Reklama

Polityka obronna

Francja dostarcza transportery opancerzone do Afryki

VAB 4x4.
VAB 4x4.
Autor. Marie-Lan Nguyen/ Wikipedia

Francja dostarczyła pierwszą transzę kołowych transporterów opancerzonych VAB 4x4 dla benińskiej armii, która dzięki tej dostawie będzie mogła skuteczniej prowadzić działania mające na celu m.in. zwalczania terroryzmu na północy kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

W przekazaniu pierwszych ośmiu pojazdów VAB brał udział ambasador Francji w Beninie Marc Vizy, który wskazał na ważną funkcję wozów jaką będą pełnić w zwalczaniu brutalnego ekstremizmu w północnej części kraju. Do Beninu dostarczonych zostanie w późniejszym czasie kolejne siedem tego typu pojazdów, które mają zapewnić większego bezpieczeństwo żołnierzom przed atakami terrorystów, którzy zazwyczaj używają jedynie broni strzeleckiej lub improwizowanych ładunków wybuchowych. Tamtejsze jednostki zostały przeszkolone z obsługi francuskich VAB-ów, a technicy odbyli szkolenie w zakresie ich konserwacji.

„Francja, tym gestem, który nastąpił kilka tygodni wcześniej po przekazaniu samochodów typu pick-up, po raz kolejny świadczy o jakości swoich stosunków z Beninem, który dziś toczy wojnę z grupami terrorystycznymi"- czytamy w komunikacie benińskiego rządu.

Reklama

Czytaj też

Generał brygady Fructueux Gbaguidi, będący szefem sztabu generalnego armii benińskiej, powiedział: „Benin docenia wysiłki Francji świadczone na naszą rzecz od początku tego kryzysu, dodając, że „siły policyjne cenią wsparcie operacyjne, jakie otrzymują od wieloletniego partnera jakim jest Francja".

Oprócz pojazdów VAB Francuzi mieli dostarczyć do Beninu także m.in. bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt ochronny, inne wozy opancerzone czy amunicję. Ataki terrorystyczne w regionie, za które odpowiada m.in. Al-Kaida nasiliły się w ostatnich latach, według niektórych ich liczba wzrosła 10-krotnie pomiędzy okresem lipiec-grudzień 2021 a tożsamym okresem w roku 2022.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama