Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: 6 Brygada Powietrznodesanstowa to jedna z najlepszych jednostek Wojska Polskiego

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki spotkali się w Krakowie z żołnierzami 6 Powietrznej Brygady Powietrznodesantowej (6BPD) im. generała brygady Stanisława Sosabowskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

"Stawiamy na szybką modernizację Wojska Polskiego, które musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, sprzęt kompatybilny z tym, który mają nasi sojusznicy." - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj też

Autor. 6 Brygada Powietrznodesantowa
Autor. Fot. 8BLTr, 6BPD

Czytaj też

"Bardzo dziękujemy dziś żołnierzom 6 Brygady Powietrznodesantowej za ich służbę. Jesteśmy dumni z tego, że mamy w Polsce takich żołnierzy."- powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Filemon19

  Pilny update Okazuje się ze nie będzie spadochronów na zrzuty łazików 4x4 w razem z przyczepką z samolotami casa.

 2. mc.

  1/ Natychmiast zamówić (dla całej Brygady) GROTY bezkolbowe ale z tłumikami i optyką. 2/ Natychmiast wysłać Brygadę (oczywiście po uzgodnieniu) na Litwę. Niemcy w czerwcu obiecali wysłanie tam wojsk i.... oczywiście nic nie zrobili. WYKORZYSTAĆ TO - WYSŁAĆ NASZE WOJSKO.

 3. Filemon19

  Podsumowując hiszpańska przyczepka Expal 120 mm MX2 jest gotowa do zrzutów z Herkulesa spadochron w cenie za 370k euro A 9,8 mln euro zapłaciła Litwa za komplet moździerza bez spadochronu za niecałe 280 tys euro

 4. naczelny wuc

  Nie ma co się bawić w vdv, w razie konfliktu tak czy inaczej będą pełnili rolę piechoty. Wojska powietrznodesantowe są po prostu nieefektywne nawet takie vdv które jest o wiele lepiej wyposażone od naszych. Zmechanizować ich.

  1. OptySceptyk

   To niestety nie przejdzie, ponieważ potrzebujemy czerwonych beretów na paradach, żeby ładnie wyglądali. Fakt, że nigdy nie zostaną zrzuceni desantem nikogo nie obchodzi. Że przeciwnik nie przejmie się brygadą wyposażoną gorzej od zwykłego batalionu zmecholi. Że aby zrzucić ich gdziekolwiek, to potrzebne jest pełne panowanie w powietrzu i likwidacja wrogiego OPL, oczywiście też. Że nie bardzo mamy pomysł na ich zastosowanie, tym bardziej.

 5. Norman

  80 pojazdów na około 5000 ludzi Gliwice, Kraków, Bielsko szału nie ma.brakuje lekkich pojazdów z systemem kusza, z pociskami p.panc wykonanym jak sytem kusza, moździeżem 120mm, granatnikami 40mm i karabinami 12,7mm. Poza tym zastanawia mnie brak opracowania pompowanej platformy desantowej.czy nadal do desantu trzeba obkładać kartonami komorowymi podwozia zamiast pompowanego systemu wielokrotnego użycia z zaworem upustowym przy lądowaniu.czy naprawdę politechniki tego nie dadzą rade opracować a no Lubawa wdrożyć?

  1. Al.S.

   Nie narzekaj, drzewiej z Anów dwudziestych szóstych zrzucało się UAZ-y, które po tym zabiegu albo trafiały na złom, bądź restylingu za pomocą szpachli. Z kolei jak któregoś roku wracali z Drawska, bądź Muszaków, to holowany kaczkobij dokonał samo-odpalenia pocisku 23 mm. Szczęściem za nim szedł UAZ, nie np. Star, bo nie obyłoby się bez ofiar. Wtedy, w latach '80 była to już dość leciwa broń, dziś wciąż jest. Czego brakuje, to takich moto-rowerów jak na Ukrainie, z ładowaniem spalinowym i trakcją elektryczną. Ciche, wszędobylskie, a zamiast wsadzać Kuszę na samochodzik terenowy, lepiej powiesić Pioruna na plecach żołnierza jadącego na czymś takim. Desant to lekka piechota, nie zmech. Masz pomysł na platformę - opatentuj.

  2. Piotr Glownia

   @Norman, @Al.S. , Narzekać i utyskiwać albo chwalić trzeba. To jest konieczność. Wiele było protestów pod siedzibą premiera, lecz nigdy przez 30 lat protestów nie organizowali żołnierze. Co pozostaje? Spójrz na zmobilizowanych Rosjan, którzy trafili do miejskich garnizonów i protestują, że nikt ich nie ćwiczył i nie uczył strzelać. Jak niby w samym środku miasta??? To jest garnizonowa logistyka Rosji i Polski 2022. Garnizonowe wojsko to najgorszy rodzaj wojska na całym świecie. Często gorszy od zmobilizowanych rekrutów i to właśnie dlatego, że nawet nie narzekają dłużej. Chwalić albo narzekać trzeba, jeśli nie protestujesz. Jakieś 120/155 mm w każdej brygadzie musi być.

 6. Filemon19

  slynne laziki i przyczepki za 665k pln komplet zamowiono 80 kompletow Paradoksalnie spadochronow brak Samoloty Casa caly czas na lotnisku w Balicach bez czesci

  1. Darek

   Bez części? Jakieś źródło tego ,,newsa”?

  2. gregoz68

   Bez części? Strach się bać. Latają mi nad blokiem.

  3. Al.S.

   A to kolega Grzegorz z okolic ulicy Pachońskiego w Kraku? Nie jest tak źle, moje źródło zbliżone do PAŻP twierdzi, że latają regularnie.

 7. Norman

  Czy airpol w końcu zacznie produkować porowce spadochronowe z szarego płutna jak prześcieradło z klamrami w kolorze maskującym? I czasze nie białe a np.jasno szare.Wyposażenie osobiste spadochroniarzy też kuleje...brak nowoczesnych granatów,grantników,granatów nasadowych,broni snajperskiej wsparcia msbs,5,56mm karabinów RKM.gdyby nie zakupy kamizelek i hełmów to reprezentowali by poziom lat 90-2000. Wątpię czy są ukompletowaniu w msbsy wszyscy i wisty...a baza transportowa to stary honkery i hummery które nadają się tylko jako.platforma transportu zaopatrzenia,pod 120mm moździeż lub ew. karetkę z uwagi na gabaryty koszt części i spalanie paliwa.

 8. Piotr Glownia

  6 BPD zasługuje, aby premier i minister MON, chwalili ich. Przydałyby się może i jakieś nagrody pieniężne też? Mam nadzieję, że sztab dowodzenia 6 BPD nie zapomniał wspomnieć o M777 i dla 25 BKP także paru AH64? Piechota bez artylerii, rzucona ku powstrzymaniu natarcia przeciwnika, wiele nie zrobi bez należytego wsparcia. 155 mm i 120 mm winny być na stanie każdej brygady, nawet brygady piechoty, takiej jak piechota górska, piechota morska, kawaleria powietrzna, czy właśnie wojska powietrzno-desantowe. Jak więc z tą nowoczesnością właściwie stoi w naszych polskich brygadach, także tych pancerno-zmechanizowanych?

 9. bc

  Tylko jeszcze by się im jakiś transport i pancerz przydał raczej, jak nie Caracale albo Rosomaki na wzór Ukraińskiego desantu to przynajmniej Koreańskie KLTV.

Reklama