Reklama

Polityka obronna

Dowódca LANDCOM wizytował Korytarz Suwalski

Fot. LANDCOM
Fot. LANDCOM

Dowódca Allied Land Command (LANDCOM) generał broni Roger L. Cloutier odwiedził grupy bojowe wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO oraz spotkał się z dowódcami brygad afiliowanych do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód, wizytował także Korytarz Suwalski.

O wizycie generała poinformował PAP rzecznik prasowy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód ppłk Dariusz Guzenda. Dowódca LANDCOM wizytował w ostatnich dniach kraje bałtyckie, przebywał też w Polsce.

"Dowódca stacjonującego w tureckim Izmirze Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO (Allied Land Command - LANDCOM) gen. broni Roger L. Cloutier, w dniach 25 - 28 lutego, odwiedził jednostki Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód (WDP-W) podczas swojej podróży do krajów bałtyckich i Polski. W niedzielę, 28 lutego, wraz z zastępcą szefa sztabu LANDCOM ds. wsparcia gen. bryg. Stanisławem Kaczyńskim oraz grupą oficerów odwiedził dowództwo dywizji stacjonujące w Elblągu" - przekazał w poniedziałek PAP Guzenda i dodał, że gen. Cloutiera ze strukturą oraz zadaniami dywizji z Elbląga zapoznał dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki.

Motacki miał poinformować, że mimo COVID–19, wszystkie zaplanowane na 2020 rok zadania zostały zrealizowane. "Generał Cloutier miał także możliwość zapoznania się z podstawowym sprzętem wojskowym znajdującym się na wyposażeniu Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa WDP-W" - dodał Guzenda.

"Podczas wizyty w Elblągu generał Cloutier mocno podkreślił, że tylko wspólne działanie i współpraca, zgodnie z maksymą Sojuszu Północnoatlantyckiego "Stronger Together" (Razem silniejsi), czynią nas silniejszymi. Podziękował również żołnierzom dywizji za ich służbę – „Dziękuję wam wszystkim za to, co robicie dla Sojuszu. Wasza służba ma bezpośredni wpływ na gotowość NATO i powodzenie misji odstraszania” - zacytowano w komunikacie słowa gen. Cloutiera.

W przesłanym PAP komunikacie ppłk Guzenda podał, że generał Cloutier przeprowadził rekonesans Korytarza Suwalskiego tj. kilkudziesięciokilometrowego pasa ziemi łączącego Polskę z Litwą.

Reklama
Reklama

Podczas wizyty na Litwie generał Cloutier wizytował m. in. stację kolejową Sestokai, która umożliwia przemieszczenie sprzętu do państw bałtyckich z Polski koleją.

"Ważnym elementem wizyty było spotkanie z dowódcami brygad afiliowanych do Dowództwa WDP - W oraz dowódcami grup bojowych, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu (enhanced Forward Presence - eFP) na wschodniej flance NATO stacjonują na Litwie i w Polsce" - dodał Guzenda.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód mieści się w Elblągu. Koordynuje ono przedsięwzięcia szkoleniowe litewskiej brygady „Żelazny Wilk” oraz polskiej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dowództwo odpowiada również za zwiększanie świadomości sytuacyjnej w regionie oraz komunikację strategiczną. Jest także przygotowane do prowadzenia działań obronnych zgodnie z artykułem V Traktatu Waszyngtońskiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama