Reklama

Geopolityka

Kongres planuje zatwierdzić prawie 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

Amerykański dron Switchblade 300 dostarczany Ukrainie przez USA w ramach pomocy wojskowej
Amerykański dron Switchblade 300 dostarczany Ukrainie przez USA w ramach pomocy wojskowej
Autor. U.S. Marine Corps

Demokraci zgodzili się na zwiększenie dodatkowej pomocy dla Ukrainy do wysokości 39,8 miliarda dolarów, poinformowały Reutersa w poniedziałek dwa źródła zaznajomione z propozycją, łagodząc obawy, że opóźnione głosowanie może przerwać dostawy amerykańskiej broni do Kijowa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Izba Reprezentantów może już dziś ma przyjąć plan, który przekracza prośbę prezydenta Joe Bidena z ubiegłego miesiąca o 33 miliardy dolarów na pomoc dla Ukrainy. Przywódcy Senatu powiedzieli, że są również gotowi do szybkiego działania.

Propozycja dodatkowego finansowania związanego z COVID-19, które niektórzy Demokraci chcieli połączyć z kryzysowym finansowaniem na Ukrainie, będzie teraz rozpatrywana oddzielnie.

Reklama

Biden 28 kwietnia zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym ponad 20 miliardów na pomoc wojskową. Ta propozycja radykalnie zwiększała finansowanie przez Stany Zjednoczone wojny z Rosją.

Nowa propozycja obejmuje dodatkowe 3,4 miliarda dolarów na pomoc wojskową i 3,4 miliarda dolarów na pomoc humanitarną, podały źródła.

Zarówno Demokraci, jak i Republikanie powiedzieli Bidenowi, że popierają większą pomoc dla Ukrainy i szybko zatwierdzą finansowanie awaryjne, ale zostało to opóźnione przez spory między stronami dotyczące tego, czy należy uwzględnić dodatkowe fundusze na pomoc w związku z COVID-19 lub zaostrzone kontrole imigracyjne. Opóźnienie wzbudziło obawy w Białym Domu.

Biden wydał oświadczenie wzywające kongresmenów do przyjęcia ustawy o funduszach tak, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni. „Nie możemy pozwolić, aby nasze dostawy pomocy zostały zatrzymane, w oczekiwaniu na dalsze działania Kongresu" – napisał.

W listach do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, republikanina w Izbie Reprezentantów Kevina McCarthy'ego i przewodniczących kluczowych komisji zarówno w Izbie, jak i Senacie, sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin napisali, że wojsko ma wystarczające fundusze, aby wysyłać broń do Kijowa tylko na kolejne dwa tygodnie.

Czytaj też

„Potrzebujemy twojej pomocy" – napisali Blinken i Austin w listach, do których dotarł Reuters. Informowali ich adresatów, że pozostało tylko 100 milionów dolarów do wykorzystania w ramach upoważnienia, które pozwala prezydentowi zezwolić na transfer broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację kryzysową.„Spodziewamy się wyczerpać tę opcję najpóźniej do 19 maja 2022 r." – alarmowali Blinken i Austin.

Przywódca republikanów w Senacie, Mitch McConnell, powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony, z oddzielenia pomocy dla Ukrainy od pomocy związanej z COVID-19. W przemówieniach w Senacie wielokrotnie opowiadał się za „czystą" ustawą o Ukrainie.

Biden podpisał w poniedziałek ustawę ożywiającą „Lend-Lease Act", program z czasów drugiej wojny światowej, który pomógł pokonać Niemcy Hitlera, umożliwiając Waszyngtonowi szybsze wypożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. szczebelek

  Ciekawy jestem kto chciał łączyć fundusze związane z wojną na Ukrainie z fundaszami na walkę z pandemią.

  1. Valdore

   @szczebelek, a zobacz kto głosował przeciwko tej ustawie i będziesz pewnie miał winnych.

 2. Był czas_3 dekady

  Jankesów stać na to niech zatem finansują jak Izrael. Nasze możliwości pomocy militarnej szybko się wyczerpują, chyba, że podjęta zostanie decyzja pozbycia się wszelkiego sprzętu proweniencji sowieckiej.

  1. Valdore

   I tak ie tego złomu pozbywalismy wieć chyba lepiej że przysłuzy się pogonieniu Rosjan zamiast rdzewienia pod płotem czy udawania sprzetu "bojowego".

 3. foreman

  Amerykanie za śmieszne pieniadze i ułamek sowich wydatków obronnych cofną ruskich do epoki kamienia łupanego, pokroju korei północnej. Na dodatek nie tracąc przy tym żednego własnego żołnierza. Mają na to dziejową okazje. Ruscy wpadli jak śliwka w kompot i to na własne życzenie.

 4. Macorr

  Wiecie że 40 mld dolarów to jest roczny przychodowy budżet Ukrainy? W ten sposób USA w praktyce finansuje całe państwo Ukraińskie (dla porównania Polski budżet przychodowy jest ok 90 mld wyższy...)

Reklama