Polityka obronna

"Cztery dywizje to wciąż za mało". Szef MON na debacie Defence24.pl [WIDEO]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Cztery dywizje wojsk operacyjnych to wciąż za mało dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, ale będziemy sukcesywnie zwiększali zdolności obronne – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak na zorganizowanej przez Defence24.pl debacie na temat nowej dywizji wojsk operacyjnych.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Debata była połączona z prezentacją wyników symulacji i gry wojennej w ramach projektu "Rola i znaczenie czwartej dywizji w systemie obronnym państwa". – Od wielu miesięcy toczy się dyskusja publiczna, pojawiają się liczne głosy mówiące o potrzebie odbudowy czwartej dywizji wojsk operacyjnych w odpowiedzi na zmiany środowiska bezpieczeństwa. Wspólnie z prof. Andrzejem Najgebauerem i jego zespołem z Wojskowej Akademii Technicznej przeprowadziliśmy serię analiz, badając możliwości powołania nowej struktury wojskowej na wschodzie kraju – powiedział redaktor naczelny Defence24.pl Jędrzej Graf, który powitał zaproszonych gości.

Debatę otworzyło wystąpienie szefa MON. – Toczy się dyskusja na temat powołania nowej, czwartej dywizji wojsk operacyjnych. Ta dyskusja wynika w moim przekonaniu z analiz, które przeprowadziliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ja z tymi dokumentami się zapoznałem. Sam też jestem przekonany do tego, że zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej muszą wzrastać – powiedział minister obrony. – To nie jest ten etap finalny. Uważam, że cztery dywizje wojsk operacyjnych to wciąż za mało dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, ale będziemy sukcesywnie zwiększali zdolności obronne Polski – dodał.

Minister argumentował też, że "nikt nie będzie nas bronił ze względu na podpisane traktaty". – Mam świadomość tego, że powinniśmy sami wzmacniać nasze zdolności obronne – podkreślił Błaszczak.

Minister ocenił też, że bardzo dobrze zorganizowany jest proces tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. – Jestem pod wrażeniem ich pasji, zaangażowania, może powiem górnolotnie, ale: miłości do ojczyzny. To słychać, to czuć. Wojsko operacyjne też jest takie – powiedział Błaszczak.

Odniósł się też do kondycji polskiego przemysłu zbrojeniowego. – W niektórych dziedzinach należymy do światowej czołówki. Są dziedziny takie, w których się uczymy. Zdobywamy kompetencje – powiedział szef MON.

Jednocześnie Błaszczak podkreślił, że obecny rząd prezentuje inne podejście niż koalicja PO-PSL, która rządziła w latach 2007-15. – Wówczas zlikwidowano 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki. Widziałem, jak to się działo, bo dowództwo tej dywizji było w moim rodzinnym mieście, w Legionowie – podkreślił szef MON.

Nie po raz pierwszy Błaszczak zaznaczył, że jego zadaniem jest doprowadzenie do tego, "żeby zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej wzrastały". Przypomniał też trzy cele, które sobie postawił: zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, wyposażenie go w nowoczesny sprzęt oraz głębsze osadzenie Polski w strukturach NATO.

Żeby wypełniać zobowiązania sojusznicze, musimy mieć więcej wojska, musimy mieć wojsko wyposażone w nowoczesny sprzęt. Korzyści płyną z tego takie, że Wojsko Polskie uczestniczy w misjach, nabywa zdolności, komunikuje się z wojskami państw sojuszniczych. To jest niezwykle ważne, w sytuacji kryzysowej tego rodzaju zrozumienie wzajemne jest kluczowe, żeby obronić się przed atakiem, a żyjemy w niespokojnych czasach – przekonywał szef MON.

W debacie wzięli udział:

  • generał broni (rez.) Bogusław Samol, Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w latach 2012-2015;
  • Gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych;
  • Terry (TJ) Jamison, Senior Manager Boeing Global Vertical Lift Attack Sales & Marketing;
  • Joel E. Villa, Sikorsky Aircraft Corporation/PZL Mielec;
  • Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters.

Debatę moderował Mariusz Kordowski, kierownik projektu.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Kolejne relacje z wydarzenia zostaną wkrótce przedstawione na Defence24.pl.

Komentarze