Reklama

Czwartkowy przegląd mediów; Niemcy po stronie Rosji; Wspólnie za Ukrainą

Autor. mil.ru

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Udana walka terytorialsów z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym” „Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wsparli akcję gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Na miejscu pojawili się już w Wielkanocny Poniedziałek rano, wykonując zadania pod nadzorem Państwowej Straży Pożarnej. Terytorialsi uczestniczą w bezpośrednim gaszeniu ognia, logistyce i monitorowaniu sytuacji za pomocą dronów. Mają doświadczenie m.in. z największego pożaru BPN w 2020 r. oraz wielu innych akcji kryzysowych, jak powodzie czy walka z pandemią. Regularnie ćwiczą z PSP, OSP, policją i leśnikami. WOT pełni też ważną rolę w zarządzaniu kryzysowym MON.”

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Ochotnicy z Niemiec walczą po stronie Rosji” „Setki ochotników z Niemiec walczą po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie – część z nich już od 2014 r. Ukraińskie źródła mówią o około 800 osobach, choć dokładna liczba nie jest znana. Przykładem jest Dieter S., który walczył w Brygadzie „Piatnaszka”, a dziś odpowiada przed niemieckim sądem. Inny – Wiktor K. – walczył w „Wostoku”. Byłemu żołnierzowi Bundeswehry Erichowi Bittermannowi grozi 20 lat więzienia za najemnictwo i stara się o rosyjski paszport. Niemcy nie są wyjątkiem – po stronie Rosji walczą też obywatele m.in. Chin, Kuby, Nepalu czy Somalii, często wcielani siłą. Na froncie są również tysiące żołnierzy z Korei Północnej.”

Reklama

Bartosz T. Wieliński: Gazeta Wyborcza:„Zbroić się razem i wspierać Ukrainę” „W expose szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że Polska chce aktywnie uczestniczyć w jednoczeniu Europy wobec zagrożenia ze strony Rosji. Sikorski krytykował Rosję, mówiąc, że wojna kosztowała ją 200 mld dolarów i prawie milion żołnierzy zostało wyeliminowanych. Wezwał do wspólnych działań i zbrojeń w UE, wspierając Ukrainę. Polska odbudowuje współpracę w Trójkącie Weimarskim, Wielkiej Piątce oraz z krajami bałtyckimi i nordyckimi. Sikorski zapewnił, że zintegrowana Europa będzie lepszym partnerem dla USA, cytując Zbigniewa Brzezińskiego o „małżeństwie z rozsądku” między USA a Europą.”

wp.pl:„”Nie zgodzimy się”. Ostre słowa prezydenta Finlandii ws. Rosji” „Prezydent Finlandii, Alexander Stubb, zdecydowanie sprzeciwił się zmuszaniu Ukrainy do oddania swoich terenów Rosji i ograniczaniu jej prawa do członkostwa w NATO. Podczas konferencji prasowej z prezydentką Kosowa, Vjosą Osmani-Sadriu, Stubb podkreślił, że negocjacje pokojowe dotyczące Ukrainy są trudne, ale możliwe do przeprowadzenia. Wezwał do kontynuowania wysiłków dyplomatycznych na rzecz pokoju, cytując byłego prezydenta Finlandii Marttiego Ahtisaariego. Stubb unikał komentarza na temat propozycji prezydenta USA, Donalda Trumpa, o zamrożeniu linii frontu i uznaniu okupowanych terenów Ukrainy za część Rosji.”

onet.pl:„Co dalej z zaangażowaniem USA w NATO? Mark Rutte jedzie na rozmowy do Stanów Zjednoczonych” „Sekretarz generalny NATO, Mark Rutte, w czwartek i piątek odwiedzi Waszyngton, gdzie spotka się z amerykańskimi liderami: szefem dyplomacji Markiem Rubio, szefem Pentagonu Pete’em Hegsethem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Michaelem Waltzem. Rutte odniósł się do wcześniejszych wypowiedzi ministra obrony USA, Pete’a Hegsetha, który stwierdził, że amerykańskie wojska w Europie nie mogą stacjonować „na zawsze”. Podkreślił, że USA pozostaną w Europie z bronią nuklearną i konwencjonalną. Dodał, że mimo przesunięcia amerykańskich zasobów w stronę Azji, Stany Zjednoczone nadal pozostaną zaangażowane w NATO.”

Reklama

onet.pl:„Eksperci przedstawiają cztery scenariusze ataku Putina na NATO. „Moskwa wykorzysta element zaskoczenia”. Rosja ma jeden cel” „Eksperci wojskowi, w tym Carlo Masala, profesor polityki międzynarodowej na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium, ostrzegają przed wojną między Rosją a NATO, omawiając cztery scenariusze. Pierwszy to atak na kraje bałtyckie, który może nastąpić po ewentualnym zwycięstwie Rosji w Ukrainie. Drugi to atak na przesmyk suwalski, który podzieliłby NATO. Kolejny scenariusz zakłada destabilizację Spitsbergenu, a czwarty to wojna hybrydowa z cyberatakami i sabotażem. Celem Rosji jest przetestowanie spójności NATO bez wywoływania wojny totalnej. Eksperci podkreślają, że niepewność w polityce USA, zwłaszcza pod rządami Trumpa, może sprzyjać takim działaniom.”

wp.pl:„Wielkie zamówienie na wozy bojowe CV90. Kraje regionu planują wspólne zakupy” „Kraje północnej i wschodniej flanki NATO planują wspólne zakupy nowej generacji bojowego wozu piechoty CV90, sprawdzonego w Ukrainie. Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja i Litwa zamierzają złożyć duże zamówienie na te pojazdy, które stają się standardem na tych obszarach. CV90, zaprojektowany w Szwecji w latach 80., wyróżnia się wysoką mobilnością i ochroną załogi. W 2023 roku Ukraina otrzymała pierwsze egzemplarze, które okazały się skuteczne w walkach. Dzięki doświadczeniom z Ukrainą planowane jest rozpoczęcie produkcji CV90 na terenie tego kraju.”

onet.pl:„Amerykański generał bije na alarm. Ostrzega przed „strasznym błędem” USA. „Zagrożenie ze strony Rosji tylko się pogorszy” „Były głównodowodzący armią USA w Europie Ben Hodges wskazuje, że wycofanie Stanów Zjednoczonych z Europy stanowiłoby ogromne zagrożenie dla NATO, szczególnie w kontekście mobilności wojskowej. Europa zależy od amerykańskiej logistyki, transportu wojskowego, wywiadu i cyberbezpieczeństwa. Bez USA, transport wojsk przez kontynent stałby się znacznie trudniejszy i kosztowniejszy. Infrastruktura europejska, zbudowana w czasach zimnej wojny, nie jest dostosowana do samodzielnego przemieszczania ciężkiego sprzętu, co może poważnie utrudnić obronę wschodniej flanki NATO.”

Reklama
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
Reklama

Komentarze

    Reklama