Reklama

Polityka obronna

Generał Andrzejczak w Kanadzie: Rosja eskaluje, Ukraina musi wygrać

Autor. Sztab Generalny WP

Szef Sztabu Generalnego WP, Generał Rajmund T. Andrzejczak uczestniczył w obradach International Security Forum, które odbyło się w Halifaxie. Coroczne spotkanie w Kanadzie to jedna z najważniejszych i najbardziej opiniotwórczych konferencji na świecie, dotyczących globalnego bezpieczeństwa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W komunikacie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego czytamy, że tegoroczna, czternasta już edycja, w której uczestniczyło ponad 300 ekspertów w tej dziedzinie, naukowców i liderów z całego świata, poświęcona była sprawom bezpieczeństwa w obliczu trwającej wojny w Ukrainie. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali minister obrony Kanady Anita Anand i przewodniczący forum Peter Van Praagh.

Szef Sztabu Generalnego WP wziął udział m.in. w dyskusji o znaczeniu energetyki dla globalnego bezpieczeństwa. „Polska inwestuje w rozwój systemu energetycznego, w tym Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu oraz własny system gazociągów w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, które przekłada się na bezpieczeństwo państwa" – mówił gen. Andrzejczak. „Obserwując metody wrogich działań Federacji Rosyjskiej wymierzonych w Ukrainę, niszczenie systemów energetycznych jest nadrzędnym celem wroga. Aby uniknąć paraliżu państwa ochrona infrastruktury krytycznej stanowi wyzwanie i jest priorytetem dla każdego państwa" – podkreślił w dyskusji szef SG WP.

Reklama

Czytaj też

„Rosja eskaluje, coraz bardziej zbliża się do granicy NATO, stwarzając niebezpieczeństwo dla Polski i innych sojuszników. Powiedziałbym, że nadchodzi zima, nie tylko jako pora roku, ale w szerszym znaczeniu dla globalnego bezpieczeństwa" – mówił generał Andrzejczak. „Potrzebna jest bardziej wyrafinowana dyskusja na poziomie strategicznym w sojuszniczym gronie, aby uświadomić sobie, czy robimy wystarczająco dużo dla Ukrainy. Ona musi wygrać" – podkreślił w swojej wypowiedzi szef Sztabu Generalnego WP.

Podczas pobytu w Halifaxie generał Andrzejczak spotkał się z szefem Sztabu Obrony Kanady. Sztab Generalny WP informuje, że Generałowie rozmawiali na temat koordynacji szkolenia żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych przez polskich i kanadyjskich instruktorów, a także zaangażowania obu krajów w zadania realizowane w ramach eFP na Łotwie.

Generał Rajmund T. Andrzejczak
Autor. Sztab Generalny WP

Doszło także do spotkania z generałem Davidem Thompsonem, zastępcą szefa Operacji Kosmicznych USA, z którym szef Sztabu Generalnego WP rozmawiał o zdolnościach w przestrzeni kosmicznej, wykorzystaniu technologii satelitarnych na rzecz sił zbrojnych, a także doświadczeń w tym obszarze z wojny w Ukrainie.

Generał Rajmund T. Andrzejczak odbył również spotkanie z senatorami USA. Jak mogliśmy się dowiedzieć z komunikatu Sztabu rozmowa dotyczyła zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa w bliskiej i dalekiej perspektywie, rozwoju sojuszu obronnego w Europie Wschodniej oraz konieczności wsparcia wojskowego Ukrainy ze strony sojuszników z NATO.

Czytaj też

Podczas pobytu w Halifaxie Generał Andrzejczak złożył kwiaty przy pomniku upamiętniającym emigrantów z ziem polskich do Kanady. Towarzyszył mu w tym Konsul Honorowy RP Prowincji Atlantyckich oraz attache obrony. Pierwsi Polacy przybyli do Kanady już w XVII i XVIII w. Dziś Polonia w tym kraju to ponad milion osób.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Stern

    Panie generale, a co z tymi prawdziwymi K2PL? Jeździł pan do Korei, oglądał i wyszło, ze 6 osiowy czołg dla nas jest zbyt mały, że ma mieć zabezpieczony magazyn amunicji. No i co? K2PL jednak będzie mały i nie będzie miał w pełni zabezpieczonego magazymu.

Reklama