Reklama

Polityka obronna

Brytyjska broń precyzyjna dla Ukrainy

Przenośny zestaw przeciwlotniczy STARstreak ma na jednej podstawie zamontowane najczęściej trzy rakiety. Fot. M. Dura

Wielka Brytania stała się jednym z głównych dostawców sprzętu wojskowego dla Ukrainy, kilka dni temu ogłoszono kolejną oficjalną transzę pomocy wojskowej o wartości 100 milionów funtów.

Nowy pakiet wsparcia będzie zawierał więcej pocisków przeciwpancernych i systemów obrony powietrznej, a także amunicję krążącą oraz wyposażenie osobiste żołnierzy jak hełmy, kamizelki kuloodporne i gogle noktowizyjne.

W skład nowej transzy pomocy militarnej wchodzą mi.n

 • ponad 800 pocisków przeciwpancernych NLAW
 • dodatkowe systemy przeciwpancerne Javelin
 • dodatkowa amunicja krążąca
 • dodatkowe systemy obrony powietrznej Starstreak (które coraz częściej widzimy w działaniu)
 • dodatkowa pomoc nieśmiercionośna, w tym hełmy balistyczne, kamizelki kuloodporne i gogle noktowizyjne.

Czytaj też

Pakiet ten opiewa na ponad 100 milionów funtów i został opracowany w porozumieniu z Siłami Zbrojnymi Ukrainy w celu zapewnienia, spełnienia ich potrzeb wojskowych. Wielka Brytania do tej pory przekazała 350 milionow funtów pomocy wojskowej i około 400 milionów funtów wsparcia gospodarczego i humanitarnego. Nota bene, oprócz lekkiego sprzętu, taki jak wymieniony wyżej, Ukrainie mają też być dostarczone pojazdy opancerzone, w liczbie 120 (w tym pojazdy MRAP Mastiff). Są też - niejednoznaczne - doniesienia o przekazaniu systemów przeciwokrętowych.

Oprócz świadczenia dwustronnej śmiercionośnej pomocy, siły zbrojne Wielkiej Brytanii – wraz z partnerami i międzynarodowymi – utworzyły Międzynarodowe Centrum Koordynacji Darczyńców w Stuttgarcie.

Odgrywa ono znaczącą rolę w działaniach międzynarodowego wsparcia Ukrainie i zapewnia, że pomoc wojskowa dostarczana jest w sposób jak najbardziej skoordynowany i skuteczny. Zespół 104. Brygady Logistycznej powstał po pierwszej Międzynarodowej Konferencji Darczyńców zwołanej przez Sekretarza Obrony w lutym.

Czytaj też

Premier Boris Johnson powiedział: Putin wzmocnił naszą determinację, wyostrzył naszą koncentrację i zmusił Europę do rozpoczęcia zbrojeń, aby zagwarantować nasze wspólne bezpieczeństwo.

Wraz z naszymi sojusznikami to wsparcie wojskowe wzmocni wysiłki Ukrainy mające na celu zapewnienie niepowodzenia barbarzyńskiej inwazji Rosji.

Sekretarz obrony Ben Wallace, powiedział: Rząd Wielkiej Brytanii zdecydowanie popiera Ukrainę i jest zdecydowany, aby żaden barbarzyński akt Rosji nie pozostał bez odpowiedzi.

Kolejne 800 NLAW nie tylko wesprze obronę Ukrainy, ale pokaże Putinowi, że jego brutalność tylko usztywnia naszą determinację.

Komentarze (4)

 1. Buka

  Polska powinna sprzedać Ukrainie Kraby Raki Rosomaki Piraty Poprady i Pilice. Sprzęt może być ze stanu armii a zamówienia trafią później do jednostki my mamy czas oni nie a sprzęt sprawdzony na wojnie lepiej się sprzedaje.

  1. DIM1

   @Buka. "Sprzęt sprawdzony w wojnie lepiej się sprzedaje" - masz oczywiście rację, ale co zawsze wręcz spamuję tu, MON w ogóle nie rozważał nigdy wyspecjalizowanej produkcji wielkoseryjnej, czyli sensownej ekonomicznie, proeksportowej, w ten sposób wzmacniającej także nas. Więc nie jesteśmy w żadnym stopniu gotowi. A trzeba lat, nie tygodnia. MON wybrał wszystko-manufakturę, więc mamy co mamy. Czyli wydmuszkę obronności, wydmuszkę eksportu, za to napięte budżety zawsze śmiesznie niewystarczające. Przy czym MON najwyraźniej działa tak, że i za 10 lat nic się w tej sprawie nie zmieni.

 2. mobilny

  Czyli jesteśmy w stanie wojny z Rosją z tymże żaden z polityków na zachodzie o tym głośno nie mówi bo to niepoprawne politycznie. Zgonić chcą na Moskwę winę za ewentualny oficjalny wybuch wojny defacto 3 światowej. Zamiast deeskalacji eskalujemy konflikt. Nie mamy czasu na borsuki piraty moskity Harpie fregaty homary i Wisełkę o Narwii nawet nie wspominajac. Brawo wy!

  1. Tako Rzecze

   Taki jest właśnie obraz sytuacji widziany z perspektywy agresora, czyli Moskwy i jej żołdaków, który jak widzimy "subtelnie" powielasz

  2. DIM1

   @mobilny. Sam się "deeskaluj". Doradzam gdzieś do Afryki lub dalej.

 3. Cyber Will

  Należy maksymalnie ESKALOWAĆ pomoc dla obrońców WOLNOŚCI . Należy nieustannie ESKALOWAĆ obronę napadniętej Ukrainy. . Teraz już nawet etniczni Rosjanie (obywatele Ukrainy) wolą mieszkać w demokratycznym państwie niż reżimie . Podobnie jak dla Koreańczyków własciwym wyborem jest demokratyczna K. Południowa

 4. zbigtramp

  Oczywiście, że NATO jest w stanie cichej, zastępcze wojny z Rosją tzw. proxy war. Powinniśmy tak jak UK dostarczać broń Ukraińcom, którzy bohatersko walczą z agresorem. W tej części Europy, przy rosyjskim imperializmie nie można być neutralnym jak Portugalia czy Hiszpania. Nie chcę widoku zburzonych polskich miast i zgwałconych Polek przez krasnoarmiejców.