Reklama

Siły zbrojne

Argentyna odrzuca śmigłowce z Rosji. Wybiera Chinooki

Ch-47F Chinook
Autor. US Army

Argentyna rozpoczęła procedurę zakupu czterech ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47 Chinook, składając zapytanie ofertowe w ramach FMS. Amerykańska maszyna pokonała rosyjską ofertę dotyczącą słynnych śmigłowców Mi-26.

Reklama

Jak podaje portal Defence News, powołujący się na anonimowe źródła wojskowe, Mi-26 został odrzucony przede wszystkim ze względu na rozmiary i niedostateczną manewrowość. Jest to z pewnością cios w silną pozycję koncernu Russian Helicopters w Ameryce Południowej. Rosjanie dostarczyli śmigłowce Mi-17/171 siłom zbrojnym Argentyny i liczyli na sprzedaż ciężkich Mi-26T2, czyli najnowszej wersji produkcyjnej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Obecna sytuacja to dla Amerykanów duży sukces głównie propagandowy, gdyż Argentyna nie posiada szczególnie silnej floty śmigłowców i nie jest głównym odbiorcą rosyjskich maszyn w regionie. Może ona jednak być odczytane jako sygnał rezygnacji Ameryki Łacińskiej z rosyjskiego sprzętu wojskowego. Znacznie istotniejsze niż Argentyńskie będą decyzje podejmowane w najbliższym czasie przez kraje takie jak Brazylia, Meksyk czy Peru.

Obecnie wielu tradycyjnych użytkowników rosyjskiego sprzętu zaczyna się wahać. Z jednej strony zapał do zakupów w Moskwie chłodzą sankcje, które mogą wpłynąć nie tyko na możliwości produkcyjne rosyjskiego przemysłu ale też możliwość dostawy tego sprzętu. Z drugiej strony konflikt w Ukrainie prezentuje raczej mało pozytywny obraz nie tylko rosyjskich czołgów, ale też np. najnowszych śmigłowców bojowych Ka-52, Mi-35M i Mi-28N.

Reklama

Komentarze (2)

 1. raczek

  Mroovkoyad czytaj ze zrozumieniem jemu nie chodzilo o Chinookow ale o ruski sprzet ktory sobie robi anty reklame tym zlomem tylko na placu czerwonym to ladnie wyglada przypomina mi to Chruszczowa jak mowil ze u nich BABY ATOMOWE SCHODZA Z TASM JAK SWIEZE BULECZKI A JAK BYLO TO WYJASNIL RUSKI PULKOWNIK PINKOWSKI KTORY WSPOLPRACOWAL Z aMERYKANAMI.

  1. Valdore

   Raczek Chruszczow mówił nie o bułeczkach ale parówkach i miał 100% racji, nei było ani parówek, ani rakiet:)

 2. Orthodoks

  Super reklamę robią sobie na kolejnych wojenkach.

  1. Mroovkoyad

   Na obecnej wojence Chinooków akurat nie ma.

Reklama