Reklama

Polityka obronna

Byli szefowie BBN spotkają się w przyszłym tygodniu

Fot. BBN.
Fot. BBN.

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie byłych szefów prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego; osoby, które przez wiele lat mogły obserwować rozwój bezpieczeństwa państwa, mogą dziś wnieść istotny wkład - powiedział w czwartek szef BBN Jacek Siewiera

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"W przyszłym tygodniu chcemy przygotować spotkanie wszystkich byłych szefów Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zarówno z lewej sceny politycznej, jak i z prawej. Tych ludzi, którzy przez tyle lat mieli szansę obserwować rozwój bezpieczeństwa państwa i dziś patrząc z dystansu mogą wnieść dziś istotny wkład" - oświadczył w czwartek w Radiu ZET szef BBN Jacek Siewiera.

Czytaj też

Szef BBN podkreślił, że jego rolą jest tworzenie przestrzeni do debaty o najważniejszych sprawach państwa ponad podziałem politycznym. W tym celu zorganizowane zostanie spotkanie, na które już wysłano zaproszenia do byłych szefów BBN - powiedział Siewiera.

Reklama

Zapytany o to, czy zwoływana przez prezydenta Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie odbywa się zbyt rzadko, odpowiedział że nie. "Rzeczywistość, w której żyjemy, sprawia, że tych Rad Bezpieczeństwa Narodowego było wyjątkowo dużo, jak spojrzymy na 30-letnią historię państwa" - dodał.

"Zbudowanie właściwej komunikacji i pewnej przestrzeni do dyskusji o sprawach absolutnie kluczowych dla bezpieczeństwa państwa właśnie w BBN wymaga komunikacji na wielu różnych płaszczyznach" - zaznaczył. "Jeżeli zaczniemy korzystać tylko z RBN w sposób codzienny, to niestety, ale możemy doprowadzić do sytuacji, że również to narzędzie, które dziś zdaje swój egzamin, jako płaszczyzna wyjętej spoza codziennej debaty politycznej dyskusji, zostanie w nią uwikłana" - dodał.

Czytaj też

Siewiera podkreślił, że w pierwszej kolejności, zgodnie z konstytucją, RBN to ciało doradcze prezydenta. "Drugą funkcją jest budowanie porozumienia z opozycją i tę funkcję również staramy się realizować" - zaznaczył i dodał, że prezydent zwoła RBN wtedy, kiedy "będą ku temu bardzo konkretne przesłanki".

BBN to urząd realizujący powierzone przez Prezydenta RP zadania w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Został powołany 31 stycznia 1991 przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. X

    Czyli sytuacja może być gorsza, niż myślimy...

    1. HanSolo

      Mało prawdopodobne. W przeciwieństwie do Rosji w której kradło się uzbrojenia wyposażenie i pieniądze przez dekady i po cichu. Tak w Polsce ostatnie 7-8 lat nikt nie miał najmniejszych złudzeń że na Wojsko Polskie nigdy nie przeznaczono nawet grosza. Świetnie (jako maskotki) sprawdzają się WOT-y poubierane, i z karabinkami Grot... Choć z drugiej strony trochę śmiesznie że "Wojskowa" a nie ma stopni wojskowych, zaś w Grot-ach ZAWSZE widać puste magazynki. No cóż, te ciemniaku w TVP1 nawet komandosów już udawali w nie jednym promo - video. Szkoda, że ujęcia takie krótkie, bo szybko na dłuższym niż 5 sekund już ślicznie wyłazi kto w ogóle nie potrafi trzymać brońn. Jednak karabin na dzisiejszej wojnie to raczej do samoobrony. Nic co w WOT-ie się na wojnę absolutnie nie nadaje... Kaczyński bredzi że chce 500 Himarsów 1000 K2PL, 600 AS-21.i tyleż haubic K9.. Ciekawa sprawa, że do tej pory ani talentu ani pieniędzy nie było żeby kilkaset Toyot Hiluxów dla wojska kupić.

Reklama