Polityka obronna

12. rocznica katastrofy smoleńskiej

Fot. Fot. Dmitry Karpezo/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

W Polsce odbywają się obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda odda hołd ofiarom w Krakowie i Warszawie. Prezes PiS Jarosław Kaczyńskich weźmie udział w Uroczystościach w Warszawie - o godz. 21 będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godz. 7.30 w Sejmie, gdzie marszałek izby Elżbieta Witek wraz z Prezydium oddała hołd ofiarom katastrofy składając kwiaty pod tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów zmarłych tragicznie w katastrofie.

W Krakowie prezydent Andrzej Duda o godz. 8 uczestniczył we mszy na Wawelu, a następnie złożył kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskim. Po godz. 9 planowane były wizyty prezydenta na trzech krakowskich cmentarzach - Rakowickim, na Salwatorze i na Bielanach.

Czytaj też

O godz. 8 odbyła się msza święta w kościele seminaryjnym w Warszawie, po której złożono wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie uczestnicy obchodów odwiedzili groby i złożą kwiaty m.in. pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O godz. 11.45 Andrzej Duda w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odwiedził kryptę ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a o godz. 12.15 na placu Piłsudskiego złożył kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie pojechał na cmentarze bródnowski i powązkowski, gdzie również odda hołd ofiarom.

Czytaj też

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim odbywają będą pokazy filmowe, a także koncerty.

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zakończą się o godz. 19 mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy.

Na godz. 21 zaplanowane jest wystąpienie prezesa PiS przed Pałacem Prezydenckim.

Czytaj też

Pytany ostatnio przez "Gazetę Polską", czy można się spodziewać deklaracji ws. śmierci polskiej delegacji w Smoleńsku, Jarosław Kaczyński powiedział: "Wieczorem 10 kwietnia na pewno poruszę ten temat. Odpowiadając na państwa pytanie – tak, zapowiemy konkretne działania. Nie chcę jednak teraz mówić, jakie".

Delegacje polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego będą brały udział zarówno w lokalnych, jak i w warszawskich oraz krakowskich uroczystościach.

W sobotę mija 12. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Komentarze (2)

 1. Ein

  Obrzydliwe jest to żerowanie na śmierci brata. Wszyscy wiedzą doskonale, że teoria o zamachu jest stekiem bzdur, a to co dzisiaj Macierewicz przedstawił kłóci się z logiką, nauką i zdrowym rozsądkiem. Tyle dobrze, że będzie można po dzisiejszym "raporcie" postawić konkretne zarzuty macierewiczowi, komisji (pytanie kto tam tak naprawdę pod tym "raportem" się finalnie podpisał) i pociągnąć do odpowiedzialności Jarosława Kaczyńskiego. Kogoś, kto politycznie, cynicznie zniszczył pamięć o tym straszliwym wydarzeniu, wykorzystując je do politycznej trampoliny i politycznego narzędzia (obecnie chyba to rodzaj odwracacza uwagi od problemów jakie sam swoją nieodpowiedzialną polityką wywołał).

  1. Piotr Skarga

   Ty tak "na trzeźwo"? Bez "dopalaczy"? Żadnych wątpliwości? Choćby takiej , że komisja Millera czy Laska po prostu powtarza , to co już w kilka godzin po katastrofie ogłosili Rosjanie? Zatem ufasz Rosjanom?! Serio?? Napisz więc jeszcze że to Ukraina ukradła Rosji Krym, Skripale otruli Putina, no i że nie zatonął Ruskim żaden Kursk.

 2. Flaczki

  Dlamnie to niebyl wypadek tylko Kara/wymiar smierci za Gruzie 2008 bo Polska przeszkodzila Putyniowi inwazi na Gruzie, Ukraine I inne kraje wtedy!