Reklama

Polityka obronna

Dania przekaże Ukrainie transportery opancerzone?

Kołowy transporter opancerzony Piranha III
Kołowy transporter opancerzony Piranha III
Autor. Wikimedia

Kolejne państwo może przekazać ciężki sprzęt wojskowy na Ukrainę, w tym nowoczesne kołowe transportery opancerzone czy moździerze kalibru 120 mm. Państwem tym jest Dania, która również chce wesprzeć ogarnięty wojną kraj.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według doniesień pakiet pomocy wojskowej ze strony Danii ma zawierać:

  • 25 wozów Piranha III w wersji kołowego transportera opancerzonego
  • 50 gąsienicowych transporterów M113G3DK
  • kilkanaście/kilkadziesiąt liczbę moździerzy M/10 kalibru 120 mm
  • kilka tysięcy sztuk granatów moździerzowych kalibru 120 mm
  • kilkaset min przeciwpancernych.

Czytaj też

Obecnie na wyposażeniu duńskich sił lądowych znajduje się ponad 120 egzemplarzy Piranha III, które w przyszłości zastąpi nowsza wersja w standardzie Piranha V. Pojazdów tego typu Dania ma zamiar posiadać, aż 309. Byłby to pierwszy kraj, który przekazałby kołowe transportery opancerzone 8x8 do ogarniętej wojną Ukrainy. Pozwoliłby na częściowe uzupełnienie strat poniesionych przez ukraińskie BTR-y. Z kolei gąsienicowe wozy z rodziny M113 przekazało już kilka innych krajów sojuszniczych. Łącznie przekazanych ich będzie ponad 200, co pozwoli na częściowe uzupełnienie strat, lub całkowite przezbrojenie różnego rodzaju związków taktycznych.

Reklama

Czytaj też

Mowag Piranha to rodzina kołowych wozów bojowych opracowana przez szwajcarską firmę Mowag (obecnie General Dynamics European Land Combat Systems). Istnieją trzy generacje tych pojazdów, które znajdują się na wyposażeniu wielu armii świata. Używają one podwozia 4x4, 6x6 i 8x8. Produkowane wersje różnią się między sobą stopniem opancerzenia, rodzajem zastosowanej wieży i wyposażeniem specjalistycznym. W zależności od tego znajdują zastosowanie jako: transportery piechoty, kołowe bojowe wozy piechoty, pojazdy wsparcia ogniowego, pojazdy dowódcze i pojazdy ewakuacji medycznej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Buka

    Dania wysyła transportery opancerzone a niemcy? Może 7 armatohaubic jak nie pomylą adresu może nie będą przeterminowane ?

Reklama