Reklama

Polityka obronna

Duży rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Dowództwo Operacyjne: monitorowaliśmy sytuację

Fot. Dowództwo Operacyjne RSZ
Fot. Dowództwo Operacyjne RSZ

Dowództwo Operacyjne poinformowało, że ze względu na zmniejszenie poziom zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na terytorium Ukrainy, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone.

Dziś w nocy Federacja Rosyjska dokonała wielu uderzeń z powietrza na terytorium Ukrainy. Do zmasowanego ataku Rosja wykorzystała 35 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555, odpalonych z bombowców strategicznych Tu-95 MS, które wystartowały z obwodu saratowskiego Rosji. Cztery rakiety balistyczne Iskander-M oraz jeden pocisk manewrujący Iskander-K odpalono z okupowanego przez Rosję Krymu.

Dziesięć pocisków manewrujących Kalibr siły rosyjskie wystrzeliły z Morza Czarnego, trzy kierowane rakiety lotnicze Ch-59/Ch-69 z przestrzeni powietrznej nad okupowaną częścią obwodu zaporoskiego, a 47 dronów Shahed-131/- z Primorsko-Achtarska w Rosji. Strona ukraińska poinformowała o zestrzeleniu 5 rosyjskich rakiet i 46 dronów.

Reklama

DO RSZ poinformowało w nocy, że „wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację”. Rankiem podano informację, że środki powróciły do standardowego rygoru.

„Zmasowany atak rakietowy lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej objął całe terytorium Ukrainy, w tym obwody graniczące z Polską. Uderzenia przeprowadzono z użyciem rakiet manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych typu SHAHED oraz rakiet balistycznych wystrzelonych z rejonu Morza Czarnego.”

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

 1. sprawiedliwy

  przypadkiem Rosjni nie skoczly sie rakiety 2 lata temu juz?

  1. radziomb

   pewnie tak , dlatego kupili z Korei Połnocnej Balistyki

 2. oko

  Potrzebny jest zmasowany , tajny atak na wszystkie bombowce stacjonujące w Saratowie .

Reklama