   Podszeregowy@ Kazdy kto nieleganie przekracza granice jest przestepca i nie chcemy ich.

  3. DanielZakupowy

   Podszeregowy Oni swoje miejsce znaleźli w Niemczech :) Unia się rozpadnie, szkoda mogło być pięknie no ale cóż, może następnym razem się uda :)

 11. Chyżwar

  Jak miło. Szkoda, że dopiero teraz, Nie tak dawno jeszcze obecna koalicja śpiewała innym głosem.

 12. Antonioo

  Trzeba się cieszyć z tych nielegalnych imigrantów i zapraszać ich więcej. To są zdrowe chłopy, w sam raz do wojska. Trzeba ich łapać, i przekazywać wojsku ukraińskiemu, tam znajdą miejsce w oddziałach karnych / szturmowych.

Reklama