Reklama

Polityka obronna

Iwanow: Rosja miała tajny plan na wypadek wojny w Osetii Płd.

Fot. Дмитрий Стешин/Wikimedia Commons, CC BY 2.0
Fot. Дмитрий Стешин/Wikimedia Commons, CC BY 2.0

W 2007 r. rosyjski sztab generalny opracował tajny plan na wypadek wojny w Osetii Płd.- ujawnił w środę w wywiadzie dla gazety "Kommiersant" były rosyjski wicepremier i minister obrony w czasie wojny z Gruzją w 2008 r. Siergiej Iwanow.

Iwanow, który obecnie sprawuje urząd specjalnego przedstawiciela prezydenta Rosji ds. ochrony środowiska, ekologii i transportu, nie zgodził się na podanie szczegółów planu.

Zaznaczył, że jedna z jego części "dobrze przetrwała". Chodziło o obronę drogowego Tunelu Rokijskiego, łączącego Osetię Płd. w Gruzji z Osetią Północną w Rosji. "To droga życia i doskonale rozumieliśmy, że wystarczyłoby przechwycenie przez gruzińskie wojska Tunelu Rokisjkiego (...)"; wiadomo, jak potoczyłyby się wydarzenia - oznajmił.

Iwanow zauważył, że założeniem, którego nie udało się wyegzekwować, było wyeliminowanie z uczestnictwa w ewentualnym konflikcie żołnierzy z poboru. "W planie przewidziano, że w przypadku konieczności wojskowej interwencji na terytorium Południowej Osetii wkraczają jedynie jednostki wojskowe, całkowicie obsadzone żołnierzami służby kontraktowej" - mówił Iwanow, podkreślając, że był to jego wymóg. Jednak w praktyce nie udało się go zrealizować. "Tak wyszło, że sprawdzaliśmy ten plan, wyciągaliśmy z sejfu, analizowaliśmy, a trzeba było działać natychmiast, w tej kwestii się nie udało" - przyznał.

Iwanow dodał, że Moskwę zapewniano, iż sprawujący wówczas urząd prezydenta Gruzji Michaił Saakaszwili nie zdecyduje się na konflikt zbrojny. "Siergieju, proszę się nie martwić, on nie przekroczy czerwonej linii" - mówi Iwanow, wspominając prywatne rozmowy z byłą sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice. "Proszę zrozumieć, oczywiście nie jesteśmy takimi naiwniakami, głupkami, którzy wierzą we wszystko, co nam mówią" - podkreślił Iwanow, wyjaśniając przyczyny opracowania planu.

W sierpniu 2008 r. wybuchł kilkudniowy konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją. Po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej, Abchazji.

Źródło:PAP

Komentarze (9)

 1. zainteresowany

  Najpierw Rosja wprowadziła wojska do Osetii a potem Gruzini zaczęli się bronić próbując odciąć tunel przez który nadjeżdżały kolumny rosyjskich czołgów

  1. bredogenerator

   kłamie Z danych Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO wynika ponadto, że już rankiem 7 sierpnia Gruzini przerzucili na granicę z Osetią Południową 12 tysięcy żołnierzy. W Gori znajdowało się 75 czołgów i wozów opancerzonych, co stanowi jedną trzecią wyposażenia gruzińskiej armii. W nocy z 7 na 8 sierpnia rozpoczął się ostrzał Cchinwali. Gruzini użyli wyrzutni rakietowych, zrzucili bomby kasetowe, a także strzelali z armat kalibru 152 mm Pierwsze oddziały rosyjskie zaczęły wchodzić do tunelu Rokskiego około godziny 11., 8 sierpnia. W tym momencie siły zbrojne Gruzji praktycznie zajęły już połowę Cchinwali Po południu oddziały rosyjskiej 58. armii zbliżyły się do stolicy Osetii Południowej i zajęły jej przedmieścia. Artyleria rosyjska rozpoczęła ostrzał nacierających sił gruzińskich. Było to pierwsze potwierdzenie nawiązania kontaktu bojowego między wojskami rosyjskimi i gruzińskimi. Do samego Cchinwali wojska rosyjskie weszły dopiero wieczorem 8 sierpnia

 2. Szept

  Devian tak tak w Iraku znaleziono wiele ton broni chemicznej tylko zapomniałeś dodać, że to były pociski i bomby z czasów wojny z Iranem, stare i nie nadające się do użytku. No ale jeśli znaleziono to dlaczego Amerykanie nie pokazali tego we wszystkich telewizjach, dlaczego nie świętowali sukcesu? Odpowiedź jest prozaiczna ponieważ ta broń została zaprojektowana w USA, wyprodukowana w Europie a wypełniona gazem produkowanym na liniach produkcyjnych dostarczonych Irakowi przez zachodnie koncerny. Niewiele osób pamięta ale w tamtych czasach Sadam był pupilkiem zachodu bo zwalczał Chomeiniego. Tak więc Amerykanie odnaleźli broń w którą wcześniej wyposażyli Sadam, tylko że był to do niczego już niezdatny złom. Żadnej nowej broni nie odkryto, a atak na Irak oparto na typowym fake news wywiadu. Sry za offtopa ale wszystkie wypowiedzi Daviena składają się z półprawd oraz zupełnych bzdur i nie mogłem się powstrzymać.

 3. PiotrEl

  czy są jakieś \"jawne\" plany na wypadek \"W\"? Jakaś prasa drukuje? Może w Necie....

 4. Davien

  Andys, ty nawet nie wiesz o czym piszesz:)) Broni chemicznej w Iraku znaleziono wiele ton, w Zatoce Tonkińskiej walka między Maddoxem a kutrami Wietnamskimi jak najbardziej miała miejsce, jedynie w drugim incydencie strzelali do duchów radarowych a zatoka świń to operacja CIA o której kennedy nic nie wiedział i żadna nie była prowokacją wiec daruj sobie kiepskie kłamstwa.

 5. andys

  \\\"Siergieju, proszę się nie martwić, on nie przekroczy czerwonej linii\\\"-więc Siergiej przekazał komu trzeba, aby ten zaplanował prowokacje by ta linia została przekroczona. Tak - jakaś Zatoka Świń, jakaś Zatoka Tonkińska, jakaś broń chemiczna.....

 6. Drzewica

  Potwierdza się tu świadome sprowokowanie Gruzji do działania dającego pretekst dla wkroczenia wojska rosyjskiego do Osetii na stałe. Był plan, przygotowywano wojska, umiejętnie sprowokowano Saakaszwilego, Rosja w takim działaniu jest doświadczona jak żadne inne państwo.

 7. Analityk

  \"Siergieju, proszę się nie martwić, on nie przekroczy czerwonej linii\"-więc Siergiej przekazał komu trzeba, aby ten zaplanował prowokacje by ta linia została przekroczona.

 8. Synek

  @Polexit: plany obronne tak, plany agresji no chyba nie i nie każdy kraj;))) @Yaro: to tak a propos tego że wojnę zaczęła Gruzja itd. w twoim innym artykule o wnioskach z tej wojny...

 9. PolExit

  Ale sensacja, każdy kraj ma takie plany. Ciekawe czy Polska posiada plan na wypadek agresji Niemiec. W 1939 tez mieliśmy tylko plan W