Reklama

Polityka obronna

Holandia wzmacnia obronę powietrzną. Więcej Patriotów

Wyrzutnia zestawu Patriot
Wyrzutnia zestawu Patriot

Holenderskie ministerstwo obrony ogłosiło sformowanie nowej jednostki ogniowej Patriot, a także utworzenie centrum testów systemów do zwalczania dronów.

Kolejna bateria wyrzutni Patriot ma się znajdować w Dowództwie Lądowej Obrony Powietrznej (DGLC) w miejscowości Vredepeel, na południu Holandii.

Nowa jednostka ogniowa, wyposażona w środki zwalczania zagrożeń ze strony śmigłowców, samolotów i dronów, będzie działać niezależnie, lub wspólnie z już istniejącymi systemami obrony.

Czytaj też

Co jednak ważne, mimo że bateria już została założona, do osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej potrzeba dużej ilości brakującego personelu do obsługi systemu. Na ten moment jest to około 200 osób pracowników. Ponadto przygotowanie Patriotów do działania obejmuje modernizację zestawu.

Reklama

Dodatkowo w Vredepeel powstanie centrum testowe, którego głównym obszarem działań będą technologie do zwalczania dronów. Obiekt będzie działał nie tylko na potrzeby DGLC, ale będzie służył do testowania dostępnych na rynku systemów antydronowych na prośbę partnerów rządowych.

Czytaj też

Holenderskie Ministerstwo Obrony w swoim komunikacie podkreśla, że nie tylko wzmacnia własną obronę przeciwlotniczą. Podkreśla, że Holandia objęła ostatnio wiodącą rolę we współpracy z innymi krajami w celu ponownego udostępnienia Ukrainie systemów Patriot, wcześniej dostarczała pojedyncze wyrzutnie. Założenie nowej baterii oznacza, że Holandia będzie mieć łącznie cztery baterie Patriot, tak jak w czasach Zimnej Wojny, do niedawna gotowe operacyjnie były trzy. Holandia stopniowo modernizuje swoje systemy Patriot, jest jednym z użytkowników najnowszych pocisków PAC-3 MSE.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama